Skocz do zawartości

jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wielu z Was wie o tej sieci zdalnych obserwatoriów, ale wyszukiwarka forum nic nie znalazła więc napiszę kilka słów. Witryna http://www.itelescope.net/ udostępnia webowy interfejs do kontroli instrumentów położonych w trzech różnych lokalizacjach:

1. Mayhill, New Mexico, USA

2. Siding Spring Observatory, Australia

3. Nerpio, Hiszpania

We wszystkich placówkach obecnie mamy 14 instrumentów od "maleństw" typu Takahashi 106mm, po 17 calowe astrografy. Kolejne instrumenty są w planach. Wszystkie są wyposażone w kamery CCD i koła filtrowe (oczywiście :) ).

Po zarejestrowaniu na witrynie dostajemy do wykorzystania na początek 40 punktów obserwacyjnych które możemy niestety spożytkować tylko na jednym teleskopie. 5$ kosztuje pakiet Demo-Upgrade, który dodaje nam kolejne 30 punktów obserwacyjnych oraz dostęp do sześciu kolejnych instrumentów. Jeśli już mówimy o cenach, to niestety nie są one niskie :( Zakup jednego punktu obserwacyjnego to koszt 1$ australijskiego. Godzina obserwacji instrumentem kosztuje od 40 do 90 i więcej punktów. W czasie kiedy Księżyc jest obecny na niebie koszt jest zmniejszany proporcjonalnie do jasności Księżyca. System zlicza nam punkty jedynie za czas ekspozycji - wszystkie pozostałe operacje nic nie kosztują aż do momentu, kiedy rozpoczniemy właściwą ekspozycję.

Po zalogowaniu do serwisu mamy dostęp do aplikacji sieciowej Launchpad (http://www.itelescop...unchpad-series/ ) gdzie na jednej stronie mamy komplet informacji o aktualnym statusie całej sieci - pogoda w obserwatoriach, dostęp do instrumentów, widok z kamer all sky, nasz stan konta i bieżące stawki. Jeśli instrument jest akurat zajęty możemy go zarezerwować w dogodnym dla nas terminie. Jeśli jest wolny, możemy zalogować się do jego panelu kontrolnego i zacząć sesję. Całość kontrolowana jest przez interfejs sieciowy i bardzo prosta w obsłudze. Wynikowy materiał ląduje na serwerze FTP gdzie jest dostępny przez 90 dni od zakończenia sesji.

Ze względy na koszty propozycja jest średnio interesująca dla osób jak ja, które celują w segment HEQ5 / amatorski Atik :) Natomiast może być ciekawą alternatywą dla osób chcących zainwestować 10 i więcej tys. $ w sprzęt, który w naszych warunkach klimatycznych nie do końca mógłby być wykorzystany. Oczywiście inną opcją jest hosting własnego zestawu w jednym z wielu zdalnych obserwatoriów.

Edytowane przez jolo
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście punkty w opcji Demo-Upgrade pozwoliły mi nie zwariować przez lokalne chmurwy - własnego zestawu już nie miałem okazji wystawić przez prawie 3 miesiące :( Ponieważ powoli przymierzam się do zakupu kamerki mono, więc na warsztat poszedł pierwszy obiekt ze spisu Messiera w trybie narrowband. Niestety te 70 punktów przełożyło się na jedynie 55 minut ekspozycji na wybranym przeze mnie teleskopie T7 (17" Planewave CDK). Wyszło 5x5 min luminancji bin1 i po 2x5 min w Ha, OIII i SII w bin2, a więc materiału jak na lekarstwo, ale dla mnie pierwsza okazja do zabawy ze składaniem narrowband :laughbounce2: I tak powstała moja pierwsza wąskopasmowa sztuka (R - Ha, G - SII, B - OIII):

m1fin.jpg

 

Domyślam się, że w obróbce takiego materiału jeszcze lata świetlne przede mną, więc wrzuciłem surowy materiał na dropboxa https://www.dropbox....ebub5/M1-T7.zip i jeśli ktoś będzie miał chęć to zapraszam do obróbki i wydobycia wszystkich ukrytych detali :)

PS: końcowa obróbka w PS CS2 znalezionym dziś przez Adama - sprawdzone, działa :icon_biggrin:

Edytowane przez jolo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłeś nic na forum znaleźć, bo nie szukałeś pod starą nazwą - Global Rent a Scope, GRAS, które teraz stanowi jedność z iTelescope. Powinno być sporo treści na temat tego systemu. Ja swego czasu sporo korzystałem, mam tam pewnie z 300 punktów jeszcze zaparkowanych na specjalne okazje (jakieś komety na południowym niebie, etc.).

Teleskopy iTelescope ostatnio nawet macałem w Nerpio. Fajne uczucie siedzieć przy nich wiedząc, że ktoś gdzieś tam na świecie właśnie nim foci :) Muszę zrobić jakiś reportaż z Nerpio, bo sporo fajnych rzeczy tam można zobaczyć.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy iTelescope ostatnio nawet macałem w Nerpio. Fajne uczucie siedzieć przy nich wiedząc, że ktoś gdzieś tam na świecie właśnie nim foci :)

 

No nie wiem, czy takie fajne to macanie dla kogoś, kto miał wtedy poruszone fotki i pewnie nawet nie przypuszczał, że Jesion własnie walnął z fleka w montaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy takie fajne to macanie dla kogoś, kto miał wtedy poruszone fotki i pewnie nawet nie przypuszczał, że Jesion własnie walnął z fleka w montaż :)

Ja miałem jedną fotkę poruszoną, pewnie mieli jakąś wizytację właśnie wtedy też :) Ale błyskawicznie zwrócili mi punkty.

A do końca stycznia jest promocja z okazji uruchomienia nowych teleskopów w Australii - podwajają punkty przy zakupie któregokolwiek z planów, choć tylko jednorazowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś korzystając z Telescope-3 w USA ustrzeliłem galaktykę M63. Darmowe konto nie pozwala na zbyt wiele. Nie można ustawić innego obiektu niż podane na stronie (głównie eMki) anie czasu ekspozycji.

 

Tak więc 600 sekundowa ekspozycja M63. Obróbka moja z FITSa i Master Darka, Master Flata i Master Biasa

 

T3-adamh-M63-20130206-010145-Color-BIN1-E-600-001c.jpg

 

 

 

A takie zdjęcie "wypluł" automatycznie iTelescope

 

M63-20130207-0113.jpg

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

A jak jest z darmową opcją? Widzę że jest 40 darmowych punktów, na ile one pozwalają? I czy się odnawiają po określonym czasie, czy to tylko takie ,,demo'' i po tym już koniec? Niby mam te 40pkt, ale mi pokazuje przy wyborze teleskopu że muszę kupić dodatkowe punkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.