Skocz do zawartości

Teleobiektyw Sigma 300mm F/2.8


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi tylko o przemyślenia, to wydaje mi się, że ta Sigma troszkę przewyższy Canona pod względem korekcji aberracji chromatycznej natomiast reszta parametrów optycznych pewnie będzie porównywalna z Twoim Canonem. Trudno powiedzieć, czy dałoby radę fotografować niebo tym obiektywem z przysłoną ustawioną na f2.8.

Bez chociaż krótkiego testu astrofoto, ciężko cokolwiek wróżyć. Może znajdzie się ktoś na forum, kto miał do czynienia z tym obiektywem.

 

Przez myśl przeszła mi ochota porównania go do Canona 300 mm f2.8, ale to chyba nie ma sensu :) .

 

Robson

 

PS Trochę off, ale...ehh... miałem chrapkę na Twój obiektyw niedawno na giełdzie (był w dobrej cenie :glodny: ), ale zrezygnowałem, bo fotografuję tylko na statywie foto z Astrotraciem, więc trochę się bałem że będzie za ciężki i że ta ogniskowa utrudni mi prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest art z przemyśleniami o Canonowych szkłach w astrofoto.

http://www.dpreview.com/forums/post/22917455

 

Na astroexpo jest user (albo tylko jedno zdjęcie?) zrobione sigmą 300 2.8 - ale z konwerterem.

http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=1410

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki !

 

Znalazałem tez test obiektywu, swoją dorgą zrobiony przez Arka :)

http://www.optyczne.pl/index.html?test=obiektywu&test_ob=99

 

Cena second hand sigmy f/2.8 apo teoretycznie zbliżona jest do caonona f/4 L. Gdyby obiektyw był sprawny dla pełnej dziury, to warto byłoby sie skusić. Obiektywy tej klasy w Canonie to ceny min x2 lub x3.

 

Na sam koniec to pewnie trzeba zrobić własne testy na gwiazdach, aby móc coś powiedzieć na ten temat :)

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia trafienia w dobrą sztuke, bo kiedyś widziałem na necie test na gwiazdkach dwóch różnych tele Canona seri L (200mm f/2,8 i chyba 300 f/2,8), robiony przez dwie zupełnie obce osoby (na różnych stronach) gdzie gwiazdki były trójkątne :(

Na pewno nie jest to problem każdej sztuki, ale jednak takie rzeczy się zdarzają.

Pewne wady przy zwykłej fotografi nie są widoczne, a przy naszym hobby walą po oczach aż głowa boli ;)

 

Pozdrawiam i czekam na ewentualne testy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne wady przy zwykłej fotografi nie są widoczne, a przy naszym hobby walą po oczach aż głowa boli ;)

Kwestię tę skomentował nawet kiedyś sam Canon. Nie trudno domyślić się, co powiedział, a powiedział: to jest sprzęt optymalizowany do fotografii dziennej, a nie do astrofotografii, gdzie kontrast punktowy jest tak nienaturalny, że wymaga specjalnie optymalizowanej optyki.

 

W sumie - trudno się nie zgodzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też słyszałem o bardzo różnej jakości w zależności od egzemplarza.

Tak naprawdę ten obiektyw kusi ze względu na w miarę przystępną cenę second hand. Swiatło 2.8 przy fotografii blikich Ziemii komet powinno pozwolić na rejestrację słabych detali, bez poruszenia sie komety na tle gwiazd w krótkim czasie naświetlania. Mówimy oczywiscie o foto pod ciemnym niebem. To w końcu 107mm obiektywu :)

Dla fotografii podostałych obiektow DS różnica między światłem 2.8 a 4 może nie będzie tak istotna.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Odkopię trochę temat, aby nie zakładać kolejnego. Jestem właśnie chwilę po wstępnych testach tej Sigmy pod kątem astrofotografii. W ciągu miesiąca odesłałem do sprzedawców dwie Tokiny 300/2.8 AF / PRO, które wg J.P. Mestavainio (Astro Anarchy) miały pracować jak zaczarowane. Niestety oba egzemplarze były wadliwe (spora koma), natomiast Sigma najprawdopodobniej zostanie u mnie :-)

 

sigma-30028.jpg

 

Wiatr trochę szarpał obiektywem, od czasu do czasu kropił deszcz ale udało się naświetlić parę klatek, poprawiając przy tym ostrość na podglądzie x12. Bez tego nie ma szans poprawnie ustawić ostrości. Obiektyw przeznaczony wyłącznie do pracy na pełnej dziurze. Mam nadzieję, że test na prawdziwych gwiazdach również wypadnie pozytywnie.

 

/WS

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj po raz pierwszy od 2 miesięcy chmury się rozstąpiły nad Szczecinem i przy -2C mogłem przestrzelać Sigmę APO 300/2.8 HSM EX DG.

 

Generalnie ta armatka APO-107mm przy f/2.8 to istny odkurzacz fotonów. Waży swoje ale turystyczny Light Track II spokojnie ją prowadzi, jego klin FMW-200 ledwo, ledwo dawał radę.

 

Zdjęcie 1. Plejady z miasta; ostrość przed nieskończonością; ISO 100, f/2.8, 4min, Sony A5100. Surówka, bez wyostrzania, odszumiania, korekt aberracji - lekko podciągnięty kontrast

 

DSC00019.jpg

 

Oryginalny RAW

 

Zdjęcie 2. Plejady z miasta; ostrość za nieskończonością; ISO 100, f/2.8, 4min, Sony A5100. Surówka, bez wyostrzania, odszumiania, korekt aberracji - lekko podciągnięty kontrast

 

DSC00016.jpg

 

Oryginalny RAW

 

/WS

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nieskończoności aberracja jest mniejsza (tak jak na zdjęciu sztucznych gwiazd), przy czym precyzyjne ustawienie ostrości, nawet przy powiększeniu live x12 na matrycy jest tutaj wyzwaniem. Trzeba dużą gwiazdę w kadrze mieć, wyostrzyć na nią i non stop kontrolować. Szczególnie przy spadkach temperatury. Aberrację chromatyczną redukuje się też podczas wołania RAW. Na zdjęciach pokazałem surowe klatki, bez obróbki :-)

 

/WS 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.