Skocz do zawartości

Calkiem nowa wersja darmowego planetarium


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

To ja przy okazji dodam, że niedawno ukazała się wersja Cartes du Ciel 3 0.0.6 Alpha. Pomimo dość wczesnego numeru jest to zaawansowany program /w stosunku do 2.x.x nie ma opcji wyświetlania zdjęć fragmentów nieba/. W najnowszej wersji dodano możliwość sterowania teleskopem /nie sprawdzałem czy działa :)/. Dostępne sa wersje na Linuxa i Windowsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przy okazji dodam, że niedawno ukazała się wersja Cartes du Ciel 3 0.0.6 Alpha. Pomimo dość wczesnego numeru jest to zaawansowany program /w stosunku do 2.x.x nie ma opcji wyświetlania zdjęć fragmentów nieba/. W najnowszej wersji dodano możliwość sterowania teleskopem /nie sprawdzałem czy działa :)/. Dostępne sa wersje na Linuxa i Windowsa.

 

Długo się to wlecze. Ale dobrze że są już jakieś efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

w ciągu tych dwóch lat, program przeszedł potężną metamorfozę,

a od wczoraj dostępna jest nowa wersja 0.8 tego programu

dostępna na jego stronie domowej: http://www.stellarium.org/

 

poza całym mnóstwem zmian, co warte na szczególne podkreślenie, to od teraz, można ustawić polski interface użytkownika, oraz polskie nazwy konstelacji i obiektów

program ciągle jest darmowy, ma przepiękną renderowana grafikę i jest bardzo szybki, warty absolutnie polecenia każdemu astroamatorowi

gorąco polecam

 

 

możliwości programu:

 

niebo

 

* ponad 120 000 gwiazd wraz z info, zgodnych z katalogiem Hipparcos

* wyświetlane gromady, oraz artystyczne ilustracje gwiazdozbiorów

* wyświetlanie mgławic

* realistyczna Droga Mleczna

* bardzo realistyczna atmosfera, wschody i zachody Słońca

* testurowane planety i ich księżyce

 

interface

 

* potężny i szybki zoom

* kontrola czasu

* wielojęzyczny interface - w tym polski !

* scripty do nagrywania i odtwarzania własnych sekwencji pokazów nieba

* projekcja fisheye

* projekcja sferyczna

* interface graficzny (myszką) i rozbudowana kontrola za pomocą klawiatury

 

wizualizacja

 

* siatka equatorialna i azymutalna

* "mruganie" gwiazd

* symulacja przelotów meteorów

* symulacja zaćmień

* nakładki (skórki) wyświetlania otoczenia terenu, teraz ze sferyczną projekcją panoramiczną

 

personalizacja ustawień

 

* można dodawać własne obiekty DS, własne zdjęcia otoczenia terenu, obrazy konstelacji, skrypty...

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały OF

 

Kiedyś miałem taki pogram z Optimus Pascal nazywał się bodajże Encyklopedia Wszechświata w skład niej wchodziło także planetarium kupiłem to razem z jakąś gazetą, ale gdzieś mi płytkę wjumało może ktoś trafił na to w sieci ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programik bardzo ladny, zdecydowanie ladniejszy niz moj Starry Night z 2003. Obsluga jest bardzo prosta i mozna dodawac swoje obiekty i zdjecia do bazy danych. No i oczywiscie wszystko za darmo.

 

Szkoda tylko, ze brak tutaj wiekszej bazy danych i autoaktualizacji bazy obiektow. SN ma w swojej bazie 1,000,000 gwiazd i 28,000 galaktyk. Wiem, ze to kosztuje i producenici Stellarium po prostu nie maja funduszy na to. Fajnie bylo by wgrac polozenie 73P. Ogolnie w porownaniu z SN ma on duzo ubozsza baze obiektow i tekstur. To co lubie w SN to mozliwosc zobaczenia obiektu, ktory bedzie sie obserwowac.

 

Nie da sie tez wyswietlic (przynajmniej ja nieznalazlem) pozycji NGC i paru eMek. Drukowanie jest tez poniekad problematyczne.

 

Ogolnie jednak jak na darmowy program to bardzo mi sie podoba. Mam nadzieje, ze ktos z pasja i czasem zajmie sie baza obiektow.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy też wam sie textury i inne katalogi wgrywają na początku grubo ponad minute?

 

obawiam sie że krytyczna dla jego działania jest szybkość karty gr. i obsługa renderingu.

 

na moim lapie z kartą 2,5Mb jest klęska. zapewne tanie laptopy z wydzialaną pamięcią dla karty gr. będą bezlitośnie obnażone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta grafiki musi obsługiwać OpenGL

widać, ze strona programu jest dopiero tworzona i za dużo informacji to tam niema, a w pliku readme programu, odnośnie wymagań, pisze tylko to:

 

...

3. REQUIREMENT

--------------------------------------------------------------------------------

Windows or linux/POSIX or CYGWIN or MACOSX environment

A 3d openGL acceleration card and a good CPU.

--------------------------------------------------------------------------------

 

i program zasuwa (ponad 70fps) ale na AMD64 3000+ giga Ramu i Radeonie 9800pro 128MB :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.