Skocz do zawartości

Wenus - 2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Oj rozedrgana ta Wenus, ale wiadomo: dyfrakcja atmosferyczna, konwekcja.... zdjęcia fajne. Za dnia jeszcze, chwyciłem fazę obiektwem f=300 mm przypiętym do DSLR A-57Efekt?Jak w załączniku. Sadzę, że czas na lepsze zdjęcia przyjdzie po tranzycie, ponieważ rano ie powinna występować silna konwekcja (ziemia i budynki trochę wystygły) a rozmiary kątowe pomimo mniejszej jasności będą większe niż teraz.

Wenus_11_V_2012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wenus nie ma światła popielatego ;) Jak już to "światło z Ashen" o nieznanym pochodzeniu lub promieniowanie termiczne w podczerwieni.

 

Kwestia "światła popielatego" Wenus była dosyć szeroko dyskutowana w latach 60-tych XXw. Np. m.in. P. Moore obserwował wyraźne cienie rzucane przez Wenus w swoim obserwatorium. Podobnie nocna strona Wenus oświetlana jest przez, będącą przecież blisko pełni, Ziemię. Czeski astronom Sadil uważał, że mozliwe jest zaobserwowanie tego efektu jako "światła popielatego" i ten termin jest mi znany z literatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W języku polskim mamy "Światło Popielate" a w angielskim jest Earthshine (światło popielate na Księżycu), a dla Wenus "Ashen Light". U nas określenie "światło popielate" chyba za bardzo przylgnęło do światła popielatego na Księżycu i sugeruje że to świecenie światłem odbitym od czegoś.

 

Takie zawirowania językowe ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza Wenus z Rzeszowa. Ognisko główne MAK 150/1800 + Soczewka Barlowa TeleVue x3

Zaznacza się niestety silna konwekcja i refrakcja atmosferyczna. Czyli jak zwykle

W wizualu Wenus wyglądała lepiej.

 

Jeśli chodzi o "ashen light" to może być efekt jakiejś refrakcji wg górnych warstwach wenusjańskiej atmosfery.

A co do cienia rzucanego od Wenus to chyba 1996 r. w Pieninach to widziałem.

__________________________________

P.S>:

Zasłyszany komentarz: co ten gość tam tak lunatykuje?

Wenus 19 maja 2012.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze spontaniczne McGuyver'owe planterane astrofoto: zero prowadzenia , Synta 8" + Nikon D90 +Soligor2x + wężyk -> 300kl. z czego 135 poszło dalej i registax pokazał coś takiego:

 

 

venus-2012.05.20.v2.jpg

 

 

założenie zrobione na pełnego spontana... w końcu D90 ma pixel 5.6um jak SPC900NC. Faza niesamowita - widoczna już w szukaczu... ehhh gdyby nie ta silna refrakcja...

Edytowane przez Iro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Podziwiam Wasze fotki Wenus i sam spróbowałem coś pofocić.Wystawiłem na ulicę montaż foto,na nim przykręciłem rosyjska lunetkę ZRT z obiektywem 70mm i ogniskowej 457mm z dokręconym telekonwerterem m42 2x i do tego EOS-a 350D.Tym "sprzętem" strzeliłem Wenus 99 fotek i poskładałem w Regi Stax.To co wyszło ocencie sami.

Montaż się chwiał, głowica opadała pod ciężarem aparatu a Wenus uciekała z kadru.

stack 99kl.jpg

stack 41kl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nocną stronę potrzeba filtra podczerwonego z transmisją od około 1000 nm (jeżeli chodzi ci o promieniowanie termiczne). W szerokim, np. widzialnym paśmie nic nie wyjdzie - no chyba że akurat trafisz na moment wystąpienia tego wizualnego świecenie nieoświetlonej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.