Skocz do zawartości

Orion ze 100 mm


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

c21.jpgPrzepraszam, jeżeli zasmiecam watek, ale mam taką pojedyńcza ekspozycje 10min Canonem 450D niemodyfikowanym (prawdę mówiąc tylko takie mam:)) - obrabiana przez aparat, SW 12", UHC-s, miasto.

P.S.

faktycznie, ślepy jest jak cholera.

 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział, że fantastycznie daje radę, biorąc pod uwagę miasto, UHC i jedną ekspozycję. Zrób takich 40, zestackuj, obrób, a efekt będzie bardziej niż zadowalający i nie będzie wielkości znaczka pocztowego.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że nawet 10 godzin zbierania materiału nie pomoże jeśli warunki na to nie pozwalają

rok temu z sesji trwającej 30 minut wyciągnąłem w Orionie więcej niż tydzień temu z 3 godzin

przyczyną było jasne tło nieba. W wizualu było to wyraźnie widać. Niby wyciągaliśmy jakieś ciemne kłaki, a gwiazdy widoczne tuż nad linią drzew ale cała polana była widoczna jak w białe noce

trzeba trafić na dobrą przejrzystość powietrza i słabą aktywność Słońca, a efekty będzie od razu widać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego szerokie kadry potrzebują zauważalnie więcej naswietlania?

To nie jest regułą. Szerokość kadru nie ma tutaj znaczenia, choć rzeczywiście są troszkę trudniejsze w obróbce. Wszystko natomiast uzależnione jest od tego, w jaki sposób chcemy przedstawić fotografię nieba. Posłużę sie tutaj przykładem gwiazdozbioru Orion.

Region ten jest bardzo urozmaicony jeśli chodzi o typy obiektów mgławicowych, począwszy od dyfuzyjnych i refleksyjnych, skończywszy na ciemnych mgławicach. Fakt ten niestety determinuje do stosowania długich a nawet bardzo długich czasów naświetlania, co z kolei nie pomaga w uzyskiwaniu w krótkim czasie pożądanych efektów.

To tak pokrótce, bo temat który poruszyłeś jest jak rzeka :)

 

A tymczasem pokażę wersję z mniejszym nasyceniem, choć już pewnie zaczynam przynudzać :unsure:

OrionEF100_final.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem pokażę wersję z mniejszym nasyceniem, choć już pewnie zaczynam przynudzać :unsure:

 

Nie marudź, bo za każdym razem jest lepiej. :notworthy: Do roboty :icon_wink:

 

Loki, troszkę za dużo szumu wylazło, Robsona wersja bardziej mi pasuje, choć pewnie to głównie efekt pracy na jpg-u.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, bom nic tam szumotwórczego nie robił. Mi w gruncie rzeczy chodzi, żeby ukryć te detale, których pokazywać nie nada, bo jest za mało materiału. Mam na myśli przede wszystkim ten bury pył, który tam jest, ale na tej ekspozycji trzeba go raczej schować niż wyciągać, bo on się wyciąga na brzydkie, szumowe placki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest dopuszczalna, maksymalna ilość wersji na Astropolis?? :g:

 

A nie masz innych zmartwień? :D Jak dostaniesz bana, to policz ile wersji wystawiłeś i będziesz wiedział jaka jest dopuszczalna ilość ^_^

 

Poza tym ładnie wygaszone duże gwiazdki i zmniejszona ilość małych. Odnośnie wygaszania gwiazd to będzie mała prośba odnośnie sposobów. Jak sobie Piotrek z tym dajesz radę??

 

 

Jeśli to pytanie do mnie, to ja używałem astro pluginów do PS-a, ale trzeba z funkcją zmiejszania uważać, żeby nie zamienić gwiazdek w placki.

Spróbuj zaznaczyć gwiazdki i lekko je zblurować, co powinno je lekko przyciemnić.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, używam różnych technik. Najczęściej raz - góra dwa razy "Make star smaller" z astronarzędzi. Czasami z tego samego zestawu daję "select brigher stars" a potem "minimum" z radiusem 1, ale to bardzo radykalne narzędzie. Da się użyć raz i to nie zawsze. Czasami daję "select brighter stars" robię kopię zaznaczenia do nowej warstwy i tam je przyciemniam. Naprawdę różnie, w zależności co w duszy gra. Niedawno wymyśliłem zupełnie nowy, całkiem fajny sposób na gwiazdy, ale noce pochmurne, materiału do obróbki mało... i zapomniałem, co ja tam wymyśliłe :)

 

PS

Robisz Canonem więc zdjęcia na stronę zmniejszasz. Zawsze po zmniejszeniu daj jeszcze raz "make star smaller." Czasami pomaga, czasami psuje - różnie. Paczysz i albo micha uśmiechnięta, albo "undo" :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.