Skocz do zawartości

Calestrone SkyMaster 70 mm a Nikon 10x50


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem tego sprzętu tylko nie wiem co dokładnie ujrzę w tej lornetce.Interesują mnie planety jakie będzie przez tą lornetkę widać,ogólnie DSy i oczywiście galaktyki!!...

Co do planet, to poza fazą Wenus (sierp) i 4 księżycami Jowisza nie zobaczysz żadnych szczegółów. Jowisz i Mars ukażą maleńkie tarczki, Saturn będzie owalną plamką, Uran i Neptun gwiazdopodobne.

Co do DS-ów - szukaj obserwacji lornetkowych w dziale "Obserwacje astronomiczne". Jest tego trochę.

PS

Nie licz, że od razu wszystko zobaczysz. Trzeba się nauczyć zarówno odnajdywania obiektów jak i ich dostrzegania w odpowiednich warunkach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu tej lornetki. Przede wszystkim różnica pomiędzy 15x70 a 10x50 to nie tylko większe powiększenie, ale większa średnica i zbierze więcej światła i to chyba tyle z zalet. 15x70 trudno utrzymać w ręku i po chwili obraz "lata" - w zasadzie konieczny jest statyw do komfortowych obserwacji. Jakość wykonania poza kolimacją, nie jest najwyższa. W moim egzemplarzu wewnątrz były "paprochy" kurzu, bardzo drobne ryski na obrzeżach obiektywów (trzeba się było dobrze przyjrzeć pod światło). Nie przeszkadzało to w obserwacjach ale "uraz na psychice" :szczerbaty: pozostał. Wysłałem ją nawet do reklamacji, ale usłyszałem, że "są to budżetowe lornetki i już tak mają, w ostateczności mogę ją zwrócić", było to kilka dni po zakupie.

Druga sprawa to pole widzenia, porównaj sobie w danych technicznych. Więcej nie znaczy lepiej. Gdybym miał dzisiaj wybrać wybrałbym Nikon 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w Delcie. Kupowałem wiele razy i nadal kupuję. To chyba jeden z najlepszych sklepów. To nie zależy od sklepu na jaki wyrób się trafi (czytaj: czy Chińczyk miał dobry humor :rolleyes: ).

Za jakość trzeba płacić, niestety. Dlatego zastanów się czy chcesz widzieć "dużo" czy "dobrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dużo to calestrone a jak dobrze to nikon nie???

Po pierwsze.

Celestrony są po prostu gorszej jakości. Mają duży rozrzut na linii produkcyjnej. Może Ci się trafić niezła lornetka, ale możesz dostać byle co (ktoś pisał niedawno na Forum że odsyłał 3 lornteki Celestrona po kolei do reklamacji).

Ja mam Celestrona 25x100; ale tylko dlatego że kupiłem go 3 lata temu i wtedy wszystko co miało okular i obiektyw wprawiało mnie w cielęcy zachwyt. Nie mogę powiedzieć że to był błąd życia, ale teraz bym go nie kupił. Raczej kupiłbym sprzęt o mniejszej aperturze ale lepszej jakości.

Po drugie. Wspomniałeś że nastawiasz się na obserwowanie DSów w tym galaktyk. Większość tego co zobaczysz to będą szare, mleczne kłaczki w polu widzenia. Zapomnij o barwach (jakie widzisz na zdjęciach na Forum). Nie zaobserwujesz również struktury galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak "znasz niebo" i masz możliwość przetestowania kilku celestronów to bierz go

 

jak "padniesz" na polu widzenia kup nikona

 

ponadto w delcie jest :

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-starlight-15x70,d2765.html

 

i być może to lepsza alternatywa dla celestrona (pewnie to samo ale z lepszą kontrolą jakości)

 

miałem nikona 10*50 (musiałem sprzedać) i zamieniłem na celestrona, żałowałem z początku ale , że trafiłem w delcie na przyzwoity egzemplarz to po pewnym czasie zmieniłem zdanie.

 

potem zostałem przy parametrach 15*70 dorzucając ponad 1k PLN na serię BA8 i gdybym miał zaczynać od początku to bym zrobił tak samo ale zostawiając sobie nikona.

 

na optyce nie można oszczędzać, albo patrzysz przez "rurę lub studnię" i g... zobaczysz albo inwestujesz raz a "w miarę" porządnie

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny odgrzewany kotlet, za 300 zł masz albo skymastera z małym polem widzenia i loterią czy chińczyk "przyłożył się do produkcji" albo nikona (bez azotu) z 10 letnią gwarancją z większym polem widzenia i bardziej uniwersalną

 

to wybór między blondynką a brunetką :) co kto lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszP1977 To co byś proponował za dobrą lornetkę do astro i taką do 500zł??? A co do tego widoku DSów i galaktyk to bardzo dobrze o tym wiedziałem!! :)

W wątku "Jaka jest najlepsza lornetka dla początkowego astromaniaka??" kolega skymacho2 proponuje Ci Nikona i to jest na prawdę rozsądny wybór przy twoim budżecie.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór między 10x50 a 15x70 nie jest taki oczywisty.

10x50 da świetne pole przeglądowe rzędu 6,5° co wiąże się z łatwiejszym "poruszaniem po niebie" i szybszą nauką nieba. Ale na samych obiektach lorneta 15x70 pokaże więcej bez dwóch zdań. Łatwiej wyłapiesz galaktyki, łatwiej rozbijesz gromady gwiazd, łatwiej dostrzeżesz tarczę Jowisza czy sierp Wenus, zobaczysz bez wątpienia więcej na Księżycu czy Słońcu (koniecznie z filtrem ND5!).

 

Jest jednak jedno "ale": jakość. Moim zdaniem - pod tym względem SkyMaster 15x70 kompletnie nie wytrzymuje porównania z Nikonem Ex 10x50.

Owszem, SkyMaster zwycięży zasięgiem, ale Nikon, choć mniejszy, zaskoczy klarownością obrazu, punktowością gwiazd, ostrym rysowaniem, kontrastem - nie wspominając o zupełnie innej jakości wykonania i trwałości. To jak zderzenie tępej siły z finezją.

 

Podejrzewam, że gdybyś miał do dyspozycji obie lornetki, to podczas pierwszej sesji Nikon leżałby prawie nieużywany. Podczas piątej, najpóźniej dziesiątej sesji w ogóle nie fatygowałbyś się wynosić SkyMastera z domu. Doceniłbyś jakość obrazu Nikona, jego poręczność i (prawdopodobnie) najzwyczajniej w świecie uznałbyś obrazy jakie daje za dużo przyjemniejsze dla oka niż te skymasterowe.

 

Tak więc - jeśli miałbym do dyspozycji 500zł, bez wahania brałbym Nikona 10x50 Ex (na wypadek, gdyby zaczęła Cię kusić opcja kupna Nikona Action VII 10x50 zapewniam, że warto dopłacić te 200zł do wersji Ex)

 

ps. Darek, postaraj się nie mnożyć wątków - dużo sensowniej i konkretniej jest rozmawiać w jednym miejscu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.