Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

"10 października" to data tranzytu kiedyś tam - też nie mogłem zaczaić do momentu aż zrozumiałem zasad działania:

 

No dobra wytłumaczę bo mało kto rozumie pierścienie ;)

 

1. Wchodzisz sobie na stronę aa.usno.navy.mil i sprawdzasz jakiego dnia i o jakiej godzinie (najlepiej równej bo tak się łatwiej ustawia) polarna na Twojej miejscówce góruje/lub dołuje jak wolisz ;)

2. Jak już masz datę i godzinę to ustawiasz kręcą osią RA lunetkę tak aby kółeczko od Polarnej było u góry (lub na dole zależy jak odczytałeś na stronie) pamiętaj tylko że lunetka odwraca ;)

3. Ustawiasz pierścienie tak aby data i godzina którą wyczytałeś ze strony się zgadzała

 

GOTOWE !

 

Gdyby się okazało że się przemieściłeś to musisz przeprowadzić kalibracje ponownie lub skorzystać z takiej zabawnej podziałki na lunetce aby wprowadzić korekcję.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"10 października" to data tranzytu kiedyś tam - też nie mogłem zaczaić do momentu aż zrozumiałem zasad działania:

 

No dobra wytłumaczę bo mało kto rozumie pierścienie ;)

 

1. Wchodzisz sobie na stronę aa.usno.navy.mil i sprawdzasz jakiego dnia i o jakiej godzinie (najlepiej równej bo tak się łatwiej ustawia) polarna na Twojej miejscówce góruje/lub dołuje jak wolisz ;)

2. Jak już masz datę i godzinę to ustawiasz kręcą osią dec lunetkę tak aby kółeczko od Polarnej było u góry (lub na dole zależy jak odczytałeś na stronie) pamiętaj tylko że lunetka odwraca ;)

3. Ustawiasz pierścienie tak aby data i godzina którą wyczytałeś ze strony się zgadzała

 

GOTOWE !

czyli rozumiem, że 10 października mogę ustawić?

 

Gdyby się okazało że się przemieściłeś to musisz przeprowadzić kalibracje ponownie lub skorzystać z takiej zabawnej podziałki na lunetce aby wprowadzić korekcję.

Przemieściłem się? jak daleko???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To co było kiedyś nie jest dobre teraz - precesja.

2. Rozumiesz że godzina górowania polarnej (no i w ogóle położenie) zależy od miejsca obserwacji - to tak jak słońce - jeżeli przemieścisz się odpowiednio daleko to musisz odpowiednio skorygować pierścienie - tylko mnie nie pytaj przy ilu kilometrach jaki mamy błąd ustawienia na polarną a w efekcie błąd prowadzenia bo nie wiem, nie doktoryzowałem się ;)

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kręcić pierścieniami... ja na początku używałem tego softu: http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/ - podajesz koordynaty GPS i programik pokazuje Ci gdzie powinna znaleźć się GP względem bieguna - w którym miejscu okręgu lunetki biegunowej powinna się znaleźć. Proste, w przybliżeniu można ustawić tym biegun.

 

Do dokładnego ustawienia używam metody EQMOD - załączam tutek bamusa.

15254_.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzizas, ja sobie śpię a tu się takie ważne rzeczy dzieją. Jak się to czyta to chyba prościej było wysłać człowieka na Księżyc! Opis działań Darka i pomocniczych to kryminał godzien pióra najlepszych!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dargeo, błagam Cię :respect: . Przeczytaj wreszcie ten tutorial bamusa, o którym mówi dziki, oraz ja go jak dobrze pamiętam 2 razy linkowałem w Tym wątku. Jeśli tego tutorialu nie zrozumiesz, to na prawdę nie mamy o czym gadać, bo jest on napisany bardzo przejrzyście i prosto, a już na pewno nie ma sensu tłumaczyć Ci wtedy użycia podziałek, bo jest to zagadnienie 10x trudniejsze do ogarnięcia. Wile osób, które uważają, że rozumieją podziałki tak na prawdę nie łapią tego do końca.

Metoda z EQMod jest dużo dokładniejsza, niż używająca podziałek, a praktycznie tak samo szybka, więc nie ma żadnego sensu się bawić podziałkami w Twoim wypadku. Jeśli zrozumiesz metodę z EQMod i rozwiążesz resztę swoich problemów, to w wolnym czasie się zajmiesz podziałkami "dla relaksu", żeby bardziej zrozumieć jak to wszystko działa. Do niczego innego w Twoim wypadku podziałki nie są potrzebne.

 

Na razie podaruj sobie PAMa. On do ustawiania montażu, który będzie guidowany nie jest do niczego potrzebny. W 100% wystarczy ustawić montaż lunetką z użyciem metody EQMod. Jak rozwiążesz inne problemy, to się pobawisz PAMem, ale teraz na prawdę masz dużo ważniejszych rzeczy do opanowania. Nie można wszystkiego zrobić od razu.

 

Jeśli mnie posłuchasz, to już niebawem zaczniesz robić piękne fotki, ale oczywiście do niczego nie zmuszam, ale wtedy licz się z wieloma tygodniami walki bez sensu. A nawiasem mówiąc z tego co zostało tu powiedziane o podziałkach, to choćby nie wiem co, to ich nie zrozumiesz. To zbyt chaotyczne i niespójne informacje. Każdy mówi coś innego, każdy w trochę innej wersji. Gdyby nie to, że znam podziałki bardzo dobrze, to nie zrozumiał bym praktycznie nic z tego. Nie chodzi mi o to, że ktoś tu pisze źle, tylko każdy pisze o czymś innym i ktoś nieznający tematu nie zbierze tego do kupy. Tu trzeba jednej, wyczerpującej wypowiedzi, spójnej. Ale jeszcze raz podkreślę - na razie daj sobie spokój z podziałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz masz rację - jak nie będę miał pełnych informacji to za cholerę nie zrozumie ale staram się to ogarnąć. Ale wydaje mi się, że coraz więcej rozumiem z tego.

Natomiast co do programów to myślałem ze PAM jest dobrą metodą Lepsza od EQMod - ale może się mylę

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dargeo masz rację, PAM jest dokładniejszy od EQMOD - ale tak jak napisał Mateusz, do guidowanego setupu EQMod jest naprawdę wystarczający. Używam tej metody (EQMod) na każdej sesji - sprawdza się w 100%.

 

Użycie PAM jest uzasadnione, jeśli masz a) przekoszoną lunetkę biegunową B) nie widzisz gwiazdy polarnej c) masz naaaaadmiar czasu ;)

 

Swoją drogą przy najbliższej okazji (echhh niech wreszcie będzie pogoda i czas na wypad poza miasto) sprawdzę jak bardzo efekty EQMod różnią się od PAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z PAM'a ze względu na to, że mam przekoszoną lunetkę biegunową. Sam program jest prosty jak konstrukcja cepa - ale trzeba znać podstawy by się nim posługiwać - dlatego też podpisuję się pod dzikim i Mateuszem żeby ogarnąć ustawianie via EQMOD (tutorial bamusa) - jak masz dobrze zorientowaną lunetkę to dla guidowanego setupu w zupełności wystarcza.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, uważam, że powinieneś umieć ustawiać montaż przez lunetkę - ja robię to z przymusu, gdybym miał dobrze ustawioną lunetkę to na 100% nie korzystałbym z PAM'a w polu. Dodatkowo gdy rozstawiam montaż w wawie to nie widzę polarnej - wtedy też PAM się przydaje.

 

Jak wyjedziesz w pole to zobaczysz jak zaczną dla Ciebie być ważne minuty.

 

PAM Ci nie ucieknie, a umiejętność ustawiania montażu via lunetka jest niezastąpiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, uważam, że powinieneś umieć ustawiać montaż przez lunetkę - ja robię to z przymusu, gdybym miał dobrze ustawioną lunetkę to na 100% nie korzystałbym z PAM'a w polu. Dodatkowo gdy rozstawiam montaż w wawie to nie widzę polarnej - wtedy też PAM się przydaje.

 

Jak wyjedziesz w pole to zobaczysz jak zaczną dla Ciebie być ważne minuty.

 

PAM Ci nie ucieknie, a umiejętność ustawiania montażu via lunetka jest niezastąpiona

I ja uważam, że muszę zrozumieć jak się ustawia na lunetkę ale większość mi to odradza. Wszystkie pytania wczorajsze dotyczyły ustawień na lunetkę (bym to wreszcie zrozumiał) a i na PAM przyjdzie kolej czy nawet EQMod.

 

Nawet specjalnie setup przywiozłem do domu by nauczyć się w ciepłym. Pytania jakie zadawałem są w poprzednich postach

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris                                                                                    Lodz                                                           Location:  E 19°30'40.7", N51°51'04.0",   215m                                        (Longitude referred to Greenwich meridian)                                                   Time Zone:  1h 00m east of Greenwich                                    Date               Rise  Az.       Transit Alt.       Set  Az.        Lower Alt.     (Zone)                                                                  Transit                          h  m   °         h  m  °          h  m   °         h  m  °2014 Jan 27 (Mon)        ***** ***        18:04 53N        ***** ***        06:06 51N2014 Jan 28 (Tue)        ***** ***        18:00 53N        ***** ***        06:02 51N2014 Jan 29 (Wed)        ***** ***        17:57 53N        ***** ***        05:58 51N2014 Jan 30 (Thu)        ***** ***        17:53 53N        ***** ***        05:55 51N2014 Jan 31 (Fri)        ***** ***        17:49 53N        ***** ***        05:51 51N2014 Feb 01 (Sat)        ***** ***        17:45 53N        ***** ***        05:47 51N2014 Feb 02 (Sun)        ***** ***        17:41 53N        ***** ***        05:43 51N2014 Feb 03 (Mon)        ***** ***        17:37 53N        ***** ***        05:39 51N2014 Feb 04 (Tue)        ***** ***        17:33 53N        ***** ***        05:35 51N2014 Feb 05 (Wed)        ***** ***        17:29 53N        ***** ***        05:31 51N

 

Odnośnie postu

#575

Dostałem coś takiego i co z tym dalej zrobić?

 

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.