Skocz do zawartości

Usztywnienie tuby newtona


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

(ale mam ostatni wysyp tematów - nagromadziły się).

 

Mam GSO 8" i jak to z takimi teleskopami bywa są na nim ugięcia (bananowe jak i jajowatość tuby).

 

Czy orientujecie się gdzie i za ile można wykonać usztywnienie takiego teleskopu? np przez zastosowanie wręg?

 

lub może da się to jakoś zrobić bez wręgowania.

 

 

Dzieki za propozycje

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jest to wyjście, ale sądzę kosztowo niewspółmierne do usztywnienia GSO.

zapis ze sklepu: "Standard diameter tubes listed range in price from $800 to $3200, approx."

 

więc koszt to minimum 1600-1700pln... na razie poza moim budżetem z tym związanym.

 

na razie pozostanę przy tym co mam - chcę to tylko usztywnić :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że koszt rzędu 1,5k - 2k jest poza zasięgiem. Ale zastanawiam się czy jest możliwość kupienia gotowej tuby gdzieś w Europie lub Polsce. W ofercie DO są newtony w karbonowych tubach. Może ktoś z forumowiczów zna miejsce, gdzie można zakupić gotową tubę, w której po nawierceniu otworów uda się umieścić cele i zwierciadła. Nawet kiedyś na giełdzie rzuciło mi się ogłoszenie w którym proponowano teleskop do samodzielnego złożenia i w skald kompletu wchodziła tuba karbonowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astromarkecie też są newtony w karbonowych tubach i zdaję sobie sprawę, że jest to docelowe rozwiązanie.

Gdybym miał budżet to nie zastanawiałbym się nawet chwili.

 

Może np w astromarkecie można wykonać takie wręgowanie czy inne usztywnienie?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale cały czas koszt to grubo ponad 1k pln... a mi zależy na tańszym sposobie usztywnienia - np. wręgowanie.

 

Paweł

Po pierwsze jak obliczyłeś ugięcia rury ? Po drugie wręgowanie -skąd ten neologizm ?

Po trzecie jeżeli chcesz usztywnić taka rurę kup kilogram żywicy, tkanine carbonową i oklej obecny tubus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "wywręgujemy" Ci teleskopu, nawet jak zapłacisz kupę kasy. Wg nas, to nie ma sensu, do tego wprowadza spore naprężenia, które nie wiadomo kiedy mogą "rozwinąć" teleskop. Co więcej, widziałem parę wywręgowanych GSO, ale żadnego, który w istotny sposób stałby się SZTYWNYM astrografem. Oczywiście, musi to poprawiać sztywność, ale... to jeszcze daleko za mało do tego, żeby coś miało zmienić w użyteczności tego teleskopu do astrofotografii.

 

Jak będziesz u nas kolejny raz, to pokażę Ci tę rurkę od TS'a na bazie GSO i opowiem, co ma przerobione, żeby "działał", nawet po korekcji z ~f3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak obliczyłeś ugięcia rury ?

Na oko :-) może to jakieś skrzywienie mojego "światopoglądu" :-)

 

Po drugie wręgowanie -skąd ten neologizm ?

Przylgnęło do mnie wiadomo skąd :-)

nazwijmy to "usztywnienie"

 

Po trzecie jeżeli chcesz usztywnić taka rurę kup kilogram żywicy, tkanine carbonową i oklej obecny tubus.

o... a o tym nie pomyślałem - zrobię wywiad :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/carbon-tkanina-weglowa-200g-m2-splot-2-2-0-25m2-i2593076084.html

 

tak na szybko potrzebujesz 3 jednostki tkaniny czyli około 120,-

Zywica http://allegro.pl/novol-zywica-poliestrowa-1kg-utw-50g-i2530636903.html

 

kolejne 45,-

 

papier ścierny i coć do wypolerowania w sumie materiał około 200,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astromarket ma w ofercie upgrady carbonowe do GSO.

http://www.teleskop-...-Teleskope.html

 

Tanie to to nie jest...

U mnie się ugina tuba przy wyciągu.

Upgrade by kosztowało mnie tyle co teleskop.

Adamie a obejmy usztywniające macie? żeby usztywnić sam wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jeśli ktoś chce mieć naprawdę sztywny tubus nie ma żadnego wyjścia-trzeba inwestować w tkaninę węglową. Czy tubus z http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5243_Carbon-Tubus-Upgrade-fuer-200mm---8--GSO-Newton-Teleskope.html jest drogi? 1600 zł za ,,rurkę” o średnicy 23 cm to chyba zdecydowanie za dużo ale…… jeśli dokładnie policzymy jakie są koszty samego materiału dojdziemy do wniosku że cena nie jest oderwana od rzeczywistości. Tkanina o gramaturze 200g/m2 to koszt 160 zł za m2 – żeby uzyskać odpowiednią grubość/sztywność laminatu trzeba nałożyć co najmniej 6 warstw tkaniny. Przy tubusie o śr.23 jedna warstwa to 0,72 m.b. 0,72 x 6= ok. 4,5 metra tkaniny. 4,5 metra x 160 zł( cena 1m2 ) = 720 zł. Dobra żywica epoksydowa to wydatek ok. 100zł/kg… Taki tubus najlepiej wykonać metodą worka próżniowego a to niesie za sobą dodatkowe koszty.....W ten sposób otrzymujemy surowy tubus któy trzeba jeszcez wykończyć-przeszlifować,wypolerować, ewetualnie polakierować.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzecie jeżeli chcesz usztywnić taka rurę kup kilogram żywicy, tkanine carbonową i oklej obecny tubus.

ciekawe rozwiązanie

zastanawiam się jednak jak to będzie się zachowywało przy zmianach temperatur. Różny współczynnik rozszerzalności cieplnej metalowego tubusu i carbonowej okleiny może powodować ich rozwarstwianie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rozwiązanie

zastanawiam się jednak jak to będzie się zachowywało przy zmianach temperatur. Różny współczynnik rozszerzalności cieplnej metalowego tubusu i carbonowej okleiny może powodować ich rozwarstwianie

 

pozdrawiam

Uważam, że w przypadku tak małej tuby to nie możliwe. Po za tym nawet gdyby to ta zewnętrzna warstwa stwarzałaby rodzaj usztywnienia - jak dla robaczka pancerzyk chitynowy ;)

 

Można tez użyć jak zaznaczają koledzy włókna szklanego, ale z przeplotem.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe koncepty szczególnie te z oblepianiem jednego mało sztywnego tubusu drugim z mat i żywicy, coś to pewnie da ale sensu to w tym niewiele. Po mojemu dwie opcje są, półśrodek w postaci wręg i/lub obejm albo nowa tuba z laminatu węglowego (gotowiec) ewentualnie zlecenie wykonania laminowanej rury jakiemuś specjaliście ale tu koszty też są nie małe ( temat tubusów karbonowych to już wypływał na forum kilka razy jak mnie pamięć nie myli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe koncepty szczególnie te z oblepianiem jednego mało sztywnego tubusu drugim z mat i żywicy, coś to pewnie da ale sensu to w tym niewiele.

Można oczywiście inaczej zrobić tubus carbnowy od podstaw, ale pojawia się problem formy (kopyta). Sam tubus traktujemy więc jako formę :D Mam nadzieję, że teraz to wyda ci się bardziej sensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.