Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram powoli, jesteś czwarty chętny w kolejce, ale jeśli nastąpi kolejna akcja to najwcześniej gdzieś w lutym - wcześniej będę miał sporo innych rzeczy na głowie łącznie z kolejnym innym projektem ATM który chcę najpierw skończyć zanim znowu zabiorę się za fokusery :) W każdym razie na 100% będę o tym informował w tym wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiszka z kółkami w Toruniu (a jak już są to takie większe od całego wyciągu z silnikiem :D )

 

powiedzcie mi czy mam brać jakieś przekładnie czyli jedno małe kółeczko a drugie ok 2 x takie (średnica zew)

czy wystarczy 1:1 kółeczka 2 - jakie obliczenia muszę wykonać - chyba że coś przeoczyłem w naszym wątku

silnikowa ośka ma 4,9 mm średnicy a od wyciągu 2,1mm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasek, radzę na końcu :) (sam zamawiałem dwa). Wtedy kiedy masz już wszystko zamocowane i jesteś w stanie określić parametry potrzebne dla obliczenia długości paska.

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/kalkulator.php

Tu możesz obliczyć długość paska. Parametr "t" podziałka, w którym ja wpisałem przełożenie, to parametr paska HTD, te które jak zamawiałem miały podziałkę 3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem mosiężnej tulejki dystansowej o średnicy 5mm z gwintem w środku M3 (mój wyciąg ma oś mocroruchów 3mm) i na klej lub żywicę, Troszkę to wyszło nieosiowo ale najważniejsze że wyciąg się nie ślizga i jest powtarzalność pozycji.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś nadeszła końcowa partia części do sterowania Wszechświatem

 

zabki.jpg

 

teraz tylko zamocować i jazda - muszę wyszperać tulejkę do większego kółka

małe wymaga nawiercenia - poza tym wszystko już jest

 

wykorzystałem kalkulator do paska - dzięki sp3occ raz jeszcze

i pierwsze pomiary organoleptyczne potwierdzają że wszystko pasuje jak ulał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radość to dopiero wtedy, gdy jeden laptop tylko do tego, sterowanie radiostacją z tego samego komputera i używanie go do astro to nie najlepszy pomysł.

No ale nadmiaru laptopów brak :) Mam nadzieje że pomogą osobne profile. Na razie WSZYSTKO, oprócz GUIDINGU na ST4 gra :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak wygląda mój astro lapek - kupiony wieki temu w sklepie dla idiotów - mam tylko astro rzeczy poinstalowane

siedzę i zdalnie kontroluję z domku - rano tylko zlewam z niego wodę - pomysł Lenovo z odpływem wody z klawiatury żeby jej nie zalało to strzał w 10 w moim przypadku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracając do FocusMaxa, wczoraj udało mi się złapać kawałek bezchmurnego nieba i przetestować ustawianie ostrości. Niestety Księżyc już wkroczył w drugą kwadrę i mocno przyświecał a i chmurki nie zapomniały o moim balkonie. Tak czy owak udało mi się ustawić ostrość w FM, co prawda krzywa ostrości, czy jak tam się to zwie nie jest idealna chyba ręcznie lepiej bym nie ustawił. Poniżej zamieszczam screena z focusowania oraz efekt czyli jedną 20 minutową klatkę z NGC2264, trochę schrzaniłem kadr :g: Fotka guidowana OAGiem na gwiazdce przecinku :mr.green:

FocusMax.jpg

NGC264_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo dzięki nie wiedziałem, że takie rzeczy jak ilość kroków pomiarowych można samemu regulować. Powiem szczerze, że poszedłem na żywioł w pełni zaufałem standardowym ustawieniom FM. Focusowałem dwa razy czy jest to równoznaczne z dwoma krzywymi? Maxim dl dla gwiazdek na których ustawiałem ostrość pokazywał FWHM od około 1,3 do 1,9. Gwiazdki wg Cdc miały coś około 5,5 Mag. Dopiero teraz zacząłem uważniej przeglądać te wszystkie okienka z parametrami. Rozumiem, że ilość kroków pomiarowych określona jest jako step i u mnie było ich 12? Czy to przesunięcie wykresu w prawo względem tej pionowej osi świadczy o jakimś backslashu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to się zmienia za pomocą steps. Ale chyba musisz jeszcze zmniejszyć wtedy odpowiednio move incr., bo to jest z tego co pamiętam ilość kroków, o jaką przestawia sie focuser między stepami.

Focusowanie, a robienie krzywych to różne czynności. Listę krzywych masz w tym okienku w tle (nie pamiętam jego nazwy), masz tam jedną krzywą. Można w tym okienku definiować, że FM ma używać danej krzywej, czy nie. Za pomocą wizarda zrobiłeś prawdopodobnie pierwszą krzywą. Do zrobienia następnych służy przycisk start w okienku Vcurve Sequense. Wtedy krzywe będą się dodawać na listę. Focusowanie natomiast robisz przyciskiem focus w głównym oknie i wtedy FM używa tych zrobionych krzywych, żeby ustawić ostrość dużo szybciej. A pod koniec kreślenia krzywej FM jak dobrze pamiętam też odpala focusowanie, więc robi wtedy na raz 2 rzeczy :)

 

Nie wiem dokładnie dlaczego wykres jest przesunięty, ale obstawiam na to, że nie zgadza się dokładnie miejsce z najlepszą ostrością (tzn na innym kroku, niż w poprzedniej krzywej wypadł punkt ostrości). Też tak nieraz mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak piszesz - jak zmieniasz Move increment to ilość kroków obliczana jest automatycznie w zależności od wybranej metody (End points albo Half width). Dobrze by było jakby krzywa miała trochę więcej punktów niż u Ciebie - tak z 20-30, a jeśli używasz metody Half width to żeby na końcach zakresu gwiazda była dość mocno rozogniskowana (np miała HFD tak z 4-6 razy większy niż przy dobrze ustawionej ostrości).

A w FM nie ustawiasz światłosiły ani rozmiaru piksela - wszystkie potrzebne dane są wyliczane z krzywej, a konkretnie z jej nachylenia oraz PID (position intercept difference). Wpływ na PID ma wiele czynników - dokładność samego wyciągu, rozmiar kroku, skala obrazu, jakość optyki, seeing.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zaczynam zgłaszać problemy :|

pierwszy jaki mam jest tylko upierdliwy

przy pierwszym odpaleniu Maxima zgłasza mi błąd

potem klikam CONNECT raz jeszcze i wszystko gra i buczy

 

 

 

 

 

 

drugi problem postaram się zaraz wrzucić filmik z "zupki cofki" ;D

start.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Market

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Polecana zawartość

    • Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy
      Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.
        • Kocham
        • Lubię
      • 259 odpowiedzi
    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 60 odpowiedzi
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 53 odpowiedzi
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 73 odpowiedzi
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 21 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.