Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki astrokosmo . He najśmieszniejsze jest to że między teleskopem a kamerką mam niewiadomego pochodzenia ruskiego Barlowa . którego kupiłem pod koniec lat 90tych razem z uniwersałem 200/3500 w Żywcu. Soczewka jest o niebo lepsza niż moja poprzednia Barlow GSOx3 .

 

He Hamal piszesz że każdy Jowisz taki sam . Ale mimo tych samych kamer każdy bez trudu rozpozna autora jupka po technice ostrzenia :) . No ale trzeba przyznać że takie fotki jakie mamy teraz nawet 3 lata temu były w większości nie osiągalne . Postęp jednak jest.

 

Co myślicie o krótszych avikach ? Na przykład po 30 sekund . Zrobiłem test mimo kiepskich warunków taki obraz złożyłem 12x 30 sek czyli 6 minut

Jowisz 18.02.2015

 

 

Rewelacja , najlepszy Jowisz na tym forum , jeszcze dobre filtry i będzie DP :)

 

Ja przymierzam się do U 270x4500 :)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rewelacja , najlepszy Jowisz na tym forum , jeszcze dobre filtry i będzie DP :)

 

Ja przymierzam się do U 270x4500 :)

No bez przesady DP to cel nie do osiągnięcia.

 

 

Ale zachęcam do próby kręcenia avików po 30 sek i połączeniu ich w WinJUPOSIE. Pojedynczy stack wygląda marnie same szumy . Ale jednak krótszy czas mniejsze przesunięcie i sumarycznie jest zysk . Ale chciałbym żebyście Wy Panowie przetstowali moją teorię i wyrazili swoją opinię . Może się mylę .

Tak wiem moje filtry to szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wczoraj rozpędzała do ok 160 fps ale nie wyszło to na dobre. Atik miał 3 fps ^_^

 

PS Sporo detalu jest jeszcze w Twojej powyższej fotce i to bez mocnego wyciągania.

Animacja potrafi oszukać ludzkie oko i całość nieźle wygląda pojedyncze stacki gorzej się prezentują . To tak jak ogląda się avika a gdy zrobimy pauze to pojedyncza klatka nie zachwyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal czy Ty masz ASI mono ?

Mono

 

 

Animacja potrafi oszukać ludzkie oko i całość nieźle wygląda pojedyncze stacki gorzej się prezentują . To tak jak ogląda się avika a gdy zrobimy pauze to pojedyncza klatka nie zachwyca.

To jak z przewijaniem klipu w RS niby ostry fragment zatrzymujesz się a tu kiszka ^_^

 

ale ja pisałem o Jowiszu obok barlowa, wiem że część osób lubuje się w niedoostrzonych tarczach ale tam jest jeszcze spory potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mono

 

 

 

To jak z przewijaniem klipu w RS niby ostry fragment zatrzymujesz się a tu kiszka ^_^

 

ale ja pisałem o Jowiszu obok barlowa, wiem że część osób lubuje się w niedoostrzonych tarczach ale tam jest jeszcze spory potencjał.

A racja trza pomęczyć materiał . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Niebo czyste ale seeing słaby. Nagrywałem z ogniskową 2350 mm. Będzie też krótka animacja, trochę później.

 

Zdjęcie z godziny 20.49.11.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6,
iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, PhotoScape, XnView.

 

 

conv_Jup_20150220_204911.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady DP to cel nie do osiągnięcia.

 

 

Ale zachęcam do próby kręcenia avików po 30 sek i połączeniu ich w WinJUPOSIE. Pojedynczy stack wygląda marnie same szumy . Ale jednak krótszy czas mniejsze przesunięcie i sumarycznie jest zysk . Ale chciałbym żebyście Wy Panowie przetstowali moją teorię i wyrazili swoją opinię . Może się mylę .

Tak wiem moje filtry to szkoda gadać.

 

 

No jasne , ja od dawna eksperymentuję w takich avi.

 

Np kiedyś nakręciłem jakieś 100 avi - kolor ale ir-pass Saturna , bo na siłę chciałem wyciągnąć pasy (nie detal).

 

Jowisz szybko się obraca wystarczy wziąć pierwsza klatke i ostatnia z 1 minutowego avi i porównać.

 

Dlatego WinJupos to jak wynalezienie zmywarki do naczyń ;)

 

Trzeba experymentować.

 

A co do fotek z przed kilku lat , cienizna , teraz jest dużo lepiej, a sprzęty te same .

 

Myślę że kiedyś przyjdzie czas że kamera pokaże to co nasze teleskopy potrafia pokazać w wizualu.

 

A może kiedyś dojdzie jeszcze jakieś ruszające się lustro albo czip kamerki kto wie czy nie uda oszukac się seeingu w ten sposób i zamiast mieć 3/10 mieć 6/10, a przy 6/10 mieć 12/10 ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Niebo czyste ale seeing słaby. Nagrywałem z ogniskową 2350 mm. Będzie też krótka animacja, trochę później.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6,
iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",
FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, PhotoScape, XnView.

 

 

 

 

Też kręciłem , potwierdzam seeing cienizna.

 

Mgła , ale też chyba lekki cirrus on degraduje detal .

Cirrus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jak ktoś chce zobaczyć, to jest gif który pokazałem powyżej .

Z tym że jest to gif z całej mojej sesji łącznie 282 klatki . 43,8 mb.

He wiecie że na ten gif zabrał mi przestrzeni dyskowej 265GB w plikach avi .

 

 

Wojtek kurcze ale masz dłuuuuuugi kadr nieźle wyciągnięte.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka szeroka, gdyż chciałem złapać 4 księżyce. Były w zasięgu kamerki, więc nagrałem. Kamerka ma maksymalną klatkę na 1280 szerokości. Jeszcze było 200 zapasu.

 

Poniżej druga animacja. Początek godz. 21.54.49 koniec godz. 22.05.21.

11 klatek. 100%.

 

332887a8-08bf-4b1b-b27e-104aaee87859.gif

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 16 lutego (czekał na obróbkę, bo ten z 17/18 lutego z tranzytem był dla mnie bardziej pierwszorzędny)

Okazuje się, że 16 lutego był lepszy seeing.

I animacja z 4 klatek (z 7, bo tam i z powrotem)

SCT 6", DFK 21AU618 kolor. 1500x (x4)

Jowisz_16_02d.jpg

animacja_5.gif

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 16 lutego (czekał na obróbkę, bo ten z 17/18 lutego z tranzytem był dla mnie bardziej pierwszorzędny)

Okazuje się, że 16 lutego był lepszy seeing.

I animacja z 4 klatek (z 7, bo tam i z powrotem)

SCT 6", DFK 21AU618 kolor. 1500x (x4)

Ładny:) tylko może trochę czerwonego mógłbyś zdjąć bo u mnie cała planeta ewidentnie ma czerwony zafarb.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z 16 lutego (czekał na obróbkę, bo ten z 17/18 lutego z tranzytem był dla mnie bardziej pierwszorzędny)

Okazuje się, że 16 lutego był lepszy seeing.

I animacja z 4 klatek (z 7, bo tam i z powrotem)

SCT 6", DFK 21AU618 kolor. 1500x (x4)

 

Zawsze w kolorowych kamerkach podobało mi się to że ma się planetę w kolorze :)

 

Z moich doświadczeń zauważyłem , że im mniejszy rozmiar planety tym gorzej kamera radzi sobie z naturalnymi kolorami.

 

zawsze jak dawałem duże rozmiary było ok, a z małymi jechały w kierunku czerwonego - choć Jowisz trochę czerwonawy jednak jest i może stąd kamera idzie w tym kierunku .

 

To do ustawień automatycznych , trzeba by ręcznie balansować kolory i powinno być lepiej , albo kupic duży teleskop i dawać większe rozmiary :)

 

Dłubnąłem w twoją fotkę :)

post-22936-0-29730400-1424556900.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.