Skocz do zawartości

Piękne i tragiczne LP


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyny argument przemawiający do ludzi to pieniądze, tudzież oszczędności.

No nie wiem.

Paliwo drogie a kto jeździ ekonomicznie? Wszyscy cisną ile wlezie, hamują w ostatniej chwili i wyprzedzają gdzie się da. Wszyscy wiedzą, że można taniej ale nikt (prawie) tak nie jeździ.

Na tej samej zasadzie przemawia do ludzi oszczędność na oświetleniu. A wręcz większość powie- płacę gminie/ miastu to mają świecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej samej zasadzie przemawia do ludzi oszczędność na oświetleniu. A wręcz większość powie- płacę gminie/ miastu to mają świecić.

ale jak się powie - albo remont ulicy albo świecenie od pierwszej do piątej rano gdy wszyscy normalni śpią - to jednak sie ludzie zastanowią co ma większy sens :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwo drogie a kto jeździ ekonomicznie? Wszyscy cisną ile wlezie, hamują w ostatniej chwili i wyprzedzają gdzie się da. Wszyscy wiedzą, że można taniej ale nikt (prawie) tak nie jeździ.

 

ekspresowa: (120/110)2= 1,19 autostrada: (140/130)2=1,16 wzrost wpływów z akcyzy do budżetu za przejazd, przy założeniu, że trzymamy się przepisów odpowiednio o 19% i 16% przy braku wiatru czołowego (vmoordewindu)... :mrgreen:

 

Na tej samej zasadzie przemawia do ludzi oszczędność na oświetleniu. A wręcz większość powie- płacę gminie/ miastu to mają świecić.

Dokładnie z tym argumentem się spotkałem.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się, że jest światełko w tunelu, żeby coś się zmieniło, czy wymianą lamp czy nawet przygaszeniem części z nich - uznam to za sukces i będę drążył temat.

 

Także trzymajcie kciuki i życzcie mi szczęścia.

Tak sobie myślałem o tym piśmie i doszedłem do takich wniosków:

- łatwo będzie można wdepnąć jakiemuś urzędnikowi na ambicje ("wiem lepiej niż motłoch")

- lub zachęcić do postępowania niezgodnie z wytycznymi ("mam kasę z budżetu X na oświetlenie, muszę ją wydać")

- bądź naruszyć fałszywe pojęcie bezpieczeństwa ("jak jest jasno to jest bezpiecznie")

- lub po prostu zepsuć chytry plan ("firma szwagra Zenka miała wygrać przetarg na wykonanie oświetlenia")

 

Nie sądzę, żeby można zniechęcić urzędników do oświetlania ulic. Ale może można "zmniejszyć straty", np. w piśmie zaznaczyć, że:

- czasowa gospodarka oświetleniem (zapalanie po zmroku, wygaszanie np. po 23) jest nowoczesne, trendy i przynosi oszczędności - to też miejsce do popisu dla decydentów

- zainstalować można latarnie, które emitują światło we właściwym kierunku - czyli tylko w dół (a nie na niemal 360 stopni)

- i jak ktoś już wspomniał, tam gdzie najjaśniej nie zawsze jest bezpieczniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie przekonać władzę. Z perspektywy burmistrza instalacja oświetlenia ma same zalety:

  • podnosi poczucie bezpieczeństwa (nie mylić z faktycznym bezpieczeństwem)
  • daje ludziom poczucie postępu
  • można sobie zrobić słit focię z proboszczem na otwarciu nowej inwestycji
  • ludzie będą mieli pracę przy instalacji latarni

Za to wszystko są bonusowe punkty przy najbliższych wyborach. Dużo trudniej cokolwiek ugrać na ciemnym niebie. Ani postępu, ani zdjęć z proboszczem (zresztą jak tu zrobić słit focię na fejsunia po ciemku). Nawet, optymistycznie zakładając, że trafi się gmina chcąca mieć ciemne niebo, to jej sąsiedzi są w stanie bardzo łatwo zniweczyć jej wysiłki.

 

Widzę tu pewną analogię z ochroną roślin i zwierząt. Po co nam jakieś żabki i kwiatki, jak my chcemy drogę! Autostradę najlepiej, ekspresówka też ujdzie. W polskich mediach ekologia najczęściej pojawia się w kontekście zablokowanych inwestycji.

Dokładnie zdaje sobie sprawę z tych argumentów i wiem, że może to być walka z wiatrakami ale po prostu chcę spróbować. Po napisaniu pisma wrzucę je na forum byśmy mogli wspólnie popracować nad jego ostatecznym kształtem. Może się uda przynajmniej "zapalić" co drugą latarnię w jakiś tam godzinach. Dla mnie i to by był sukces.

 

Tak sobie myślałem o tym piśmie i doszedłem do takich wniosków:

- łatwo będzie można wdepnąć jakiemuś urzędnikowi na ambicje ("wiem lepiej niż motłoch")

- lub zachęcić do postępowania niezgodnie z wytycznymi ("mam kasę z budżetu X na oświetlenie, muszę ją wydać")

- bądź naruszyć fałszywe pojęcie bezpieczeństwa ("jak jest jasno to jest bezpiecznie")

- lub po prostu zepsuć chytry plan ("firma szwagra Zenka miała wygrać przetarg na wykonanie oświetlenia")

 

Nie sądzę, żeby można zniechęcić urzędników do oświetlania ulic. Ale może można "zmniejszyć straty", np. w piśmie zaznaczyć, że:

- czasowa gospodarka oświetleniem (zapalanie po zmroku, wygaszanie np. po 23) jest nowoczesne, trendy i przynosi oszczędności - to też miejsce do popisu dla decydentów

- zainstalować można latarnie, które emitują światło we właściwym kierunku - czyli tylko w dół (a nie na niemal 360 stopni)

- i jak ktoś już wspomniał, tam gdzie najjaśniej nie zawsze jest bezpieczniej

Na stronie ciemnego nieba są wypisane punkty dotyczące ochrony ciemnego nieba, poza tym dziki - na pewno zgłoszę się do Ciebie o pomoc w redagowaniu tego pisemka :-)

 

1. Dlaczego należy chronić ciemne niebo w Polsce?
- ponieważ jest ono dobrem naturalnym, tak jak ojczysta fauna i flora,
- gdyż poprzez jasne niebo nie jesteśmy w stanie dostrzec gwiazd na niebie,
- bo obserwacja nieba ma w Polsce podłoże historyczne – Mikołaj Kopernik,
- dlatego że astronomia to nauka przyszłości, którą należy rozwijać w Polsce,
- bowiem odpowiednie oświetlenie zwiększa komfort podróży nocą,
- otóż dobrze zaprojektowane oświetlenie uliczne przynosi duże oszczędności!

2. Jakie są główne problemy ze sztucznym światłem w Polsce?
- odkryte latarnie uliczne świecące na boki i w niebo, zamiast tylko w dół,
- halogeny hipermarketów świecące wyłącznie w niebo,
- brak oszczędności w postaci nocnego przygaszania oświetleń ulic,
- niepotrzebne skomasowanie sztucznego światła w jednym miejscu,
- zbędne pozostawianie nocnego światła przed domami na stałe.

3. Jakie są sposoby ochrony ciemnego nieba w Polsce?
- przygaszanie oszczędnościowe ulic np. od godz. 0:00 do 3:00 w nocy,
- montowanie osłon bocznych na istniejące już latarnie uliczne i przydomowe,
- likwidowanie zbędnych źródeł sztucznego światła w sposób zgodny z prawem,
- montowanie fotokomórek czułych na ruch w przydomowych oświetleniach,
- edukacja społeczeństwa w zakresie waloru jakim jest gwieździste niebo.

4. Gdzie można zgłosić się o pomoc i poradę w tej sprawie?
- International Dark Sky Association (IDA) – www.darksky.org
- Light Pollution Science and Technology Institute – www.lightpollution.it  
- Ciemne Niebo, polska akcja – www.ciemneniebo.pl
- Stowarzyszenie POLARIS - OPP – www.polaris.org.pl
- Izerki Park Ciemnego Nieba - www.izera-darksky.eu

5. Jaka jest strategia ochrony ciemnego nieba w Polsce?
- powołanie ogólnokrajowego Programu „Ciemne Niebo”,
- wydanie materiałów informacyjnych i edukacja społeczeństwa,
- utworzenie stabilnego funduszu „Ciemnego Nieba” i zbiórka środków,
- zbieranie wniosków od instytucji i grup chcących poprawić stan oświetlenia,
- rozdzielanie grantów i dotacji na ochronę ciemnego nieba w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może takie porównanie kogoś z decydentów ruszy:

Widok gwiaździstego nieba jest takim samym dobrem naturalnym jak widok np. Tatr. Zanieczyszczanie go niepotrzebnym sztucznym światłem to jak stawianie w Zakopanem ekranów przesłaniających widok na góry.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Myślę że można samemu pomajstrować i założyć przy pobliskich latarniach w miejscu swego zamieszkania (oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa) osłon, które będą kierowały światło bardziej w dół. Czy też na latarnie które najbardziej psują nam miłośnikom niebo. Mówię o terenach podmiejskich gdzie jest to możliwe we własnym zakresie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym kraju bez oswietlenia ulic?? kalos sobie tego nie wyobrazam przy dzisiejszej mlodzieży ktora zamiast pracowac woli kapsowy walic;) astromaniakow to moze boli ale bez tych swiecidelek noca bylo by duzo niebezpieczniej wiec ja jestem za tym zeby to swiecilo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym kraju bez oswietlenia ulic?? kalos sobie tego nie wyobrazam przy dzisiejszej mlodzieży ktora zamiast pracowac woli kapsowy walic;) astromaniakow to moze boli ale bez tych swiecidelek noca bylo by duzo niebezpieczniej wiec ja jestem za tym zeby to swiecilo:)

 

Wpędzanie się w skrajności na pewno nie ma sensu i chyba nikomu z nas nie chodzi o to, by wrócić do średniowiecza. Ale ..... i tu można byłoby długo rozprawiać nad koniecznością mocnego lub nieprawidłowego oświetlania pewnych miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne 99% spoleczenstwa ma gdzies ciemne niebo wiec nic sie tu nie ugra:)

zreszta panstwu to nie na reke np elektrownie spalaly by 10% mniej wegla czyli panstwo mialo by 10% mniej podatku akcyzy itp itd

wiadomo ze ciemne niebo fajnie miec ale w naszym kraju zapewne powstalo by ministerstwo ds ciemnego nieba z 10tys urzednikow itp itd

 

Edytowane przez lion100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.