Skocz do zawartości

DS Party Bieszczady - relacja


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Oto moja relacja z obserwacji. Proszę Dawida o uzupełnienie.

 

 

ROZTOKI GÓRNE

W dniach 15-18 kwietnia 2004 roku Janusz Płeszka zorganizował zlot miłośników astronomii w Roztokach Górnych w Bieszczadach, około 8 km na południe od Wetliny. Z Wrocławia wyjechałem z Dawidem w czwartek po 9. Zabraliśmy ze sobą nasze refraktory Tała 100 i Celestrona 150. Po drodze skontaktowaliśmy się z Darkiem (Zayzikiem) i spotkaliśmy się z nim w Gorlicach, skąd dojechaliśmy już razem przez Duklę do Roztok. Ostatni fragment drogi (6km) bardzo nieciekawy, ale po 16 byliśmy na miejscu. W schronisku zajęliśmy „luksusowy” pięcioosobowy pokój, w którym zajęliśmy też miejsca dla Piotra i Leona.

Po zakwaterowaniu się i zjedzeniu obiadu według własnego pomysłu, przeszliśmy się z Dawidem na Przełęcz nad Roztokami. Na przełęczy leżało jeszcze całkiem sporo śniegu.

Wieczorem po 19 zaczęliśmy rozstawiać sprzęt. Do obserwacji szykowało się kilkanaście osób, a zatem atmosfera była niemal kameralna. Niebo było bez jednej chmurki. Obserwacje rozpocząłem od Wenus. Oglądałem ją przy powiększeniu 40x (SP 25mm). Widoczna faza (40-45%). Przeszkadza aberracja. Podobny widok w ZRT (40x) Zayzika. Potem oglądałem Wenus w Soligorze 800 Darka przy powiększeniu 210x. Położenie planety: Byk (RA: 4h33m, decl. 26o14’, odległość 0,576 j.a. od Ziemi. Jasność -4,5 mag. Wysokość około 30 stopni nad horyzontem.

Następnym obiektem był Mars. W Tale przy powiększeniu 40x planeta była malutka, zaś w okularze LVW 8mm Vixena, tarcza duża z wyraźną fazą, ale bez szczegółów. Planeta również świeci w Byku (RA: 4h59m, decl. +23o55’). Jasność mniejsza niż Aldebaran (1,5 mag.). Odległość 2,05 j.a. od Ziemi.

Następnie oglądaliśmy M42 i M43 w zachodzącym Orionie. Widoczne cztery gwiazdy w trapezie. Mgławice obserwowaliśmy okularami SP 25mm, Antares 14mm, i soligor 3,8mm. Kolejnym obiektem były Plejady (M45), które oglądaliśmy okularami SP 25mm i Antares 14mm.

Potem obserwowałem gwiazdy zmienne. Wykonałem kilkanaście ocen jasności gwiazd. Po 22 CWE zasięg wynosił około 6,5 mag., a to z uwagi na jasną Wenus. Po północy zasięg gołym okiem oceniałem co najmniej na 7,0 mag. , zaś Janusz twierdził, że zasięg wynosi 7,8 mag.

Lornetką BPC 10x50 oglądałem gromady M35, M36, M37 i M38, zaś teleskopem jeszcze M34 i M44 (Praesepe). Z kolei Dawid w Celestronie 150 pokazał mi wspaniałą M1 (Krab).

Wtedy Janusz Płeszka na mojej białej kurtce zademonstrował jak wygląda cień od Wenus. Na kurtce wyraźnie widoczny był przesuwający się cień. Na wielu z nas zjawisko to wywołało spore wrażenie, na mnie z pewnością.

Dalej odnalazłem w Orionie mgławicę M78, a potem spróbowałem odnaleźć Triplet w Lwie. Udało się to bez problemu. W okularze widoczne wyraźnie trzy galaktyki M65, M66 i NGC 3628. Jeszcze piękniej galaktyki te prezentowały się w Celestronie 150 Dawida. Natomiast w teleskopie Zayzika (newton 150mmmodyfikowany U) świetne obrazy M35 i NGC 2158. Gwiazdy ostre jak szpileczki. Ładnie widoczna słabsza gromada.

Zadziwiły nas za to in minus obrazy planet. Tak Saturn, jak i Jowisz prezentowały się gorzej niż we Wrocławiu. Seeing był zupełnie do niczego. Na tarczach planet niewidoczne lub słabo widoczne szczegóły.

Kolejne obiekty to M52 i M103 w Kasjopei oraz M67 w Raku, które oglądałem lornetką 10x50mm. Dawidowi na granicy Lwa i Panny udało się znaleźć w jednym polu widzenia 6 galaktyk. Zawołaliśmy Janusza Płeszkę, który po pierwszym rzucie okiem w okular stwierdził, iż jest to pas Merkuriana i należy szukać jeszcze galaktyk pół stopnia na lewo. Nie muszę dodawać, że zaimponowała nam jego znajomość nieba. W pasie widzieliśmy galaktyki: M84, M86, NGC 4435 i NGC 4438 (The Eyes) oraz NGC 4425 i NGC 4388, zaś na lewo od nich NGC 4473. Są to galaktyki o jasnościach w przedziale od 8,9 mag do 11,8 mag.

We Lwie odnalazłem też galaktyki M95 i M96 jednak słabsze od M65 i M66. Tałem znalazłem tez słabą NGC 2903, która w refraktorze celestron 150mm prezentowała się o wiele lepiej.

Tałem patrzyłem potem na M13 (LVW 8mm Vixena – rozdzielone gwiazdki, jednak bez porównania do Soligora 150mm) i M57 (w Tale i w Celestronie).

W pewnym momencie Tur zawołał mnie do teleskopu newtona 500mm. Po wejściu na schodki ujrzałem galaktykę M51 – widok niesamowity jak na zdjęciach. Wyraźnie widoczna struktura ramion. Piękna!

Potem po przejrzeniu czeskiego atlasu nieba, odnalazłem Tałem 100 galaktyki M61, M49, M104 i M53. Sprawiło mi to dużą przyjemność, albowiem wcześniej nie miałem nawet szans ich odszukać. Na zakończenie obserwacji lornetką 10x50mm widziałem jeszcze M81, M82, M39 i M92.

Siły skończyły mi się około 2 CWE i położyłem się spać. Kolejne dni niestety nie dały szansy na obserwacje, wobec czego przeszliśmy się na Połoninę Caryńską, byliśmy nad zaporą Solińską i w Muzeum w Hoczewiu oraz oglądaliśmy T34 w Baligordzie. Uczestnicy zlotu to świetni kompani i spędzanie z nimi czasu dawało dużo przyjemności. Z niecierpliwością czekam na kolejny zlot. Do Wrocławia wróciliśmy w niedzielę 18 kwietnia 2004 roku około 16.30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , ostatni gasi światło :D Musiałem zostać trochę dłużej w Roztokach bo w poniedziałek odbierałem kogoś bliskiego z rodziny na lotnisku w Krakowie . Pakowałem się do wyjazdu w pokoju w którym mieszkałem z Zaizikiem , Oskarem , Dawidem i Krzyśkiem (Leon) . W pokoju stwierdziłem pozostawienie : cytryna cała szt 1 , atlas nieba czeski (pewnie Zaizika) . Zlot udany , pogoda piękna tylko w czwartek i tego widoku nieba nie zapomnę . Udało się zrobić kilka zdjęć i te po obróbce umieszczę w galerii . Cieszę się że na zlocie poznałem kolejnych przyjaciół i mogłem przywitać tych z którymi spotykamy się zawsze . Dziękuję organizatorowi zlotu za świetny pomysł spotkania w Bieszczadach . Daleko było ale warto .Dziękuję Wam wszystkim za przybycie na ten zakątek wszechświata gdzie po nocach wyją prawdziwe wilki a niebo jest przepiękne przy ładnej pogodzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż i ja wtrącę moje 3 grosze na temat zlotu

 

- ogólnie podobało mi się (okolica wspaniała, można spokojnie pospacerować)

- delikatnie "trak mnie szlafił" ja zabrakło pogody i nie załapałem się na zdjęcie grupowe :Cry:

- troszkę porozmawiałem z innymi uczestnikami zlotu

- mówią że nadzieja jest matką głupich, ale kiedyś się doczekam pogody na

takim zlocie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu ja dotarłem do domu :mrgreen: .

Powiem jedno ...... dla takich nocy warto czekać nawet całe życie, pierwszy raz udało się mi zaobserwować cień od Drogi Mlecznej , po prostu coś niesamowitego ( są świadkowie).

Ilości emek i eniegców w tym momencie nawet nie pamiętam ale już tu koledzy za mnie wszystko opisali.

Takie obrazy na pewno zostaną nam na całe życie.

Myślę że wartałoby cześciej odwiedzać Bieszczady i wpisać je w stały kalendarz zlotów.

Takie miejsca warto chronić aby kiedyś turystyka i związana z nią urbanizacja nie zniszczyły być może ostatniego takiego miejsca w Europie.

 

A przy okazji chciałbym podziekować organizatorowi za zlot i transport, Marcinowi za wyieczki krajoznawcze i wszystkim za wspaniałe towarzystwo. :astrobrac: :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, fajnie ale powiedzcie mi gdzie są te fotki ze zlotu. Tylko Mateusz dał link a reszta ?? Tyle fotek było zrobionych chciałem sobie pozgrywać. A może coś przegapiłem ???

 

Jak zwykle. :Cry:

Już nie mam siły się prosić...

Pewnie pojawią się za pół roku z jakością 10kb zdjęcie .... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuje wszystkim za wspólnie spedzony czas i bardzo sie ciesze ze mogłem wziąść w tym udział (jedynie ostatni wieczór wspominam troche gorzej gdy podobno troche sie nawali... tzn. nadużyłem znajdujących sie tam trunków i podobno zachowywałem sie w sposób jak na mnie nieco nietypowy... jakaś wódka w solniczce... słabo to pamietam :mrgreen: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja służe swomi fotkami jeszcze dzisiaj jeśli tylko ktoś wspomoże mnie miejscem na serwerze. a tymczasem za chwile zapodam conieco do galerii.  

 

pozdr

DaVe

 

podeślijcie fotki do mnie na maila mateuszz@teleskopy.pl

to zrobie galerię na swoim serwerze. ( zresztą chyba tradycyjnie :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać, impreza była fantastyczna. Tego co widzieliśmy, nie zabierze nam nikt :D. I chociarz Roztoki są cholernie daleko (przejechaliśmy w sumie ok 1400 km ), to na pewno pojawimy się tam jeszcze nie raz. Pozdrowienia i podziękowania dla prezesa-organizatora i wyszystkich uczestników, a w szczególności dla Pawła, który zafundował nam niesamowitą przejażdżkę po nocnym niebie...

 

PS Mateusz, postaram się dziś obrobić fotki :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy-Beata i ja-do Poznania po naszym przedłużonym pobycie.Wcorajszy i przedwczorajszy dzień spędziliśmy na Słowacji (Palota) z przygodami...tak że ominęła nas niestety noc obserwacyjna 19/20 kwietnia. Ale że przyjechaliśmy już we wtorek 13.04, i tak mieliśmy jedną więcej. Naprawdę, tak cudownego nieba nie ma niegdzie na świecie,a już na pewno w Polsce...kto nie wierzy niech pojedzie w Bieszczady i sprawdzi. Z moją lekką lornetą Oberwerk 20x80 LightWeight oraz Oberwerk 11x70 to dopiero była jazda po smolistym bieszczadzkim niebie (i to nieskrępowana statywem). Pozdrawiam wszystkich,Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odespałem wreszcie ten wyjazd. Niestety przyjechaliśmy (Jesion, Artur, ja) na zlot chyba ostatni i to w piątek (przez gadaninę podczas jazdy nadrobiliśmy dodatkowo około 70km...). Nie trafiliśmy na pogodę. W noc sob-niedz. trochę obserwowaliśmy Jowisza. Ale czas spędziliśmy przyjemnie a przede wszystkim spotkaliśmy znowu przyjaciół-pasjonatów, poznaliśmy też kilku nowych ludzi w realy.

Miejsce jest piękne do obserwacji, gorzej z warunkami socjalnymi (wspólny kibel+natryski) i jedzenie raczej "średnie". Za to cenowo przystępnie. Ot, typowe warunki "schroniskowe". Dzięki za organizację.

P.s. Przydałoby się na nast. zjazd zorganizować coś "na dzień" (filmy czy inne wyrafinowane multimedia). Tak było pamiętam na I Jachrance i wszyscy sobie to chwalili.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod adresem http://www.teleskopy.pl/mateuszz/bieszczady/

 

znajdują się galerie zdjęć, zrobionych przez uczestników Bieszczadzkiego zlotu.

 

Dzięki Panowie !!!

 

Narazie mamy zdjęcia:

 

-moje

-Dave'a

-Adamo

-Hamstera

-Michała W.

Czekam na reszę. Zdjęcia proszę podsyłac na mój adres : mateuszz@teleskopy.pl

 

Miłego wspominania :astrobrac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał W,

 

Dzięki za wspaniałe towarzystwo podczas obserwacji :Beer: . Mamy chyba zgraną załogę (szkoda tylko że kronikarz poszedł wczesniej spać :wink: ). Mam nadzieję, że następnym razem też będziemy razem walczyć :salu:

 

Pozdrawiam

paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię Adamie, zapomniałem dopisać we wczorajszym mail-u skierowanym do Mateusza, że znajdują się tam także Twoje zdjęcia, oraz kolegi, którego z imienia nie zapamiętałem :roll: . Jeśli autorzy wyrażą się przeciwko publikacji tych zdjęć, Mateusz zapewne je usunie, jeśli nie, przoszę aby nazwa katalogu ze zdjęciami została odpowiednio zmieniona...

 

Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie :oops:

 

pozdrawiam

Michał

 

PS Pawle, cieszę się już na myśl o następnym spotkaniu. Zaczynam w domu wałkować temat sierpniowego wyjazdu...do Roztok :D Wydaje mi się, że jedyną przeszkodą, może być brak zasięgu mojej "smyczy" :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.