Skocz do zawartości

NEQ6 jakie łożyska dla osi slimaków?


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

oddałem kilka dni temu mój montaż do modyfikacji i regulacji.Po rozebraniu okazało się,że łożyska na ślimaku w osi RA są w fatalnym stanie,nie nadają się do użytku.Podczas kręcenia łożyskiem w palcach wyczuwa się takie drgania i dźwięk "grzechocący", średnica oski ślimaka jest za mała w stosunku do średnicy otworu łożyska.Ruszając poprzecznie ośka ślimaka widać jak się zmienia szczelina pomiędzy oską ,a łożyskiem.Czy u was tez tak wygląda?Widać ślady zużycia ślimaka szczególnie na środku,ząbki minimalnie naruszone.

Montaż praktycznie nowy,skłamałbym że mam lekkiego doła :(

Montaż miałem raptem 3 razy na sesji balkonowej i raz posadzony na pierze.Nie potrafiłem poradzić sobie w guidingiem ,dla tego zakładałem tematy.Teraz po rozebraniu montażu okazało się dla czego tak było.

Ślimak w osi deklinacji jest oki,choć to cieszy.

Bardzo proszę o pomoc w doborze łożysk dla osi ślimaków,podanie linków do sklepów z nimi na terenie kraju.

Będę zobowiązany.

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia tego ślimaka. Nawet nowe montaże mają ślady na ślimaku i ślimacznicy. Wygląda to tak, jakby w fabryce "ciosali" za grubym papierem ściernym ;)
A łożyska na ślimakach,tak, mają prawo się wyrobić, są dość newralgicznym punktem. Ale po 3 sesjach balkonowych? Serio? :o
Nawet najtańsze chińskie za 1,30zł nie wyrobiły by się tak po 3 sesjach balkonowych. Dziwne.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę kolegę co ma montaż u siebie by zrobił zdjęcie to wrzucę.

Nie potrafię zrozumieć jednak(wiem,że NEQ6 to wersja ekono),ale jak można robić rzeczy na .......

Czy da się kupić osobno ślimak do mojego montażu?Chcę go jakoś uratować by służył mi do astrofotgrafii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na montażu wisiał astrograf o masie 5kg+ 5kg przeciwwagi.

Jak tylko będę miał zdjęcie ślimaka to go zamieszczę.

Jestem zdecydowany na własny koszt wymienić po komplecie łożysk na osie ślimaków.

Nie wiem co obejmuje gwarancja i czy modyfikacja montażu=przejście na paski automatycznie ją unieważnia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest tylko rozebrany,czekam na info jakie łożyska mają być na ośkach ślimaków i zaraz je zamawiam.

Jak już wspomniałem do nikogo nie mam pretensji,montaż był modyfikowany w AM.Olek potwierdził,że wszystkie łożyska były wymienione ,więc tego się trzymam.W końcu trzeba mieć jakieś zaufanie do ludzi.

Stan techniczny łożysk tych po wymianie,sam nie wiem... Może akurat mi trafiły się jakieś felerne,możliwe,że te 15h łącznej sesji było dla nich za dużo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ci już odpowiedział :)

 

Poszukaj temat "Rozpacz szarego usera", tam jest wszystko lozyskach do EQ6.

Do ślimacznic to 608ZZ.

 

Kup najlepsze jakie możesz.

O tu, tu:
http://astropolis.pl/topic/31074-rozpacz-szarego-usera-nierowna-walka-z-eq6/?p=481727
Warto również przeczytać cały temat.

 

pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w paranoję. Łoźyska tego typu wytrzymują po kilka tysięcy godzin ciągłej pracy i te 15 godzin jest śmieszne. Coś jest nie tak. Oprócz ewentualnych wad ukrytych typu pęknięta kulka takie łożysko może ulec uszkodzeniu albo w wypadku osiowego mocnego uderzenia np.przy wybijaniu albo zbyt dużego obciążenia prostopadłego do osi, czyli np. zbyt mocnego docisku zębatek. No tylko zanim taki docisk zniszczy bieżnię lub zniekształci stalowe kulki to z brązowej zębatki głównej zostaną wióry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ślimak,jest tam wiele rys,otarć,minimalnych uszczerbków.Zdjęcie tego może nie ukazać,ale ślimak nie jest w dobrej kondycji.Wizualnie i namacalnie sprawdzony przez kolegę Zbyszka co zajmuje się montażem.

Zapodaję zdjęcie łożyska,flesz sporo popsuł,ale takie zdjęcie dostałem i w/g informacji kolega nie doszukał się tam żadnego oznaczenia na nim/nich.

ślimak eq6.JPG

ślimak eq6 a.JPG

łozysko eq6.JPG

Dziękuję za namiary na łożyska-poczytam tematy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci również tutaj.

 

Widziałem od środka kilka montaży EQ6, chyba 9-10 sztuk. Niestety, ale na każdym ślimaku, nawet na nowych sztukach, pachnących fabryką, były takie ślady. Są to prawdopodobnie ślady, po złej, taniej obróbce, albo po jej braku. Spodziewaj się proszę, że na nowym kupionym ślimaku również dostrzeżesz takie ślady. Przykro mi to mówić, ale to jakiś standard. Szkoda, że niski. Kto wie, może trafisz na sztukę dokładniej wypolerowaną. Czego Ci życzę. Jednak nie zdziw się, jeśli nówka będzie wyglądała tak samo :) Przykre ale prawdziwe.

 

pozdrawiam
Olek

 

P.S: Widzę, że nawet smar nie jest czarny, ani żółty, ani szary. To dobra wiadomość. Jeśli smar jest czysty, to nic się zbytnio nie wytarło.
Pozdrawiam właścicieli czarnego smaru :D Widywałem takie w kolorze smoły :D

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda ślimak,jest tam wiele rys,otarć,minimalnych uszczerbków.Zdjęcie tego może nie ukazać,ale ślimak nie jest w dobrej kondycji.Wizualnie i namacalnie sprawdzony przez kolegę Zbyszka co zajmuje się montażem.

Zapodaję zdjęcie łożyska,flesz sporo popsuł,ale takie zdjęcie dostałem i w/g informacji kolega nie doszukał się tam żadnego oznaczenia na nim/nich.

attachicon.gifślimak eq6.JPG

attachicon.gifślimak eq6 a.JPG

attachicon.gifłozysko eq6.JPG

Dziękuję za namiary na łożyska-poczytam tematy.

 

Weź no chłopie nie wpadaj w paranoje. Masz super stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na to co widać to ślimak nie wygląda źle. Poza tym tak jak pisał wessel pierwsza zacznie się kruszyć ślimacznica, bo ślimak stalowy a ślimacznica z brązu lub mosiądzu (nie wiem jak jest w EQ6). Tak jak piszesz montaż miał wymieniane łożyska więc gwarancji producenta już nie ma - ale powinieneś mieć fakturę za usługę wymiany łożysk i wiedzieć na czym polegała (czyli np jakie są nowe łożyska albo jakie są nowe parametry montażu) no i wtedy można dochodzić swego. Jeśli tak modyfikowany montaż nie ma opisanych zmian to ciężko nawet z tytułu rękojmi czegokolwiek dochodzić, bo nie wiadomo co się kupuje.

Co do łożysk znajdziesz je np w http://stozek.pl/ albo http://www.rakandroll.pl/ (w tych dwóch sklepach akurat kupowałem).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź no chłopie nie wpadaj w paranoje. Masz super stan.

 

To nie jest moja opinia,tylko osoby co oglądała ślimak.

Tym stanem mnie pocieszyłeś :)

P.S Łożyska się kupują Timken 608ZZ 8x22x7

Dziękuję wszystkim za pomoc i dyskusję.

Dam znać jak odbiorę montaż.

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę za Piotrem jest to niedokładna obróbka ślimaków a nie mówiąc że te slimaki wogóle nie sa polerowane. A dlaczego tak twierdzę a no dlatego że jestem mechanikiem i z obróbką skrawaniem miałem bardzo długo do czynienia i wiem jak powinno to wyglądać najlepszy ślimak to jest szlifowany w stali utwardzanej co podnosi jego dokładność a te to zwykła suruwka za miskę ryżu robione nie mówiąc o łożyskach które powinne nie jednego przeżyć bez żadnych uszczerbków.Tam są śmieszne obroty.Chinole idą po najnizszej lini oporu.Według mnie ten montaż nie jest wart tej ceny 1/3 z tego za ich dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę kolegę co ma montaż u siebie by zrobił zdjęcie to wrzucę.

Nie potrafię zrozumieć jednak(wiem,że NEQ6 to wersja ekono),ale jak można robić rzeczy na .......

Czy da się kupić osobno ślimak do mojego montażu?Chcę go jakoś uratować by służył mi do astrofotgrafii.

 

Odpowiadając na Twoje pytanie,

tak da się kupić ślimaka do montażu EQ6, ostatnio Delta wprowadziła je do swojej oferty:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/sruba-slimakowa-do-montazu-eq6,d2619.html

 

Teraz, to nie te czasy kiedy ja szukałem części do mojego montażu :)

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w naprawie montażu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimak zakupiony,dzięki :)

Jeśli będzie w podobnym stanie technicznym od aktualnego,to będę traktował go jako zapasowy.

Choć w/g opisu Zbyszka,ślimak który aktualnie jest w RA jest w nie najlepszej kondycji.Poproszę go by zrobił zdjęcia i porównał oba ślimaki.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat gdyż 'mam tak samo jak Ty.....' :(

NEQ6, nowy, z salonu Delty w Katowicach odbierany osobiście i dooooopa... Spory luz w osi RA - ale taki dziwny - tzn nie ma za duzego luzu pomiędzy ślimakiem a ślimacznicą, za to jest luz 'osiowy'... Poruszenie teleskopu za dupkę, powoduje wrażenie obrotu (minimalnego) wokół osi RA, porusza się wtedy również pręt przeciwwagi (również wokół osi)...

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat gdyż 'mam tak samo jak Ty.....' :(

NEQ6, nowy, z salonu Delty w Katowicach odbierany osobiście i dooooopa... Spory luz w osi RA - ale taki dziwny - tzn nie ma za duzego luzu pomiędzy ślimakiem a ślimacznicą, za to jest luz 'osiowy'... Poruszenie teleskopu za dupkę, powoduje wrażenie obrotu (minimalnego) wokół osi RA, porusza się wtedy również pręt przeciwwagi (również wokół osi)...

 

Ja względem osi, to masz tez luzy w drugiej osi. Zlikwiduj i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.