Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, a co myślicie o okolicach miejscowości Stogniewice? Teren łagodnie opada, a według zdjęcia satelitarnego las pojawia się dopiero za Namysłowem. Teraz to pewnie nie ma większego sensu, bo strasznie popularna zrobiła się kukurydza (w niedzielę przekonałem się o tym boleśnie w Łosiowie), ale jesienią warto spróbować. Dla mnie z Wrocławia to za daleko, żeby jechać specjalnie, z kolei do miejsc, w których czasem bywam, nie jest mi tamtędy po drodze, więc może kol. Krawat kiedyś się podejmie sprawdzić miejscówkę? Najlepiej, gdy będą obiecujące warunki.

stogniewice-mapa.png

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie. Tak, kukurydza to koszmar, jest jej pełno i zasłania wszystko co możliwe. Jak będą warunki to myślę, że pojadę to sprawdzić, do października jestem na miejcu. Potem zaczynam studia we Wrocławiu i nie będę mógł już tak często jeździć po górkach w Wielkopolsce. Ciężko jednak trafić na takie kryształowe powietrze, te 165 kilometrów to już jednak sporo. Szkoda też, że z tych górek nie ma co liczyć na żadne jesienne inwersje, bo żadna nie przekracza nawet 300m. n.p.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten ból, gdy interesujący mnie kierunek obserwacji zasłaniają lasy, pobliskie wznieniesienia.

Z Winnego Wzgórza widok piękny, ale niestety na Śnieżkę nie ma szans z wyżej wymienionych powodów.

Ale z samej Twardogóry (Wzgórze Bożenki) widać Śnieżkę, bo akurat w tym kirunku jest obniżenie, teraz czekam na

odpowiednią widocznośc aby udokumentować to na zdjęciu (mam jedno, ale kadrowo trochę skopane - przypadkiem ją złapałem) jednak to "tylko" 138 km, ale kto wie czy Wielki Szyszak bym nie złapał z tego miejsca 147 km, bo w tym kierunku

teren znacząco się obniża, ciężko będzie, ale zobaczymy, sprawdzę,Wzgórze Bożenki mam prawie pod nosem, tylko na widoczność odpowiednią czekam.

 

Kilka kilometrów można dołożyć z Góry Gęślicy (między Twardogórą a Miliczem), ale pod warunkiem że załatwiłoby się wejściówkę na wieżę przeciwpożarową.

 

I jeszcze jeden punkt, kilka kilometrów na południe od Milicza - Wzgórze Joanny. Jest tam nieczynna wieża przeciwpożarowa (Wieża Odyńca) i można na nią wejść. Czytałem, że wystarczy, klucze odebrać w nadleśnictwie Milicz, ale słyszałem też, że można ją zastać otwartą. Stamtąd do Śnieżki będzie bliżej niż z Krotoszyna, ale odległość i tak będzie imponująca.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam serdecznie,

tydzień temu, korzystając z dobrej widoczności, odkurzyłem rower i wybrałem się na wspomnianą wcześniej wieżę widokową na Osowej Gorze w Mosinie. Niestety przez to że jestem początkującym użytkownikiem (wydaje mi się, że to jest przyczyną) nie mogłem zobaczyć wcześniej zamieszczonych tutaj fotografii z Osowej. Zrobiłem zdjęcia w niemal wszystkich kierunkach. Niestety z własnej niewiedzy ominąłem kierunek Żerkowa, gdzie byłaby szansa na fotografie wzniesień i wieży rtv odległych o 54 km.
W każdym razie z najdalszych miejsc udało mi się sfotografować Górę Św. Jadwigi koło Leszna, komin kotłowni Zatorze w Lesznie i ponaddwustumetrowe wiatraki koło Nowego Tomyśla. Ponadto dobrze widziany Poznań, wzgórza koło Dolska, wiatraki w Śmiglu.
Poniżej wklejam próbkę. Zdjęcia zrobiłem dla portalu o Wielkopolskim Parku Narodowym, prowadzonego przez kolegę, więc po resztę odsyłam do galerii pod tym linkiem: http://www.wizjerturystyczny.pl/galeria/twoj-punkt-widzenia/category/6-zdj%C4%99cia-aandrzej-%C5%82uka-widok-z-wie%C5%BCy-na-osowej-g%C3%B3rze.html

 

post-22673-0-52715700-1363001648_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Identyczne zjawisko było widoczne od późnego popołudnia 14 maja nad Bełchatowem. Ciekawe czy komuś z dalekiego południa udało się te obłoki ustrzelić. A na pewno było można. Na zdjęciu obłoki (kominów nie widać) widziane z Pabianic (odległość 43 km).

 

post-18664-0-70417800-1368706378_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Komin elektrowni Kozienice z Kopca Powstania Warszawskiego w Warszawie - ok.60km

 

komin2.jpg komin1.jpg

 

Ciekawie też prezentuje się jakiś dalszy komin zaraz za EC Siekierki (Karczew, Józefów)?? - 20-30km?

01.jpg 02.jpg

 

Azymut 130st - jakiś daleki obiekt, wyszedł dopiero jak przeglądałem zdjęcia z 270mm - jakiś daleki, wysoki BTS/komin/słup wysokiego napięcia?

03.jpg

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalekich widoków z Mazowsza ciąg dalszy. Dzisiaj wreszcie były warunki do przetestowania miejscówki w Wyszogrodzie, o której pisałem już wcześniej.

 

Komin EC Żerań (z lewej - 55km) i EC Kawęczyn - 65km

01.jpg

 

Komin EC Pruszków - 46km

02.jpg

 

Maszt w Łowiczu (ul. Seminaryjska) - 35km

04.jpg

 

Elektrownia wiatrowa - ?

03.jpg

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Wielkopolsce oczyściło się powietrze, po wczorajszych frontach, deszczach i gradach. Dodatkowo północny wiatr zapowiadał dobrą widzialność.

 

Polowałem na wiatraki koło Nowego Tomyśla z okolic Góry Moraskiej w Poznaniu. Widzialnośc rzeczywiście była dobra, było widać maszt w Śremie (40km), cukrownię w Środzie Wlkp (39km), komin w Mosinie (27km).

Jednak powietrze mocno "falowało", tak, że zdjęcia wyszły dość nieostre.

 

Wiatraki w Nowym Tomyślu widziałem :)

Miejsce obserwacji to ulica Meteorytowa na granicy Poznania i Suchego Lasu, 134m npm.

Dystans około 53km :)

 

widok ogólny:

post-20975-0-70665100-1397664677_thumb.jpg

 

powiększenie 100%:

post-20975-0-27157600-1397664704_thumb.jpg

 

Śmigło wiatraka ma 50 metrów, co daje 0,1887mm na matrycy aparatu, co daje 31 pikseli. Zgadza się idealnie:)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wielkopolska absolutnie nie nalezy do regionów do dalekiej obserwacji. Miejsc gdzie cos ujrzymy jest tyle co by Kot napłakał. W Niedzielę, całkiem przypadkiej udało mi się sfotografowac wiatraki z Brodowa koło Środy Wielkopolskiej z miejscowości Chwalęcin (gm. Nowe Miasto nad Warta). Nic ciekawego, ale taka obserwacja w WLKP jest jak na wagę złota :)

Odległość 17,58km

DSCF8282.JPGwiatraki.jpgwiatraki2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

wieżowce w centrum Warszawy z wieży zamku w Czersku czyli jakieś 35km oraz składowisko odpadów "Łubna".

sam zamek bardzo fajny i wart zwiedzenia (a dokładnie 2 wieże) :]

 

szeroko - 55mm

zamekCzersk_Warszawa_55mm.jpg

 

zbliżenie - 363mm

zamekCzersk_Warszawa_363mm.jpg

 

i stok - 135mm

zamekCzersk_Szczesliwice_135mm.jpg

Edytowane przez loopp
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

wieżowce w centrum Warszawy z wieży zamku w Czersku czyli jakieś 35km

Muszę koniecznie zrobić zdjęcie Poznania z większej odległości :D :D

 

A teraz dwie panoramy Poznania:

1. Poznań z okolic wsi Mściszewo za Murowaną Gośliną (niestety pod Słońce):

post-20975-0-98790400-1408734303_thumb.jpg

 

 

2. Z wieży widokowej w Mosinie, w Wielkopolskim Parku Narodowym:

post-20975-0-49046900-1408734311_thumb.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Walczę z problemem bezowocnie kilka wieczorów, może ktoś mi tu pomoże.

Poniższe zdjęcie wykonałem z miejsca o współrzędnych: 53° 9'28.52"N 18° 8'49.01"E

w bydgoskim Fordonie. Wieża widoczna "na pierwszym planie" znajduje się

w miejscu: 53° 8'57.24"N 18° 9'59.29"E azymut z miejsca obserwacji 126.6 stopnia.

Nad nią, na horyzoncie znajdują się dwa kominy, których nie jestem w stanie zidentyfikować.

Będę wdzięczny za każdą pomoc, wskazówkę.

 

DSC08345.JPG

 

Poprzedniego dnia, z trochę innego/pobliskiego miejsca uchwyciłem komin cementowni Lafarge

w Wapiennie odległy o 39km (na lewo od centralnego wiatraka)

 

gorkaanonima_wapienno39km_tarkowowiatraki24_5km.JPG

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Walczę z problemem bezowocnie kilka wieczorów, może ktoś mi tu pomoże.

Poniższe zdjęcie wykonałem z miejsca o współrzędnych: 53° 9'28.52"N 18° 8'49.01"E

w bydgoskim Fordonie. Wieża widoczna "na pierwszym planie" znajduje się

w miejscu: 53° 8'57.24"N 18° 9'59.29"E azymut z miejsca obserwacji 126.6 stopnia.

Nad nią, na horyzoncie znajdują się dwa kominy, których nie jestem w stanie zidentyfikować.

Będę wdzięczny za każdą pomoc, wskazówkę.

 

Ja to widzę tak:

post-20975-0-76876100-1408807943_thumb.jpg

 

Super, mamy już Toruń z Bydgoszczy :dobrze:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_Wlkp dzięki :)

Czasami człowiek się zapętli i nic nie widzi... Zgadza się wszystko :)

 

Komin i maszt:

kominmaszt.jpg

 

Maszty nadajników Polskiego Radia w Kabacie koło Solca Kujawskiego z "górek fordońskich", 18km.

gorkaanonima_kabat18km.JPG

Edytowane przez Awar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awar, mógłbyś wskazać te miejsca, z których wykonywałeś te obserwacje dokładnie? Są ogólnodostępne? Chętnie bym się kiedyś wybrał. Jeśli znasz takie miejsca w Bydgoszczy to również chętnie bym poznał. Na razie mam w planach odwiedzić wieżę ciśnień, tylko nie wiem czy jeszcze czynna jest dla zwiedzających i w jakich godzinach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice

Miejsca są jak najbardziej ogólnodostępne :)

Wszystkie w Fordonie.

1. Tzw. Góra Szybowcowa.

2. Wzniesienie na końcu/koło ul. Galla Anonima

i

3.Pomiędzy dwoma wymienionymi tzw. "Wisielec" - nazwa popularna wśród okolicznych mieszkańców.

 

Jak jest z Wieżą Ciśnień to nie wiem.

 

Polecam wieżowce na Wyżynach, Wzgórzu Dąbrowskiego, Błoniu itp.

Widoki z najwyższych okien klatek schodowych wspaniałe... :Loveit:

 

1.jpg

 

...i jeszcze panoramka z Góry Szybowcowej, taka tam...

DSC_0001.JPG

Edytowane przez Awar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkopolska absolutnie nie nalezy do regionów do dalekiej obserwacji. Miejsc gdzie cos ujrzymy jest tyle co by Kot napłakał.

 

Wielkopolska jest zbyt rozległa, żeby można było tak kategorycznie to stwierdzić. B)

Zapraszam na wieżę widokową na Dziewiczej Górze pod Poznaniem. Mój rekord z tego miejsca to 55km. Ciągle poluję na lepszą widoczność i ustrzelenie czegoś dalszego. Myślę, że przy idealnych warunkach jest szansa na zbliżenie się do 100km. I pozostaje jeszcze w zanadrzu nieeksplorowany 200-metrowy komin Elektrociepłowni Karolin... :glodny: Tylko jak zdobyć pozwolenie, żeby wejść na jego szczyt?

 

Gniezno od ciepłowni po lewej do katedry po prawej stronie kadru. Odległość 40-43km

GNIEZNO - OD CIEPŁOWNI DO KATEDRY.JPG

 

Kilkadziesiąt wiatraków farmy wiatrowej w Margoninie. Odległość 52-55km

WIATRAKI MARGONIN.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na wieżę widokową na Dziewiczej Górze pod Poznaniem. Mój rekord z tego miejsca to 55km. Ciągle poluję na lepszą widoczność i ustrzelenie czegoś dalszego. Myślę, że przy idealnych warunkach jest szansa na zbliżenie się do 100km.

100km z Dziewiczej?? Niemożliwe. Chyba, że maszt w Rusinowie...

A wiatraki w Nowym Tomyślu? Skoro widać z Góry Moraskiej, to z Dziewiczej pewnie też?

 

 

Dzisiaj polowałem na panoramę Poznania z 45 km :Loveit:

...ale widziałem tylko komin w Karolinie. Miejsce obserwacji: Wieszczyczyn 8 km na SE od Śremu.

post-20975-0-05051400-1408985684_thumb.jpg

 

 

Wiatraki w Nowym Tomyślu z wieży w Mosinie. Odległość 46km

post-20975-0-74058500-1408987183_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.