Skocz do zawartości

Piękne i tragiczne LP


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie siedzę przed komputerem z grypą na ramieniu słucham Jean-Michel Jarre 'a - Waiting for Cousteau i przeglądam zdjęcia ziemi z kosmosu. Nocne zdjęcia - mocne zdjęcia (szczególnie USA). Jedno takie światełko to może kilka istnień, a może setki ..... tysiące.

 

 

712129main_8247975848_88635d38a1_o.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ekologia? Przecie to na prund chodzi. Jakoś nikt nie w padnie w jasnie oswieconym Parlamencie Europejskim na to by ograniczyć to bezsensowne oświetlanie wszystkiego , zwłaszcza gdy wszyscy już spią. Pewnie skazenie jakie towarzyszy produkcji energii do zasilenia tego szaleństwa jest wielokrotnie większe niż to pochodzące z silników spalinowych w samochodach. Na pewno bardziej byśmy ograniczyli emisję CO2 zmniejszając ilość zarówek na ulicach niż wprowadzając normę emisji spalin EURO6.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej świeci to Megapolis na południu Polski. :) Porównajcie to np. z Pragą.cz

 

@M-A-X: Pewnie skażenie jakie towarzyszy produkcji energii do zasilenia tego szaleństwa jest wielokrotnie większe niż to pochodzące z silników spalinowych w samochodach. Na pewno bardziej byśmy ograniczyli emisję CO2 zmniejszając ilość żarówek na ulicach niż wprowadzając normę emisji spalin EURO6.

Też mam takie niejasne, przeczucie, aczkolwiek obniżenie normy emisji spalin (nie tylko CO2) głupie nie jest. Pamiętacie tę niebieskawą mgiełkę unosząca się w miastach.pl na na początku lat 90?

Do tego oświetlone na całej długości (safety first!) superekologiczne autostrady (co widać na fotce). Przydałoby się oświetlenie kierunkowe: mam być jasno tam gdzie trzeba, i tyle a nie tak jak przedwczoraj w RZ, gdzie w nocy było jasno(pomarańczowo), za sprawą nisko wiszących chmur śniegowych, i zdezorientowane ptaki latały jak oszalałe.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamięta kto jak w "1941" Wild Bill Kelso próbował zrobić zaciemnienie w LA? :lol:

Na serio:

Ano dramat, patrząc na rozwój budownictwa jednorodzinnego, tudzież drogownictwa, niedługo polegnie śmiercią tragiczną ostatnia ciemna miejscówka w promieniu 30...40 km od RZ :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest podświetlanie budynków w malutkich miejscowościach. Cała wioska ciemna oprócz kościoła ; )

Na wsiach na bogatych Mazurach palą się światła całą noc. Pies z kulawą nogą tam nie chodzi ale światło jest.

Drodzy samorządowcy - mamy kryzys, może czas coś zaoszczędzić z NASZYCH podatków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest dramat. Właśnie kiedyś z tego powodu skreślona została jedna miejscówka obserwacyjna. Próbowałem rozmawiać wcześniej z księdzem, ale... wcześniej diabła na kąpiel w święconej wodzie bym namówił :(

Niestety nie ma odpowiedniej świadomości w społeczeństwie. Nie tak dawno rozmawiałem na ten temat z Burmistrzem i po prostu dla nich nie ma sprawy. Wg schematu: "im jaśniej tym bezpieczniej". Ja zaobserwowałem co innego np na nie oświetlonym parkingu kilka lat wcześniej było w nocy pusto - teraz zbiera się tam zmotoryzowana młodzież (bynajmniej nie w celach edukacyjnych). W okolicach "Orlika" zresztą bardzo mocno oświetlonego - w półcieniu krążą zakapturzone podejrzane typu, słychać dźwięk rzucanego szkła, ale jest jasno - "bezpiecznie". Uważam, że gdyby było ciemno to nikt nawet by tam się nie zbliżał. W ciągu kilku ostatnich lat LP wzrosła wokoło mnie dramatycznie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzruszyłem się ostatnio czytając, że jakiemuś tam samorządowi przyznano nagrodę za "najlepiej oświetloną gminę" i wcale nie było to uznanie za np. oprawy kierunkowe tylko za to że wszystko się pięknie świeci przez całą noc.

Może by tak aktualnemu laureatowi przesłać parę tysięcy maili uświadamiających.

 

http://www.pzpo.pl/i...ursie-sow-kilka

 

Jednym z laureatów 2011 było Legionowo. I tu mi się przypomniało jak byłem kiedyś u znajomego na działce z teleskopem i tak sobie gadamy:

- A ta łuna to Warszawa?

- Nie, Legionowo.

 

PS.

Przyszło mi na myśl coś fajnego:

Jakby tak jakiś wygadany astromiłośnik z jednej z gmin/miejscowości - laureatów poprzednich konkursów, napisał artykulik o tej gminie i poczynionych w niej inwestycjach oświetleniowych ale w sensie jak to wspaniałe oświetlenie psuje niebo to by się wydrukowało w Astronomii Amatorskiej a kilkanaście egzemplarzy pisma trafiło by bezpłatnie (z zaznaczoną stroną aby nie musieli się zmuszać do szukania) do wszystkich decyzyjnych osób w samorządzie. Co prawda byłoby to już za późno ale przynajmniej zdepnęło by się nieco ich dumę z tego co zrobili.

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powoli zmienia się świadomość społeczeństwa, jak i władz lokalnych dotycząca, może nie tyle zaświetlenia, co konieczności oszczędzania,

np. miasta i gminy zaczynają oszczędzać na oświetleniu ulic z braku kasy w budżecie. W Europie dobrym przykładem zmniejszania LP jest np. Rzym. Kryzys energetyczny daje się we znaki już niemal każdemu państwu i np. Chicago też już powoli kończy z rozrzutnością: http://phys.org/news/2012-12-chicago-skyscrapers-green-slash-energy.html to miasto pierwszego drapacza chmur, takim podejściem chce tym zainspirować całe USA.

Dochodzi coraz większy udział oświetlenia LED, co z natury wymusza w miarę kierunkowe oprawy oświetleniowe. Także jest szansa, że może będzie lepiej, a przynajmniej nie gorzej ;)

Choć może z naszego punktu widzenia odejście od lamp sodowych na niemal pełne pasmo białego, raczej nam nie pomoże

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest dramat. Właśnie kiedyś z tego powodu skreślona została jedna miejscówka obserwacyjna. Próbowałem rozmawiać wcześniej z księdzem, ale... wcześniej diabła na kąpiel w święconej wodzie bym namówił :(

 

Może chodzi o Dąbrówkę Kościelną? ; ) Sam myślałem żeby jeździć w okolice tej miejscowości ale jak zobaczyłem że mieści się tam sanktuarium to od razu zrezygnowałem...

 

Generalnie, nie wiem czemu nasze gminy nie szukają oszczędności w kwestii bezsensownego oświetlania w nocy. Nie można np. zaskarżyć takich radnych o niegospodarność? W końcu to podatnicy płacą za to wszystko, a od ich widzimisię spore sumy są marnowane oraz zaśmiecają nocne niebo światłem. Nie chodzi mi o przejście ze skrajności w skrajność ale np. żeby wyłączyć co drugą latarnię, budynki oświetlać tylko do którejś tam godziny.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam miejscówkę "foceniowo-obserwacyjną" u siebie na działce (ok 80km na południe od Warszawy, przed Kozienicami), okoliczne miasteczko oczywiście nie wygasza lamp na noc, a dodatkowo niedaleko są szklarnie, które również oświetlają "niebieskie pomidory" - mimo tego u mnie na działce jest wystarczająco ciemno, że spokojnie widać drogę mleczną i czasami ciężko rozróżnić gwiazdozbiory. Do działki prowadzi polna droga (nota bene nazwana "Polna"), drzewka, ogródki działkowe - sielanka. Do Polnej mam jakieś 80m.

 

Byłem ostatnio (na jesieni) na spotkaniu "działkowców" z wójtem gminy i przy różnych petycjach wójt nadmienił "a'propo oświetlenia do zamontowania na ulicy Polnej" - w tym momencie gula stanęła mi w gardle. Od razu przed oczyma pojawiły się wizje latarni 80m od mojej miejscówki... ogromne LP które by temu towarzyszyło... i pożegnanie z miejscówką...

wójt dodał "Niestety nie będzie zakładane z uwagi na brak środków"... ku nieukrywanej mojej radości :-)))

 

Tak więc na razie katastrofa zażegnana... :-)

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponarzekalimy trochę, a teraz do konkretów, co można zrobić, można się rozliczyć podatkowo z korzyścią na ochronę ciemnego nieba. Co prawda niewielu nas więc ten 1% pewnie nawet przy jakiejś masowej akcji na astroforach nie byłby wielki... ale lepsze to niż nic. http://www.ciemneniebo.pl/

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w między czasie:

Konkursy na najładniej oświetlone miasto, galerię, dom itp:

http://swiecsie.pl/aktualnosci-kategoria/plebiscyt-miast/#.UMYL1eS8bU1

 

Świeć się ładnie i jasno, dostaniesz nagrody.

http://sphotos-b.ak....271440827_n.jpg

 

Co prawda jedynym porzytkiem jest tutaj to, że sprzęt AGD ma być przekazany domom dziecka.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powoli zmienia się świadomość społeczeństwa, jak i władz lokalnych dotycząca, może nie tyle zaświetlenia, co konieczności oszczędzania,

np. miasta i gminy zaczynają oszczędzać na oświetleniu ulic z braku kasy w budżecie.

Szkoda, że nie na Mazurach gdzie jeszcze jest trochę nieskażonego nieba. W ostatnim roku odpalili u mnie Orlika, zmodernizowali połowę ulic w miasteczku (nowe lampy na szczęście psują się częściej niż stare), oświetlili drogi rowerowe oraz wybetonowali nabrzeże jeziora, oświetlili je rzęsiście. Do tego na ukończeniu jest ekomarina.

Może mi ktoś napisać w jakim celu przyjeżdżają turyści na mazury? Oglądać betony i lampy jakie mają u siebie?

A w między czasie:

Konkursy na najładniej oświetlone miasto, galerię, dom itp:

http://swiecsie.pl/a...t/#.UMYL1eS8bU1

 

Świeć się ładnie i jasno, dostaniesz nagrody.

http://sphotos-b.ak....271440827_n.jpg

 

Co prawda jedynym porzytkiem jest tutaj to, że sprzęt AGD ma być przekazany domom dziecka.

58 tyś osób lubi to :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idą święta, na głównych ulicach naszych siół zaczynają wieszać świcące O'zdópki:

-szkoda prądu;

-walor estetyczny na ogół wątpliwy: kicz i tyle!

-szkoda kasy PT podatnika. Już-by to dali np na dom dziecka...

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie przyniesie żadnych korzyści ale stwierdziłem, że będę się źle czuł jak nie spróbuję.

 

Mam działkę ok 80km na południe od Warszawy, nieopodal miasteczka/wsi Ryczywół (przed Kozienicami) - jest to moja główna "miejscówka" obserwacyjno - focąca. Wszystko idzie z duchem czasu i technologii i tak Ryczywół wyposażył się w lampy oświetlające zarówno drogę Warszawa-Kozienice-Sandomierz jak i niebo. Różnica między niebem sprzed 20-25lat a teraźniejszym jest ogromna. Nieopodal również powstały szklarnie których halogeny oświetlają w 80% niebo a nie faktycznie szklarnie.

 

Chcę wejść w kontakt z ludźmi z "Ciemnego Nieba" i chcę napisać pismo do sołtysa Ryczywołu, burmistrza Kozienic i właściciela okolicznych szklarni posiłkując się moją wiedzą, wiedzą twórców programu "Ciemne Niebo" i informacjami z ich strony. Nie chciałbym prosić o wyłączanie latarni ani ich wymianę w ciągu następnych kilku miesięcy, ale pragnę przekazać wiedzę na temat ciemnego nieba i tego jak bardzo część ludzi go potrzebuje. Fajnie by było, gdyby świadomość "rządzących" była poszerzona o tą materię.

Mam wielu znajomych w tym miasteczku i w razie czego wykorzystam również i ich.

 

Być może spotka się to z informacją zwrotną "Dziękujemy, ale... niestety czy z ubolewaniem", lub nie spotka się w ogóle z odpowiedzią ale chcę mieć czyste sumienie i jako pasjonat astronomii chcę coś zrobić.

 

Jeśli okaże się, że jest światełko w tunelu, żeby coś się zmieniło, czy wymianą lamp czy nawet przygaszeniem części z nich - uznam to za sukces i będę drążył temat.

 

Także trzymajcie kciuki i życzcie mi szczęścia.

Sądzę, że pismo przekażę jakoś na początku 2013 roku - jeśli jest tutaj ktoś z okolic, lub ktoś kto chciałby się "podpisać" pod takim pismem lub dodać coś od siebie to zapraszam do kontaktu:

mój mail to: radompaw(at)gmail.com

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie przekonać władzę. Z perspektywy burmistrza instalacja oświetlenia ma same zalety:

  • podnosi poczucie bezpieczeństwa (nie mylić z faktycznym bezpieczeństwem)
  • daje ludziom poczucie postępu
  • można sobie zrobić słit focię z proboszczem na otwarciu nowej inwestycji
  • ludzie będą mieli pracę przy instalacji latarni

Za to wszystko są bonusowe punkty przy najbliższych wyborach. Dużo trudniej cokolwiek ugrać na ciemnym niebie. Ani postępu, ani zdjęć z proboszczem (zresztą jak tu zrobić słit focię na fejsunia po ciemku). Nawet, optymistycznie zakładając, że trafi się gmina chcąca mieć ciemne niebo, to jej sąsiedzi są w stanie bardzo łatwo zniweczyć jej wysiłki.

 

Widzę tu pewną analogię z ochroną roślin i zwierząt. Po co nam jakieś żabki i kwiatki, jak my chcemy drogę! Autostradę najlepiej, ekspresówka też ujdzie. W polskich mediach ekologia najczęściej pojawia się w kontekście zablokowanych inwestycji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.