Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne. Ostrzyłem sobie zęby na tę protuberancję, obserwując ją zeszłą dobę na http://halpha.nso.edu/ops.html, ale cały dzień miałem nie więcej niż po 5-10 minut Słońca między falami chmur.

 

 

Miałem tak samo - jest to lekko denerwujące.

Ciekawe co zostanie do jutra - teraz jest bardzo interesująco:

latest_1024_0304.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się czaiłem jak czajnik, a tu chmury proszę Pana

 

Na całym świecie dziś było widoczne tzw. HALO SŁONECZNE.

 

 

 

ALE ALE coś innego chwyciłem Nikonem

Widok był niesamowity o 11.30

słonko.jpg

Edytowane przez renims
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, niezły strzał na wiwat:) Kurczę, wtedy akurat sprawdzałem, czy są warunki na WL, dopiero potem siadłem do H-alfy.

 

Proszę bardzo :)

 

Ja w sumie kręciłem obszar obok i zauważyłem to prawie w ostatnim, dogodnym momencie.

Na WL warunki to niestety kiepskie.

 

prom_2014-05-06-0927_0949_f20_s8.gif

 

Ja też się czaiłem jak czajnik, a tu chmury proszę Pana

 

ALE ALE coś innego chwyciłem Nikonem

Widok był niesamowity o 11.30

 

Dobre halo nie jest złe ;)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z kilku dzisiejszych animacji. 1-minutowe odstępy, razem 42 minuty. D=90 mm, f/13, etalon 1,5 Å, Chameleon mono:

 

 

 

3aab38d4-a4db-402b-91a4-2b10387abd55.gif

 

Niestety, niezbyt przejrzyste powietrze + co chwila wysokie, rzadkie chmurki i rozbabrane smugi po samolotach oznaczały, że protuberancje były w moim sprzęcie słabsze niż zwykle. Trzeba było podbić ekspozycję i tym samym brzeg ze spikułami jest prześwietlony.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza z kilku dzisiejszych animacji. 1-minutowe odstępy, razem 42 minuty. D=90 mm, f/13, etalon 1,5 Å, Chameleon mono.

Niestety, niezbyt przejrzyste powietrze + co chwila wysokie, rzadkie chmurki i rozbabrane smugi po samolotach oznaczały, że protuberancje były w moim sprzęcie słabsze niż zwykle. Trzeba było podbić ekspozycję i tym samym brzeg ze spikułami jest prześwietlony.

 

Super!

 

Z protuberancjami to jest tak, że niestety rzadko da się mieć każdy fragment widoczny. Kiedyś próbowałem poskładać zdjęcie z kilku rożnie nakręcanych klatek i poległem.

 

Dziś czasu starczyło na 13 ujęć w 10 minut:

 

prom_2014-05-07-0806_0816_f13_s10_i.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie? Robiąc amimacje słońca siedzicie i klikacie ręcznie, by zrobić materiał czy macie jakieś "automaty". Myślę tu o programach zautomatyzowanych do robienia zdjęć. Bo FireCapture i znanae Point Grey FlyCap2 do Chameleona także do kamer IDS widzę , że nie ma możliwości ustawienia interwału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje fotki z dzisiaj:

Standardowo tarcze tylko inaczej obrobione - tak aby było widać każdy kłaczek w protuberancji.

Zmajstrowałem też pierwszą krótką animację. Zaledwie 10 klatek. Ale testy wypadły pomyślnie. Może jutro zrobię dłuższą. Animacja i protuberancje z ogniskowej 600mm

animacja1.gif

 

 

slonce1.jpg

slonce1kolor.jpg

prot1.jpg

prot2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam żałować... ;)

:D

 

Mega foty! Ile taki zestaw jest wart?

 

Dzięki!

 

Tak licząc wszystko - APO (mam je od 3 lat), etalon + ERF od Pablita, BF od Lunta (też go mam od 3 lat), złączki i oprawę z Astrokraka - to mniej w więcej 11/12 tys. Jeszcze jest taniej niż nowa setka w Stanach (4 647 $), ale już porównując do ceny EU - 5 840 .....

Poza tym Meade zawsze może wrócić to swojej podstawowej konfiguracji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.