Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Masz rację. Zobaczymy na placu boju :D - jak pogoda będzie

 

 

A po co pogoda? Wyceluj przez okno, jak jest delikatnie albo jednostajnie zachmurzone, to też będzie dobrze. Ewentualnie na monitor, jak masz wystarczająco duży i jesteś pewien jego podświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A po co pogoda? Wyceluj przez okno, jak jest delikatnie albo jednostajnie zachmurzone, to też będzie dobrze. Ewentualnie na monitor, jak masz wystarczająco duży i jesteś pewien jego podświetlenia.

 

Kuba ja nie mówię o flacie lecz o fotografii gwiazd by zobaczyć czy przestały się rozjeżdżać gwiazdy w jednym z rogów kadru a do tego potrzebuję bezchmurnego nieba :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy podobny temat do ogarnięcia, bo mi gwiazdy w jednym rogu kadru też nie dają spokoju :) Wczoraj przeprowadziłem procedurę regulacji - wyjęcie pająka z LW, osiowość wyciągu (martwi mnie to że był lekko przekoszony ale równolegle do osi optycznej, a nie skośnie), środek geomtryczny LW względem wyciągu... po wszystkim skolimowałem tubę i wygląda to nieźle. Mam tylko nadzieję że nie zemdleję jak zobaczę jak teraz rysuje gwiazdy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy podobny temat do ogarnięcia, bo mi gwiazdy w jednym rogu kadru też nie dają spokoju :) Wczoraj przeprowadziłem procedurę regulacji - wyjęcie pająka z LW, osiowość wyciągu (martwi mnie to że był lekko przekoszony ale równolegle do osi optycznej, a nie skośnie), środek geomtryczny LW względem wyciągu... po wszystkim skolimowałem tubę i wygląda to nieźle. Mam tylko nadzieję że nie zemdleję jak zobaczę jak teraz rysuje gwiazdy ;)

U mnie jest taki efekt, że jak wstawię kolimator i ustawię wszystkie lustra w osi optycznej (na LW laser pada na środek lustra) to kropka lasera na LG jest odsunięta od środka tegoż lustra o około 3cm. O kropce w kolimatorze nie wspominam bo w takim układzie jej nie widać.

PS: Regulacja pająka w moim GSO jest tak znikoma, że nie mogę przesunąć kropki lasera na LG więc pozostaje mi tylko regulacja za pomocą obracania LW względem pająka.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taki efekt, że jak wstawię kolimator i ustawię wszystkie lustra w osi optycznej (na LW laser pada na środek lustra) to kropka lasera na LG jest odsunięta od środka tegoż lustra o około 3cm. O kropce w kolimatorze nie wspominam bo w takim układzie jej nie widać.

PS: Regulacja pająka w moim GSO jest tak znikoma, że nie mogę przesunąć kropki lasera na LG więc pozostaje mi tylko regulacja za pomocą obracania LW względem pająka.

 

Hmmm wydaje mi się to dziwne że nie można tego skorygować. Oczywiście mówimy o 3 śrubach kolimacyjnych LW, rozmieszczonych wokół centralnej śruby trzymającej LW?

 

Jak regulujesz LW? Najpierw lekko luzujesz jedną śrubę / śruby, a potem lekko dokręcasz śrubę (lub śruby) po przeciwnej stronie pająka? Nie ma opcji, musi być możliwość skorygowania.

 

Jeśli nie luzujesz śrub a tylko dokręcasz, to efekt może być taki jak piszesz, że nie można osiągnąć wymaganej korekty.

 

Obracanie LW to moim zdaniem zły pomysł, powinno być prostopadle do osi wyciągu.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm wydaje mi się to dziwne że nie można tego skorygować. Oczywiście mówimy o 3 śrubach kolimacyjnych LW, rozmieszczonych wokół centralnej śruby trzymającej LW?

Mówiłem o korygowaniu za pomocą pająka - 4 śruby, które powinny ustawiać LW w osi optycznej zaś obracanie LW w prostopadłej do wyciągu (3 sruby o których mówisz na początku mam ustawione w taki sposób że nie odkształcają LW

 

 

Jak regulujesz LW? Najpierw lekko luzujesz jedną śrubę / śruby, a potem lekko dokręcasz śrubę (lub śruby) po przeciwnej stronie pająka? Nie ma opcji, musi być możliwość skorygowania.

jedna regulacja za pomocą pająka (praktycznie zerowa) druga regulacja za pomocą obracania LW i trzecia za pomocą trzech śrub przy głównej śrubie LW

 

Łukasz Socha w swoim poradniku pisał coś o jakiejś pułapce przy LW podczas jego regulacji

 

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Łukasz by się wypowiedział... z mojej wiedzy wynika że pająk ustawiasz tylko raz, żeby był pośrodku LG (mierząc odległość od środka środkowej śruby do brzegu tuby na każdym ramieniu pająka).

 

Jak plamka lasera pada daleko od środka LG to to przesunięcie regulujesz 3 śrubami kolimacyjnymi pająka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez-nazwy-1.jpg

Na rysunku staram się to pokazać:

widać na jaśniejszym wizerunku LW, że punkt środka lustra (czerwona kropka) jest przesuwany podczas regulacji trzema śrubami - więc korekcja nimi nie do końca mi wychodzi bo ciągle ucieka mi środek LW

 

A to wszystko przez to, że LW jest paraboliczne :D - czemu nie może być płaskie :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czy tego próbowałeś, ale jak miałem newtona to idealnie się sprawdzał, szczególnie suplement

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

 

dziękuje - wydaje mi się, że tu temat jest lepiej opisany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Momencik, mam wrażenie że mieszamy dwa różne systemy walutowe :) ... albo nie rozmawiamy o tym samym.

 

To co wkleiłeś to fragment procedury ustawiania środka geometrycznego (jeśli nie masz offsetu) lub optycznego (jeśli masz offset) LW względem osi wyciągu. To nie ma NIC wspólnego z plamką lasera na LG! Srubą centralną ustawiasz wysokość LW nad LG, czyli regulujesz środek lustra LW względem środka wyciągu w osi równoległej do osi optycznej, a potem jeśli trzeba to śrubami regulującymi ramiona pająka w osi prostopadłej. Potem zdejmujesz znacznik z LW i ustawiasz plamkę lasera na środku LG używając TRZECH śrub ustawiających nachylenie LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifBez-nazwy-1.jpg

Na rysunku staram się to pokazać:

widać na jaśniejszym wizerunku LW, że punkt środka lustra (czerwona kropka) jest przesuwany podczas regulacji trzema śrubami - więc korekcja nimi nie do końca mi wychodzi bo ciągle ucieka mi środek LW

 

A to wszystko przez to, że LW jest paraboliczne :D - czemu nie może być płaskie :D

Trzema śrubkami ustawiasz nachylenie LW, ale zanim to zaczniesz robić to musisz ustawić plamkę lasera na LG na średnicy LG równoległej do osi wyciągu _obracając_ LW, a dopiero potem korygując położenie LW śrubkami. Przeczytaj cały opis kolimacji z którego wkleiłeś tą grafikę. Jak będziesz mieszał różne etapy z różnych opisów kolimacji to raczej nie uda Ci się poprawnie skolimować teleskopu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślcie koledzy, że zapomniałem o kolimacji :D bo tak nie jest. Nadal staram się poprawnie skolimować newtona i chyba mi się udało mimo, że flat po takiej kolimacji nie jest centrycznie :( (pytanie czy powinien być centralny?).

 

Z racji tego, że to wątek o sprzęcie to chcę się pochwalić: otóż mam nowy sprzęt - Lornetkę :D. Może nie jest to jakiś super sprzęt, ale będąc na spotkaniu w Planetarium w Bukowcu miałem okazję przez nią oglądać niebo i spodobało mi się :D. I dziś przyszła paczka z Celestronem SkyMaster 15x70. Oczywiście latam po działce i oglądam wszystko co się da :D NORMALNE - jak dziecko :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem filtru mgławicowego Bader UHC-S 2"

i w związku z tym zakupem mam pytanie? czy jest to dobry pomysł by kupować taki filtr do mojego niemodyfikowanego canona 7d?

Teren troszkę jest oświetlony w mojej okolicy - z jednej strony (za lasem) miasto Łódź a z drugiej strony Stryków i węzeł autostradowy :D ale mimo wszystko da się focić co chyba widać na moich zdjęciach.

Jeśli ktoś ma inne pomysły to proszę pisać :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, nie mylmy pojęć. Gwiazdki pojechane są w wyniku złej pracy guidera a nie złej kolimacji...

Maćku najciekawsze jest to, że one nie są zależne od czasu naświetlania. Wstawiam zdjęcie poglądowe jak to wygląda.

 

M103-00313C.jpg

Surowa klatka z sesji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.