Skocz do zawartości

Konkurs astrofotograficzny


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Regulamin jest dosłownie skopiowany z innych konkursów, które były ogłaszane na Optycznych.pl
Zmienił się tylko nagłówek - Astrofotografia -
Zapisy w regulaminie są może i dobre, ale praktycznie tyczą się tylko zdjęć dziennych, a nie obiektów astro (pkt 2.7)

 

2.7. Niedozwolone są przeróbki zdjęcia odnoszące skutek jedynie na jego wybranych fragmentach, a w szczególności niedopuszczalne jest dodawanie lub odejmowanie fragmentów fotografii, oraz dokonywanie fotomontażu.

 

Czyli rozumiem, że nie mogę użyć np. selektywnego wyostrzania/rozjaśniania/saturacji/(...) w LR ?

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z zachowaniem exif to tylko ... jednoklatkowi Canonowcy ;)

z tego punktu regulaminu wynika, że jeżeli dany sprzęt zapisuje dane exif to trzeba je "zachować" czyli nie wolno usuwać i zmieniać, ale nie ma mowy o tym jakoby obecność takich danych w pliku była obowiązkowa albo że nie można ich sobie samemu zapisać w przypadku gdyby początkowo ich nie było

Ja bardzo chętnie wziąłbym udział w konkursie, ale brak miejsca zamieszkania w Polsce niestety uniemożliwia mi start :(

"lub posiadają adres korespondencyjny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - ciekawe czy posiadanie w kraju znajomego, który przekazuje ci korespondencję byłoby wystarczające?

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, nie wiem czemu się w ogóle tym martwię :). Wygrać coś byłoby bardzo trudno.

 

 


"lub posiadają adres korespondencyjny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - ciekawe czy posiadanie w kraju znajomego, który przekazuje ci korespondencję byłoby wystarczające?

 

myślałem ewentualnie rodzinie, ale mogą być problemy z tym punktem:

 

6.5. Organizator zastrzega się prawo do legitymowania osób odbierających wszelkie nagrody
ufundowane przez organizatora i sprawdzenia zgodności faktycznych danych z podanymi w
formularzu rejestracyjnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.5. Organizator zastrzega się prawo do legitymowania osób odbierających wszelkie nagrody ufundowane przez organizatora i sprawdzenia zgodności faktycznych danych z podanymi w formularzu rejestracyjnym
w dowodzie czy paszporcie nie ma "adresu korespondencyjnego" więc sprawdzenie zgodności nie może dotyczyć tego adresu, a sprawdzac jakoś trzeba bo inaczej ktoś by przszedł i bezczelnie odebrał twoją nagrodę :P

skoro organizator użył takiego określenia a nie na przykład adresu zameldowania czy zamieszkania to wygląda jak gdyby zachęcał "emigrantów" do udziału ale czy to miał na myśli to już trzeba go spytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie, można jedną długą klatkę z małym iso zrobić.

Niby tak ale żeby ładne długie łuki uzyskać to najlepiej dużo klatek po np. 15-30s. Bo długi czas z małym ISO no to chyba po 10 minutach dopiero jakieś łuki widać przy krótkiej ogniskowej aby złapać jak najwięcej nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z firmą i dostałem taką odpowiedź:

"Zapis o danych exif pojawil sie poniewaz chcemy uniknac zglaszania do konkursu np. zdjec kupionych w bankach zdjec, co niestety czasem sie zdarza. Jednak rzeczywiscie bedzie problem z kamerami do astrofotogafii i dlatego usunalem z regulaminu ten wymog.
Stakowanie jak najbardziej jest dozwolone. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Stackowanie dozwolone. Globalna obróka (poziomy, krzywe, skalowanie, wyostrzanie, balans kolorów, nasycenie) też. Kamery nie mają co prawda EXIF-a ale mają header, w którym znajdują się podobne informacje co w EXIF-ie. W każdym razie już regulamin został odpowiednio zmodyfikowany.

 

Przepraszam za zamieszanie, moja wina - powiniem był wywalić zapisy, który mają miejsce w fotografii dziennej, a w astrofoto trudno je rezpektować.

 

W każdym radzie jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, czy mam rozumieć, że nie można nic robić ze zdjęciem po jego zestakowaniu?

To ja podam przykład, poniżej jest stak na automatycznym stretchu (bez ani grama obróbki - po prostu stretch)

vdB158.jpg

 

Natomiast w wątku: http://astropolis.pl/topic/42365-vdb158-rodos13/?p=507649

jest jego wersja obrobiona.

 

Nie do końca wiem, jak zdjęcie bez obróbki może jakkolwiek konkurować.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, liczba przez którą dzielisz zależy od tego, w którym miejscu jest piksel, w operacji prawdziwie globalnej należałoby na każdym pikselu przeprowadzać tę samą operację :P

 

W takim razie użycie np krzywych też nie jest globalne? Bo przecież można inaczej wzmocnić ciemne partie, a inaczej jasne. Ja bym się nie trzymał tak ściśle tego regulaminu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie użycie np krzywych też nie jest globalne? Bo przecież można inaczej wzmocnić ciemne partie, a inaczej jasne.

 

myśle że globalne, bo dla każdego piksela stosowana jest ta sama krzywa (nawet jeżeli ma bardzo dziwny kształt), czyli nie trzeba wiedzieć gdzie jest ten piksel a tylko ważny jest jego kolor.

 

zastosowanie innej krzywej na pikselach jasnych a innej na ciemnych to w zasadzie byłoby już użycie maski ale wynik jest taki sam jak zastosowanie na całym obrazie jednej krzywej o odpowiednim połączonym kształcie (chyba?) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro regulamin właściwie nie jest regulaminem a jury i tak wie co robić to czy zdjęcie obrabiane w Maximie,PixCore i Photoshopie z pełną ingerencją w kontrast, jasnośc i selektywną obróbką obrazka w opinii jury bierze udział czy nie? Bo trochę zgłupiałem..Jak można mówić o astrofotografii BEZ OBRÓBKI? Nagrodę dostanie pewnie zdjęcie Księżyca ......

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś konkurs astrofotograficzny w którym udział brać mógł każdy. Zgłaszane były najróżniejsze zdjęcia od całkowicie amatorskich wykonywanych kompaktami do tych wykonywanych astrografami. Wygrało zdjęcia mieszczące w kadrze nasz Księżyc z Jowiszem i jego satelitami wykonane najzwyklejszym aparatem. Oburzenie było duże, no ale musimy sobie zdać sprawę czy oceniamy pomysł i kompozycje czy możliwości techniczne sprzętu. Bo jak porównać jakość zdjęcia wykonanego mono ccd i kompaktami. Konkurs ma być przede wszystkim dostępny dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.