Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo klatek, to OK. Spore ISO, tu bym polecał max 1600 (robisz 7D o ile pamiętam?). Nie wiem czy to mgła, te podwójne spajki na większych gwiazdach to raczej wina ostrości...

 

A jak ustawiałeś ostrość? Wybrałeś większą gwiazdę i na LiveView (albo na ekranie aparatu albo przez APT na kompie) na masce ustawiłeś szpilki dyfrakcyjne tak, żeby były w równej odległości od siebie? Jak będziesz robił kolejne testy, to jak ustawisz już ostrość to zrób zdjęcie _z_maską_, zobaczymy czy jest OK :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie ostrość jest zła. Poza tym guiding nie działał idealnie, choć nieźle. Nie wiem czemu materiał jest tak zaszumiony, jak na tyle materiału. W czym stackowałeś? Ten stack ma tak rozjechane kolory, ze nie umiem nic sensownego z tym zrobić :( Gdy fociłem lustrzanką, to starałem się mieć w miarę poprawny balans bieli, ale czy w Maximie w ogóle się ten balans ustawia? Na pewno da się coś zrobić, żeby surowe klatki miały poprawnie zbalansowane kolory.

 

W każdym razie cieszę się, że robisz postępy i zebrałeś już w miarę poprawny materiał :) Gratulacje wygrania z guidingiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że robię 7d i to jeszcze bez modyfikacji.

Ustawiałem na najjaśniejszą gwiazdę w Orionie na podglądzie LiveView w komputerze (w maximie) i szpilki dyfrakcyjne były w równej odległości od siebie :)

Zdjęcia z maską nie robiłem ale to dobra rada jest będzie pewność (będę robił na początku i na końcu sesji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się wybierać gwiazdy do ostrzenia w pobliżu fotografowanego obiektu, bo wraz ze zmianą wysokości obiektu zmienia się też nieznacznie jego ostrość. W każdym razie ten efekt jest sporo mniejszy, niż błąd ostrości w Twoim wypadku. To tak na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie ostrość jest zła. Poza tym guiding nie działał idealnie, choć nieźle. Nie wiem czemu materiał jest tak zaszumiony, jak na tyle materiału. W czym stackowałeś? Ten stack ma tak rozjechane kolory, ze nie umiem nic sensownego z tym zrobić :( Gdy fociłem lustrzanką, to starałem się mieć w miarę poprawny balans bieli, ale czy w Maximie w ogóle się ten balans ustawia? Na pewno da się coś zrobić, żeby surowe klatki miały poprawnie zbalansowane kolory.

 

W każdym razie cieszę się, że robisz postępy i zebrałeś już w miarę poprawny materiał :) Gratulacje wygrania z guidingiem :)

Z ostrością sie oczywiście zgadzam :)

Co do gaidingu to prowadzenie było w granicach 0,2 do 0,25 jednostek :D (wykres w maximie cokolwiek to znaczy). Stakowanie w maximie bo zapisałem materiał jako fit.

Zapomniałem o balansie bieli w canonie ale to można zrobić zapewne w maximie.

Niby canon bez modyfikacji ma mało czerwonego a u mnie jest go od diabła :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres w maximie ma jako jednostkę chyba piksele. Jaką skalę ma Twój guider? Gwiazdy na fotce w każdym razie nie są idealnie okrągłe (te na środku), co sugeruje na drobne niedokładności guidera. 0,2 - 0,25 nie powinno generować żadnych widocznych problemów, prawdopodobnie zdarzały się nieco większe piki. To w każdym razie jest tylko niewielka niedokładność.

O balansie bieli w maximie niech się wypowiedzą eksperci :) Ja za czasów DSLR nie używałem Maxima, a balans bieli ustawiałem normalnie w kelwinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo coś poszło nie tak z ostrością, albo teleskop rozkolimowany, tak bym obstawiał. Kontrolne zdjęcie z założoną maską bahtinowa pomoże ocenić precyzję, przynajmniej "ocznie" :)

Jak robisz w fitsach to balans bieli nie powinien mieć znaczenia.

 

edit: przypomnij mi jak masz rozwiązane mocowanie guidera? Coś kojarzę że mogłeś wrzucać jakąś fotkę, ale nie mam serce do przegrzebywania się przez cały wątek...

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi w takim razie, jak zbalansować kolor na tym zdjęciu? Ja po prostu nie potrafię, a już trochę fotek obrobiłem :) Moje stacki miały zawsze na wstępie w miarę poprawny balans, dzięki czemu obróbka była łatwiejsza.

 

Color Balance w Maxim lub plugin WhiteCal w Photoshopie. Jest jeszcze kilka bardziej zaawansowanych metod, np. użycie eXcalibratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi w takim razie, jak zbalansować kolor na tym zdjęciu? Ja po prostu nie potrafię, a już trochę fotek obrobiłem :) Moje stacki miały zawsze na wstępie w miarę poprawny balans, dzięki czemu obróbka była łatwiejsza.

Pewnie tradycyjnie, w PSP próbnikiem kolorów :) A być może jest tak skopany materiał że się nie da :)

Jak się zmieszczę czasowo to spróbuję dzisiaj w domu zobaczyć co z tym balansem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie guidera i to już z nowa kamerką i tuleją tak jak widać na zdjęciu DSC_0105.jpg

 

Wykres przedstawiam na zrzucie ekranowym z sesji

wykres-guidera1.jpg

 

Ja zawsze balans bieli ustawiam na początku w aparacie lub w camera RAW. Natomiast podczas fotografiach nieba ustawiam tylko w aparacie względnie w PS i tez na początku obróbki, ale podczas wyciągania zdjęcia WSZYSTKO IDZIE W DIABLI. Dodatkowo w poziomach dociągam wykresy RGB by się pokrywały.

Po takich zabiegach czerwonego prawie nie mam na zdjęciu co też jest złe.

 

Co do kolimacji teleskopu było wszystko ok bo przed sesją kolimowałem (było idealnie) a sama tuba była wychłodzona. Może to kwestia odległości korektora od matrycy ale pewności jeszcze nie mam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAW jest surowym zrzutem z matrycy, balans bieli to jest informacja dla programu, jak wyświetlić dany obraz. Tylko tyle. Jak stackujesz, to balans nie jest brany pod uwagę. A czerwonego mało, bo aparat nie jest przerobiony, to jest raczej normalne.

A ten szukacz to bym ściągnął, bo niepotrzebnie zawadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAW jest surowym zrzutem z matrycy, balans bieli to jest informacja dla programu, jak wyświetlić dany obraz. Tylko tyle. Jak stackujesz, to balans nie jest brany pod uwagę. A czerwonego mało, bo aparat nie jest przerobiony, to jest raczej normalne.

A ten szukacz to bym ściągnął, bo niepotrzebnie zawadza.

No szukacz można zdjąć mimo, że na początku pomaga ustawić pierwsze gwiazdki dla EQModa

 

 

Sprawdziłem przed momentem jaki gruby jest pierścień M48 który był w zestawie z korektorem i ma on dokładnie 2,4mm. Po nakręceniu pierścienia na korektor nie zostaje nic gwintu M48 więc nie mogę zapiać złączki do Canona (złączka canon/M48). Muszę szukać innego rozwiązanie pod warunkiem, że to jest to:)

 

 

Wstawiam jeszcze rozkład kolorów dla pliku

rozkład-kolorów.jpg

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szukacz można zdjąć mimo, że na początku pomaga ustawić pierwsze gwiazdki dla EQModa

Ale od tego to jest PinPoint. Ręcznie na oko tubą nakierujesz z dokładnością 5°, potem sync i tyle.

A weź zestackuj materiał w DSS i wrzuć surówkę. Bo czasem Maxim nie radzi sobie najlepiej ze stackowaniem z DSLR. Już nie namawiam, żebyś się uczył Irisa, który daje też super stacki, ale jest to proces pracochłonny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale od tego to jest PinPoint. Ręcznie na oko tubą nakierujesz z dokładnością 5°, potem sync i tyle.

A weź zestackuj materiał w DSS i wrzuć surówkę. Bo czasem Maxim nie radzi sobie najlepiej ze stackowaniem z DSLR. Już nie namawiam, żebyś się uczył Irisa, który daje też super stacki, ale jest to proces pracochłonny.

HAHA zapomniałem Kuba o Pinpoincie :D.

 

Mój DSS nie umie zestakować sobie fitsów z maxima :( mimo że ma możliwość czytania fitsów

 

Na razie pozostanę przy maximie i dss :D to i tak sporo :D

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakrycznie długa ta przedłużka, nie wiedziałem że aż tyle trzeba. Szukacza oczywiście zdejmij, jak go naprawdę potrzebujesz, to przynajmniej po wstępnym ustawieniu.

Kamerka do oporu dokręcona do tej przedłużki, a przedłużka do oporu do guidera?

Co ten żółty sznurek robi pod obejmami? To nie jest przypadkiem wypełniacz luzu??

 

Wykres guidingu strasznie Ci bije. Agresywność 9 - moim zdaniem guidowałeś seeing. Spróbuj (jak będziesz miał takie piki) zmniejszyć do 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakrycznie długa ta przedłużka, nie wiedziałem że aż tyle trzeba. Szukacza oczywiście zdejmij, jak go naprawdę potrzebujesz, to przynajmniej po wstępnym ustawieniu.

Kamerka do oporu dokręcona do tej przedłużki, a przedłużka do oporu do guidera?

Co ten żółty sznurek robi pod obejmami? To nie jest przypadkiem wypełniacz luzu??

 

Wykres guidingu strasznie Ci bije. Agresywność 9 - moim zdaniem guidowałeś seeing. Spróbuj (jak będziesz miał takie piki) zmniejszyć do 6.

Przedłużka długa ale za to jest zero luzów :) oczywiście dokręcone na maksa :)

 

:D :D :D a ten żółty sznurek jest próbą delikatnego przekoszenia guidera :D ale jest bez luzów

 

Zmniejszałem nawet do 5 i też tak się zachowywał

 

W innym dniu inaczej pracował

gaiding-z-prawie-idealnej-pogody.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAW jest surowym zrzutem z matrycy, balans bieli to jest informacja dla programu, jak wyświetlić dany obraz. Tylko tyle. Jak stackujesz, to balans nie jest brany pod uwagę. A czerwonego mało, bo aparat nie jest przerobiony, to jest raczej normalne.

A ten szukacz to bym ściągnął, bo niepotrzebnie zawadza.

No właśnie - to informacja jak wyświetlić obraz, czyli jak przerobić wartości RGB pikseli, żeby były poprawnie zbalansowane.

Akurat przykładowo DSS bierze pod uwagę balans bieli zdjęć, dlatego też ważne jest, aby plik miał ten balans przynajmniej sensowny. Choć przy stackowaniu fitsów, to balansu bieli już nie mamy i jest problem. W ogóle, to w maximie nie da się zapisać takiego najnormalniejszego rawa, takiego samego jak w korpusie? Mi maxim nie przypadł zupełnie do gustu do kontroli aparatu, bo zapisywał jakieś nienormalne pliki z popsutą kolorystyką. Dopiero z kamerami sobie normalnie radzi i teraz go używam.

 

Masakrycznie długa ta przedłużka, nie wiedziałem że aż tyle trzeba.

Nie trzeba :) Wystarcza ze 2 razy krótsza i wtedy wciąg jest tylko bardziej wysunięty.

 

Co do wykresu, to tam jest zdecydowanie więcej, niż 0,2 jednostki :) Wykres oscyluje przeważnie w granicach +-0,5. Dlaczego jest taki poprzerywany?

 

:D :D :D a ten żółty sznurek jest próbą delikatnego przekoszenia guidera :D ale jest bez luzów

Ale po co przekaszać guider? Ja się jeszcze nie spotkałem, żebym nie znalazł gwiazdki w polu tego guidera na czasie 2 sekundy.

 

Jeśli chodzi o stack, to na niepoprawne zapisanie wskazuje też dziwny wygląd przepalonych gwiazd. Ale poza tym, to tło jest bardzo dziwne - nierówne, ale to nie kwestia winietowanie. Są takie jakby plamy czerwonego miejscami. Nie mam pojęcia z czego to pochodzi. Dodatkowo jest dziwny wygląd szumów - są takie pionowe paski w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.