Skocz do zawartości

Lunetka biegunowa


sp3occ

Rekomendowane odpowiedzi

Być może masz lunetkę (a właściwie mapkę z krzyżykiem) nie ustawioną osiowo z osią RA. W instrukcji do HEQ5 jest opisane jak justować lunetkę z montażem. Również w necie można znaleźć opisy tej czynności. Do justowania lunetki służą trzy małe śrubki imbusowe na obwodzie lunetki przy jej okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym egzemplarzu obie osie nie mają ze sobą nic wspólnego... niestety. Mapkę postarałem się ustawić tak, że gwiazdka, mimo że cała lunetka chodzi po mimośrodzie, pozostaje w tym samym miejscu. Jednak nie można poruszyć lunetki, bo wtedy całą historię trzeba powtórzyć... (żmudne to jest).

W wizualu to specjalnie nie przeszkadza, jednak przy foto... to jest problem.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym egzemplarzu obie osie nie mają ze sobą nic wspólnego... niestety. Mapkę postarałem się ustawić tak, że gwiazdka, mimo że cała lunetka chodzi po mimośrodzie, pozostaje w tym samym miejscu. Jednak nie można poruszyć lunetki, bo wtedy całą historię trzeba powtórzyć... (żmudne to jest).

W wizualu to specjalnie nie przeszkadza, jednak przy foto... to jest problem.

 

A nie masz czasem na lunetce biegunowej trzech śrubek na imbus rozmieszczonych co 120 stopni? Służą one do justowania osi lunetki z osią RA, a dokładniej osi okularu lunetki z osią RA teleskopu. Cała lunetka wkręcona jest do obudowy montażu a regulacji podlega sam okular lunetki, ten element z mapką. Takie coś powinieneś mieć, bo nawet EQ3-2 to ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos jest chyba jednak nie tak z osiowoscią lunetki lub osi RA. jesli aparat/kamera, którym robiłes ten filmik był na statywie, to obraz nie miał prawa tak się poruszać (niezależnie od tego czy mapka była dobrze czy żle ustawiona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jak wspomniał wyżej wtw są tam trzy śrubki imbusowe, którymi musisz tak wyregulować LB by podczas obrotu montażu punkt widoczny w jej centrum pozostawał cały czas w tym samym miejscu... na 100% jest to wykonalne... po odpowiednim ustawieniu LB niektórzy lubią te śrubki zalać np: lakierem do paznokci, co znacznie utrudnia ich samoistne przekręcanie się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

cos jest chyba jednak nie tak z osiowoscią lunetki lub osi RA. jesli aparat/kamera, którym robiłes ten filmik był na statywie, to obraz nie miał prawa tak się poruszać (niezależnie od tego czy mapka była dobrze czy żle ustawiona)

 

Dokładnie tak. To kamera nie jest w osi lunetki przez co widać jak całe pole widzenia rotuje względem osi obiektywu kamery.Co to ustawiania samej lunetki, faktycznie są tam śruby na imbus, ale powiem szczerze, że swoje wymieniłem na normalne z prostego powodu - często trzeba dokonywać korekty ustawienia lunetki kiedy wędruje się z montażem po okolicy. Ustawianie imbusami jest moim zdaniem mało wygodne, bo gdy jedną śrubkę trzeba wkręcić, to tym samym inna trzeba wykręcać, tak by płytka siatki się przesuwała względem osi lunetki i w końcu znalazła się w osi optyki. Wystarczy, że wykręcisz lunetkę by ustawić wstępnie montaż na Polaris i po regulacji. W moim rozwiązaniu, ustawienie trwa kilka sekund. Wkładanie i wyciąganie imbusa z jednej do drugiej śrubki ... masakra. Ale na pewno są mistrzowie, którzy to maja opanowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie mi rzeczy oczywiste, kiedy to lunetka zamocowana jest osiowo w montażu a tylko mapka jest źle.

W tym przypadku jak wkręci się rurkę bez optyki, obraz będzie nie odwrócony, mniejszy ale też mimośrodowy...

Wyrażam się chyba jasno... Wiem co zrobić tylko nie wiem czy istnieje ktoś kto to zrobi... :) :) :)

Nowy, osiowy otwór pod gwint lunetki i nowy osiowy gwint na lunetce (albo nowa lunetka z przejściówką pod nowy (większy) gwint.

Przepraszam, że nie odzywałem się wcześniej... problem istnieje cały czas.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że to wina nie osiowości gwintów i że się tego nie da ustawić? Dorzucam rysunek jak działają te trzy imbusy tak żeby rozwiać wątpliwości. Jeżeli za ich pomocą nie można zjustować lunetki to żeczywiście producent musiał coś skopać.

Ustawienie lunetki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm powiem że dawno w eq6 lunetki nie ustawiałem, ostatnio robiłem to z lunetką z eq5 w ramach justowania AstroWalkera i tam jest właśnie tak tzn regulowana jest obudowa okulary (chyba jakoś tak). Tak czy owak zasada jest podobna. Nawet jeżeli sama lunetka będzie delikatnie nieosiowo ustawiona to powinno to sie dać skorygować imbusami no chyba że nieosiowość jest zbyt duża.

 

Edit; chyba jednak nie tak to narysowałem jak powinno być, tzn zasada się nie zmienia a jedynie okular/mapka powinien przemieszczać się góra dół i prawo lewo a nie jak na moim rysunku odchylać płaszczyznę o jakiś kąt.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak jak w przypadku ustawiania montażu na biegun jest kilka sposobów to może i w tu też się znajdą takie porady?

Generalnie przy próbie ustawienia na biegun GP nie "chodziła" po okręgu. Próbowałem to zrobić w nocy na gwieździe z telefonem w ręku ale to niewykonalne. Tak więc spróbowałem za dnia na "kancie" budynku i wydawało się ok. Podczas sesji okazało się, że nie jest już tak pięknie :/ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo najlepiej nie patrzeć jak ona jest ustawiona, po prostu zgrubnie złapać Polaris w mapce i później Metoda Dryfu lub soft wspomagający np. Alignmaster lub PolarAlignMax lub coś podobnego... i wszystko MUSI grać :)

Mniejsze ogniskowe bez prowadzenia a większe, niestety, jesteś skazany na prowadzenie (guiding)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże, ważna jest z grubsza północ.

Już dawno prawie nie używam lunetki z korzystaniem z mapki, jeśli przez lunetkę widać polarną mniej więcej na środku to już jest dobrze.

Azymut i kąt podniesienia dokładnie ustalisz za pomocą dryfu lub aplikacji. I musi być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

mam nadzieje, że założyciel tematu się nie obrazi jak podłacze sie by nie zakładać nowego wątku apropo lunetki.

zastanawia mnie jak wycentrować obiekt w lunetce bigunowej by krecąc osią RA nie uciekał z zaznaczonego krzyżyka, wszędzie piszą, że kontrujemy za pomocą 3 śrubek w lunetce, ok tylko jak to zrobić skoro lunetka do eq5 owych śrubek nie posiada... owszem są w ich miejscu 3 "dziurki" natomiast jak za ich pomocą wykonać tą czynność?

mam montaż eq5 synscan, w którym fabrycznie była już lunetka. dokładnie taka:

http://deltaoptical.pl/lunetka-biegunowa-sky-watcher-eq5,d1171.html

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kręcę osia to sie obraca i mam wrażenie, ze krzyż tez lekkie kolo zatacza. Śrubek faktycznie nie ma, sa małe "dziurki" dlatego wlasnie sie zastanawiam jak to wyrównać...pozdrawiam

wygląda to taklunetka.jpg

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki :)

dostałem niby taki klucz ale za duży jest i nie wchodzi. No nic, lece jutro do sklepu po nowy :) Ale mimo wszystko wyglądają nieco inaczej niż te, które spotkać można w necie - tamte zdecydowanie wystają z lunetki nie dając żadnych złudzeń.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej od razu wymień te imbusowe śrubki na dłuższe, które będziesz mógł dokręcać palcami.

Regulacja imbusami to zabawa dla chorego...

Po dokładnej regulacji w gwinty wpuść po kropelce lakieru do paznokci.

 

 

Lunetka.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.