Skocz do zawartości

Sto lat temu


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

 • 3 miesiące temu...
sto lat to nie tak bardzo dawno, więc wydawałoby się że chyba już wtedy wielu uczonych wiedziało jakiej wielkości obiekty da się dostrzec na księżycu...

Nie wiedziano wtedy zbyt wiele zniekształceniu obrazu przez ziemską atmosferę. Ówczesnym naukowcom wydawało się, że to tylko kwestia wielkości teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały temat!

Gratuluję pomysłu :)

 

Początek filmu zawiera kilka ciekawych informacji, a przede wszystkim sporo materiału wideo o pierwszych teleskopach zwierciadlanych. Jest pokazany między innymi teleskop Parsons'a, czyli ukończony w 1845 roku teleskop zwierciadlany o średnicy zwierciadła ponad 180cm i długości tuby około 17 metrów! Ciekawy był sposób montażu. Teleskop umieszczony był między dwoma bardzo masywnymi murami i podnoszony przy pomocy łańcuchów i systemu przeciwwag :) Wszystko można zobaczyć na filmie poniżej (od około 9 minuty).

 

http://www.youtube.com/watch?v=I13JT8uS7zY

 • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... mi bardziej chodziło o te pierwsze teleskopy pokazane na filmie, ale miło, że zainteresowaliście się całością :)

 

Natomiast co do miejsca, gdzie każdy mógłby wrzucać interesujące filmy... jak najbardziej jestem za!

W sieci jest ogromna ilość filmów dostępnych na portalach typu YT, które można legalnie oglądać i moim zdaniem warto z tego skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny film, aż się chciałoby tam pojechać i obejrzeć osobiście...

 

 

Akurat dziś czytałem na Astropolis dość stary wątek, opisujący najczęściej popełniane błędy i w filmie też taki błąd się trafił:

8:59 - "LBT dzielą lata świetlne od teleskopu, przez który Newton obserwował ciała niebieskie" :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak.

 

Oczywiście jak wszyscy wiemy, rok świetlny jest miarą odległości i to jest jasne. Jednak nie jest to pierwszy przypadek, gdy w języku potocznym jakiś zwrot czy termin zaczerpnięty z nauki ma inne znaczenie :) W naszym języku w mowie potocznej często można zaobserwować używanie odległości do wykazania różnic (nie tylko technologicznych) pomiędzy jedną rzeczą (czy osobą) a drugą. Np. można powiedzieć, że pomiędzy osobami jest dystans nie do przebycia, chociaż wcale nie chodzi o odległość pomiędzy nimi, a np. o różnice w poglądach, charakterze itp. Można powiedzieć, że dzieli nas przepaść. Można powiedzieć, że ktoś dostał minusa, jak stąd do Japonii. To działa trochę na podobnej zasadzie :)

Rok świetlny to bardzo duża odległość... i może dlatego używa się jej to określania bardzo dużej różnicy w rozwoju technologicznym.

 

Według mnie czepianie się kogoś, bo użył takiego zwrotu jest troszeczkę bezsensowne. Każdy wie o co chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film obłędny. Dzięki wielkie za możliwość obejrzenia tego kompedium wiedzy. Naprawdę robi wrażenie.

 

 

Fantastyczny film i bardzo inspirujący. Dzięki.

Chyba czas pomyśleć o stworzeniu repozytorium takich filmów/programów na Astropolis.

 

Jestem również za tym pomysłem aby tego rodzaju filmy zbierać gdzieś w jednym miejscu i stworzyć swego rodzaju filmotekę astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dziś czytałem na Astropolis dość stary wątek, opisujący najczęściej popełniane błędy i w filmie też taki błąd się trafił:

8:59 - "LBT dzielą lata świetlne od teleskopu, przez który Newton obserwował ciała niebieskie" :uhm:

 

To tak samo jak wyjaśnienie czasoprzestrzeni: będziecie kopać od tego miejsca aż do wieczora

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do tego, jak to było sto i więcej lat temu... znalazłem ciekawą stronę, gdzie przedstawione są najsłynniejsze teleskopy poczynając od teleskopu Galileusza :)

Konstrukcje są zaskakujące i naprawdę można nabrać respektu nad zdolnościami ludzi żyjących 200 - 300 lat temu, gdzie wszystko wykonywało się ręcznie. Czasami aż człowiek się rumieni myśląc, jak małą ma wiedzę i jak ograniczone zdolności manualne w porównaniu do rzemieślników sprzed kilkuset lat, którzy budowali te cuda :)

 

http://www.artdeciel.com/astrophotography-famous-telescopes.aspx

 

PS. No ładne cacko...

http://www.artdeciel.com/astrophotography-telescopes-detail.aspx?Telescope_ID=37

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 lata później...

CZY NA PLANETACH MIESZKAJĄ LUDZIE?

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-12-1915

 

Odznaczony nagrodą Nobla prof. Svante Arrhenius, którego książki także i u nas cieszą się wielkiem wzięciem, wydał niedawno nowe dzieło o gwiazdach, w którem obszernie zastanawia się nad kwestyą, czy na planetach mieszkają ludzie.

Ostatecznym wynikiem jego pracowitych badań jest stwierdzenie faktu, że ani Wenus, ani Mars nie są wcale zamieszkane i nie mogą być uważane za nadające się do zamieszkania.

Wenus już chociażby z tego względu nie nadaje się wcale do zamieszkania, iż na całej tej planecie panuje niezwykle wysoka temperatura, w której jedynie nieliczne istoty z rodziny niższych ustrojów wyżyć mogą.

Marsa natomiast uważa Arrhenius z pewnością za zimną bezludną pustynię. Tyle razy opisywane „kanały” na Marsie uważa za szczeliny terenowe powstałe skutkiem trzęsienia ziemi, zaś różnokolorowe zjawiska w kanałach przypisuje solom, które się w szczelinach obficie znajdują i rozmaitych barw nabierają, skoro się kanały skutkiem topnienia śniegów napełnia wodą.

Również uważa Arrhenius za rzecz nieprawdopodobną, aby w przestworzach, oprócz naszego systemu słonecznego, znajdowały się jeszcze inne zaludnione, a przynajmniej nadające się do zamieszkania światy. Wreszcie pociesza autor ludzkość, że ziemi nie grozi żadna „ostateczna" katastrofa i że spokojnie będzie można na niej mieszkać miliardy lat.


http://100lattemu.pl/relaks/publicystyka/19178-czy-na-planetach-mieszkaja-ludzie

 

co ciekawe, zwłaszcza w kontekście informacji że na ziemi będzie można mieszkać jeszcze przez miliardy lat, Arrhenius zajmował się wtedy (ponad sto lat temu) zmianami klimatu i epokami lodowcowych i jako pierwszy obliczał zależność temperatury od ilości dwutlenku węgla w atmosferze!

 

 • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 3 miesiące temu...

ILE JEST GWIAZD NA NIEBIE?

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1916

 

W ostatnich czasach wiedza astronomiczna postąpiła tak daleko, że udało się określić liczbę znanych gwiazd na pół miliarda; w ten sposób jedno z najtrudniejszych zadań astronom zostało posunięte o wielki krok naprzód. Liczbę tą która jest dokładna tylko w przybliżeniu, otrzyjmali dwaj znakomici astronomowie obserwatoryum w Greenwich: Chapman i Melotte. W swych pracach naukowych i w obserwacyach astronomicznych posługiwali się oni kliszami fotograficznemi zmarłego amatora-astronoma, Franklin-Adamsa.
Jak wiadomo na kliszy fotograficznej utrwalają się nawet te drgania świetlne, których najlepiej uzbrojone w teleskop oko dojrzeć nie jest w stanie. Zapomocą zdjęć fotograficznych można obliczać gwiazdy 20 wielkości, podczas gdy oko ludzkie nie przyjmuje już wrażeń świetlnych gwiazd 10— 11 wielkości. Oko, nieuzbrojone w szkła powiększające, widzi zaledwie 5000 gwiazd różnych wielkości. O ile obliczanie gwiazd jest rzeczą męczącą, można sobie wyobrazić, gdy weźmiemy pod uwagę, że ich liczba wzrasta z każdą następną klasą prawie w trójnasób.

http://100lattemu.pl/relaks/publicystyka/21215-ile-jest-gwiazd-na-niebie

 

...zasięg mag 20 - a dzisiaj można zarejestrować więcej sprzętem który kupujemy dla zabawy :)

 • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 8 miesięcy temu...

NAJBLIŻSZA GWIAZDA STAŁA

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-01-1917

 

Odkrycie angielskiego astronoma.
Dotychczas za najbliższą ziemi gwiazdę stałą uważano gwiazdę Alfa w konstelacyj Centaura. Gwiazda ta oddalona jest od ziemi tylko o 25 bilionów (25,000.000.000.000) mil angielskich. to znaczy, że światło jej do przybycia na- ziemię potrzebuje 4 lat.

Obecnie nadchodzi z Londynu wiadomość o odkryciu gwiazdy, znajdującej się jeszcze bliżej ziemi. Mianowicie, jak podają pisma angielskie, na posiedzeniu Royal Astronomical Society w Londynie dr. Crammelin zawiadomił, że jednia z gwiazd w konstelacyi Ophiuchus, według obliczeń i obserwacyj, znajduje się bliżej ziemi. niż Alfa Centauri, aczkolwiek różnica w odległościach wynosi tylko drobnostkę.

Ophiuchus jest to konstelacya po obu stronach równika, mająca wiele gwiazd podwójnych. W starożytności uważano je za Eskulapa.. którego Zeus zabił piorunem za to, iż ten swą silą leczniczą ożywiał zmarłych.

Gwiazda, którą teraz uznają za najbliższą ziemi, była odkryta przez Lamonta w roku 1842, Budziła ona już dawniej zainteresowanie astronomów swym bardzo wielkim ruchem własnym, tak, iż w ciągu dwóch miesiecy można obserwować zmiany w jej pozycyj. Znano ją pod nazwą gwiazdy Barnarda, a obserwatoryum w Wisconsin, gdzie znajduje się największy dotychczas reflektor i gdzie badano szerzej tę gwiazdę ze wzgledu na jej ruchy, ochrzciło ją imieniem: Gilpin. Prawdopodobnie też pod tą nazwą spopularyzuje się owa gwiazda w swym nowym charakterze.

 

http://100lattemu.pl/aktualnosci/ze-swiata/25803-najblizsza-gwiazda-stala

 

Edytowane przez szuu
 • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIEZWYKŁE ZJAWISKO ATMOSFERYCZNE

 

Obserwowano w dniu 13 bm. w Marsylii. Na oświetlonem gwiazdami niebie ukazał się nagle olbrzymi krzyż grecki, przez którego ramiona przebiegała świetlna tęcza. Równocześnie ukazała się na niebie tarcza księżyca, błyszcząca czterokolorowem światłem, ciągnąca za sobą tęczowy ogon. Obok na lewo, ponad krzyżem znajdowały się dwa jednakowej wielkości półksiężyce. Ze podobne zjawisko wywołało w Marsylii ogromne porus4enle i zaniepokojenie, jest rzeczą zupełnie naturalną, zwłaszcza, że przypisywano mu najrozmaitsze znaczenia. Opis powyższego zjawiska podaje — „Temps" z dnia 13 grudnia br.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-12-1916

 

http://100lattemu.pl/aktualnosci/ze-swiata/25758-niezwykle-zjawisko-atmosferyczne

 • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 4 miesiące temu...

NOWE BADANIA NAD GRAWITACYĄ CIAŁ

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-05-1917

 

W budapeszteńskiem towarzystwie matematyczno-fizycznem wygłosił profesor uniwersytetu baron Roland Cotvos odczyt, w czasie którego eksperymentalnie wykazał, ze waga każdego ciała zwiększa się przy ruchu w kierunku zachodnim, zmniejsza się natomiast przy ruchu w kierunku wschodnim. Doświadczenie to jest niezbitym dowodem obrotu ziemi, a zarazem pozwala mierzenia szybkości rotacyj ziemi.

http://100lattemu.pl/aktualnosci/ze-swiata/27495-nowe-badania-nad-grawitacya-cial

 

 

obrót ziemi - zawsze gorący temat, choć nie tak jak dziś, bo nie było jeszcze jutuba z filmami o płaskiej ziemi :)

100 lat temu tak jak i dziś, trafiały się na forum osoby, na których genialne idee świat nie jest gotowy... chodziło o tego Fryderyka

 

 

DR ADLER O SWEM ODKRYCIU Z DZIEDZINY FIZYKI

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-05-1917

 

Orzeczenie rzeczoznawców przytacza list. z daty 14 lutego b. r. pisany przez oskarżonego do ojca. Brzmi on jak następuje:
"Kochani Rodzice! Muszę się ostrożnie wysławiać, byście czasem nie zwatpili w moja, poczytelność, a jednak jest prawda, że powiodło mi się wielkie odkrycie. Coś tak wielkiego, o czeto ani nawet marzyć nie mogłem. Kolosalny przewrót następf w dziedzinie fizyki. Mechanika dotychczasowa zbankrutowała. W miejsce prawa Newtona wstępuje nowe elementarne prawo. Rzecz jest prosta, jak wogóle wielkie prawdy, ale skutki i odźwięk sięga tak głęboko w istotę dotychczasowej nauki, że po prostu ołówek nie jest w stanie zdać sprawy z rezultatów.
Nie tylko moje studya, ale całe życie opłaciło się dla tego samego odkrycia tylko! Cieszę się, ze po tyłu przykrościach, które Wam zgotowałem, mam teraz możność sprawienia Wam tak wielkiej radości. To, co mi Lipines w wierszu swym życzył w dniu mego urodzenia — spełniło się wszystko. Życzył on wtedy Waszemu synowi bystrego umysłu i niezmożonej odwagi, że obydwie te zalety odziedziczyłem po Was, składam Wam dzięki w tej chwili, która jest najszczytniejsza w mojem całem życiu! Wasz wierny syn Fryderyk".

List ten był punktem wyjścia do zarzędzenie badań psychiatrycznych oskarżonego.

http://100lattemu.pl/aktualnosci/ze-swiata/27491-dr-adler-o-swem-odkryciu-z-dziedziny-fizyki

 

Edytowane przez szuu
 • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 miesiąc temu...
Cytuj

Z Gałkówka (stacya dz. Żel. Łódzkiej) donoszą:

W piątek, dnia 29 z. m. o godz 9 m. 55 wieczorem na południowej stronie nieba przy pięknej pogodzie ukazał się niezwykle wielki meteor. Odległość meteoru od poziomu wynosiła około jednej czwartej wysokości, jaką w tej samej chwili zajmował księżyc, od którego meteor znajdował się w odległości mniej więcej 12° na południe.

Zjawisko przypominało

kształtem swymi rozmiarami kometę wrzecionowatą: na przodzie kula ognista, za nią bezpośrednio ogon, stopniowo rozszerzający się, a następnie coraz węższy, strzępiasto zakończony.

Ilustrowany Kuryer Codzienny 11-07-1917

http://100lattemu.pl/aktualnosci/pogoda/28152-niezwykle-zjawisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 5 miesięcy temu...

CZY MOŻNA Z ZIEMI TELEGRAFOWAĆ NA MARSA?

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9-01-1918

Kwestya, czy pomiędzy ziemią a Marsem możliwą jest jakakolwiek wymiana myśli lub stałe połączenie, była już wielokrotnie tematem naukowych i literackich rozpraw. Obecnie poruszył ją w obszernym odczycie wybitny fizyk lipskiego uniwersytetu dr Otto Wiener i doszedł do konkluzyi, te wcale nie jest niemożliwą rzeczą przesłania wieści z ziemi na Marsa, posługując się w tym celu elektrycznemi falami telegraficznema, zwanemi popularnie „telegrafem bez drutu".
Odległość, na jaką przesyłać można falę elektryczną, wzrosła w ostatnich latach bardzo znacznie. Obecnie można już telegrafować na odległość połowy obwodu ziemi, a kwestya budowy stacyi tak silnych, aby znaki przez nie dawane mogły obiegnąć całą ziemię do okoła, jest już obecnie tylko kwestyą czasu. Przy odpowiedniem powiększeniu i wzmocnieniu istniejących obecnie stacyi nadawczych i odbiorczych będzie także można przesyłać znaki z ziemi do innych miejscowości naszego systemu słonecznego, a więc i na Marsa. Naturalnie do celów tak daleko sięgających potrzeba aparatów, które według obecnego stanu techniki posiadałyby siłę około biliona koni parowych, co ze względu na koszta byłoby przedsiębiorstwem nie stojącem w żadnym stosunku do ewentualnego rezultatu, zwałszcza, że dotychczas nie ma się żadnej pewności, ezy wogóle na innych planetach naszego systemu słonecznego istnieją istoty podobne do ludzi ziemskich, oraz czy posiadają one aparaty, umożliwiające im przyjmowanie takich znaków.

 

http://100lattemu.pl/polityka-i-gospodarka/nauka-i-technika/30356-czy-mozna-z-ziemi-telegrafowac-na-marsa

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 7 miesięcy temu...

W 1918 r. o. Maksymi­lian Kolbe  (zm. 14.8.41) przedstawił bardzo interesujący pomysł budowy statku kosmicznego, tzw. "Etereoplanu".

http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/14813/126/Kolbe-Etereoplan2

http://niepokalanow.pl/876-etereoplano-ed-altri-apparecchi/

 • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.