Skocz do zawartości

Próbne strzały - HAMAL


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeszcze jedna ważna różnica. Przy tej matrycy może używać bardzo krótkich ekspozycji (mały szum odczytu). Gdyby użył większej matrycy (np. starego 300D z giełdy za parę stówek), to wtedy musiałby ciągnąć ekspozycję do 5 minut. To oznacza inwestycję w drogi montaż, sztywność tuby, etc. Nie zapominajcie o tym.

 

PS. A do tego miałby dużo większy piksel, a Hamal lubi skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj trochę kombinowałem przy LX 600 - no i przy okazji chciałem zobaczyć jak coś wyjdzie z obiektów głębokiego nieba. Padło na M57 - niestety pogoda słaba (a miało być tak pięknie hehe) - no i to prowadzenei LX 600 plus chyba drgania z ulicy = mizeria... ale jak się zrobiło zdjęcie to trzeba pokazać bez względu na to co wyszło :P

No ale pierwsze koty za płoty ;)

W przyszłym roku będzie lepiej

M57-08-08.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za każdym razem pojawiają się takie posty, mi też już pisano że zmarnowałem pieniądze na kamerze bo taka matryca się nie opłaca ;)

 

Krzyśku, ja w ogóle nie oceniam tego od tej strony. Hobby, to hobby dobrze wiem co to znaczy utopić stertę kasy w bezsensownych (z racjonalnego punktu widzenia) zakupach.

Uważam po prostu, że producenci wykorzystują sytuację ponad miarę. To po pierwsze.

A po drugie, ja fotograf. Amator wyłącznie, ale od dobrych 35 lat. Na malusie matryczki patrzę w specyficzny sposób i gdyby bliżej się przyjrzeć, wyjdzie, że jest to zupełnie bezsensowny punkt widzenia. Napiszę, wszyscy się pośmiejecie.

Otóż od dziecka marzy mi się, że kiedyś zrobię sobie papierowe odbitki własnych zdjęć i obwieszę nimi chałupę... :) taki kaprys. Na wystawę się nie nadają, podobają się tylko mi, ale to moja chałupa, więc mogę.

Po tych 35 latach mógłbym faktycznie obwiesić się od sufitu do podłogi. Jak dotąd nie chciało mi się tego zrobić, ale kryterium pozostało. Nie używam sprzętu, który nie pozwoli na zrobienie odbitki w dużym formacie, a interpolacji nie uznaję. Ot taki purysta jestem. Robię wyłącznie w RAW-ach, słucham wylącznie Flaców, uznaję co najmniej FF, ważę 125 kg. Wszystko się zgadza :)

I z pewnością nie zamierzam nikogo krytykować, jeśli nie podziela mojego poglądu. Wolnoć Tomku w swoim domku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI224MC nie posiada skrawka płaskiego pola matrycy. Długich klatek nie pociągniesz bo wychodzi ampglow, jak zrobisz krótkie i wyciągasz mgławicę to ampglow które pokrywa tak naprawdę całe pole od rogu do rogu powoli zjada ci całą klatkę. Kamerka nadaje się do pracy jedynie wycinkiem środka a próby robienia nią rozległych mgławic coraz częściej wprawiają mnie o poczucie marnowana czasu. Pozostaje więc wykorzystać możliwości które daje i czekać aż powstanie coś przyzwoitego w tym przedziale cenowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz krótkie czasy, masz szybką kamerę. Zrób 500 darków w ciągu dnia i sprawdź. Po to są darki żeby usuwać takie rzeczy. Wiem że nikt nie chce mieć tak działającej kamery, każdy chciałby mieć gładkie zdjęcia, ale właśnie po to są klatki kalibracyjne. Nie marudź tylko sprawdź czy to coś pomoże. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna mało udana próba uchwycenia M57:)

Ale chyba już ciut lepsza od poprzedniej - jest nadal widoczna wyżej na tej stronie:)

Niestety śledzenie w naszym LX600 + te drgania z ulicy - dają się we znaki;) Nawet 30 sekundowe naświetlenie - już rozmazuje gwiazdy - nie potrafi także trzymać cały czas w środku kadru fotografowanego obiektu....szkoda...

M57_25__08_16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna mało udana próba uchwycenia M57:)

Ale chyba już ciut lepsza od poprzedniej - jest nadal widoczna wyżej na tej stronie:)

Niestety śledzenie w naszym LX600 + te drgania z ulicy - dają się we znaki;) Nawet 30 sekundowe naświetlenie - już rozmazuje gwiazdy - nie potrafi także trzymać cały czas w środku kadru fotografowanego obiektu....szkoda...

A czy ta rotacja nie jest spowodowana złym ustawieniem montażu na biegun?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta rotacja nie jest spowodowana złym ustawieniem montażu na biegun?

Szczerze to też się na tym zastanawiałem czemu na zdjęciach jest taka rotacja gwiazd...

Zapytam się mądrzejszych od mnie o tę kwestie - i sprawdzimy - czy przypadkiem - monterzy nie zawalili sprawy;)

a nasz teleskop nie jest na paralaktyku tylko - jego montaż wygląda tak:)

IMG_5259.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta rotacja nie jest spowodowana złym ustawieniem montażu na biegun?

Ja bym się bardziej spytał, czy ten montaż ma w ogóle klin paralaktyczny? :) To zdjęcie wygląda jak klasyczny przykład rotacji pola z montażu azymutalnego i nic tu jakość prowadzenia nie pozwoli. Jedynie klin lub derotator. Oczywiście prowadzenie też nie jest "w punkt", ale tragedii nie ma.

Jeśli chcesz na tym bydlaku robić rozsądne zdjęcia, to bezwzględnie zaopatrzcie się w reduktor ogniskowej (ten od meade, dedykowany). Bez tego, na takiej ekstremalnej skali, praktycznie nic rozsądnego nie wyjdzie.

A puki nie macie klina, to trzeba się trzymać obiektów z dala od zenitu i bieguna. Najlepiej będą wychodzić obiekty w okolicy równika niebieskiego (tam rotacja jest najmniejsza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bardziej spytał, czy ten montaż ma w ogóle klin paralaktyczny? :) To zdjęcie wygląda jak klasyczny przykład rotacji pola z montażu azymutalnego i nic tu jakość prowadzenia nie pozwoli. Jedynie klin lub derotator. Oczywiście prowadzenie też nie jest "w punkt", ale tragedii nie ma.

Jeśli chcesz na tym bydlaku robić rozsądne zdjęcia, to bezwzględnie zaopatrzcie się w reduktor ogniskowej (ten od meade, dedykowany). Bez tego, na takiej ekstremalnej skali, praktycznie nic rozsądnego nie wyjdzie.

A puki nie macie klina, to trzeba się trzymać obiektów z dala od zenitu i bieguna. Najlepiej będą wychodzić obiekty w okolicy równika niebieskiego (tam rotacja jest najmniejsza).

no własnie pisałem wyżej - nie ma klina paralaktycznego:)

i tu jest cały szkopuł:)

nim nie będziemy robić zdjęć, bo w dodatku są drgania z ulicy.

w przyszłym roku kupimy zestaw do astrofoto.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie się tematem:)

I oczywiście też - będzie reduktor ogniskowej - bo i plejady by się zobaczyło wtedy - może....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.