Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Porównanie trzech kamer w tych samych warunkach 20 02 . SCT8" Barlow3x R , seeing 1/10 momentami nawet 2/10 ;)

 

 

 

 

Takie porównanie czipów, czy samych kamerek stosując ten sam barlow do rożnych wielkości pixela, to bez sensu trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca.

 

W tym przykładzie jest więcej informacji niż podałem.

Np. z tych trzech kamer najprostsze sterowanie mam z ASI.

 

Inne kamery szczególnie przy gorszym seeingu lub przy dłuższych ogniskowych nie wyrabiaja z jasnością.

Spadają FPS-y na łeb a detal sie rozjeżdża.

Np z FIrley czy Lumenerą żeby uzyskać taką skalę musiał bym użyć Barlowa 5x , a z ASI mogę 2-3 i już mam kolosa.

 

Pomijam że słabsze montaże nie lubią zbyt długich ogniskowych-prowadzenie.

W moim wysłużonym już CG5-GT jest nieźle , ale np z azymutalnym Newtonem z GT już kiepsko.

 

Oczywiście przy zmniejszeniu Barlowa do x2 Jowisz z ASI jest mimo wszystko spory ale lepszy od Jowisza z Lumenery.

 

Lumenery używam z SharpCap , dobrze współpracuje ale potrafi dawać koliste artefakty i kratkę.

 

Firley z FC ale nie wiem czy słabo współpracuje z programem czy co , jakieś te planety mam strasznie ciemne i muszę zwiększać jasność spada FPS.

 

Nie mówię że to rewelacja ale jednak lepsza jest , mam nadzieję to jeszcze potwierdzić kolejnymi fotkami.

 

Takie fotki jakie strzelam z ósemki przy średnim seeingu , z Lumenerą było by to nie możliwe.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam że słabsze montaże nie lubią zbyt długich ogniskowych-prowadzenie.

W moim wysłużonym już CG5-GT jest nieźle , ale np z azymutalnym Newtonem z GT już kiepsko.

 

 

Janusz mylisz się niestety. Jeżeli w ASI masz dużego Jowisza a do np. Lumenery czy firefly musisz dać barlowa z większym mnożnikiem żeby otrzymać taką samą skalę to masz tą samą rodzielczość podawaną w arcsec/pixel. Wymagania co do montażu będą dokładnie takie same. Tu nie chodzi o ogniskową tylko o skalę odwzorowania. Po za tym w nowych kamerkach (firefly i lumenera takimi nie są) z dużym pixelem na pojedynczy pixel wpada sporo więcej światła więc czasy nie lecą łeb na szyję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie trzech kamer w tych samych warunkach (...) seeing 1/10 momentami nawet 2/10 ;)

 

Abstrahując od różnic chipów i związanych z nimi odwzorowań, lepsze by było takie porównanie przy lepszym seengu:)

Fajne by było też porównanie różnych Barlow'ów przy tej samej kamerce...

 

 

PS. Spróbowałem patrząc na zdjęcie astrokosmo przerobić moje, by było podobne (balans kolorów, poziomy i krzywe).

Jowisz_16_02d4.jpg

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu nie obraź sie ale to co piszesz jest mało konstruktywne. Zmiana czipów przy tej samej soczewkę barlowa udowadnia tylko, ze mamy rozlany szcegół przy spadku jasności obiektu, ale do tego nie potrzeba żadnych prób, wystarczy sama teoria. Gdybyś przy w miarę zbliżonych warunkach seeigowych spróbował tego samego dobierając odpowiednio soczewki barlowa do kamerek może i byłoby to jakoś do oceny, chociaż myślę że nawet takie porównanie miałoby średni sens. To trochę wyważanie otwartych drzwi, ASI moim zdaniem jest najlepszą kamerką i głównie chodzi tu o elektronikę i niezawodność. To kamera z wyjątkowo małym pixelem który wymusza niejako stosowanie sensownych jakościowo soczewek lub okularów do setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu nie obraź sie ale to co piszesz jest mało konstruktywne. Zmiana czipów przy tej samej soczewkę barlowa udowadnia tylko, ze mamy rozlany szcegół przy spadku jasności obiektu, ale do tego nie potrzeba żadnych prób, wystarczy sama teoria. Gdybyś przy w miarę zbliżonych warunkach seeigowych spróbował tego samego dobierając odpowiednio soczewki barlowa do kamerek może i byłoby to jakoś do oceny, chociaż myślę że nawet takie porównanie miałoby średni sens. To trochę wyważanie otwartych drzwi, ASI moim zdaniem jest najlepszą kamerką i głównie chodzi tu o elektronikę i niezawodność. To kamera z wyjątkowo małym pixelem który wymusza niejako stosowanie sensownych jakościowo soczewek lub okularów do setupu.

 

 

Powtórzę testy pod twoje dyktando ;)

 

ps. oczywiście jak będzie pogoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne kamery szczególnie przy gorszym seeingu lub przy dłuższych ogniskowych nie wyrabiaja z jasnością.

Spadają FPS-y na łeb a detal sie rozjeżdża.

Trzeba testować z rozdzielczością nie większą niż teoretyczna-optymalna. Stare matryce o niskiej czułości mogą nie dawać dużych prędkości nagrywania, ale spokojnie 30 FPS na Jowiszu "muszą" wyciągnąć.

 

Pomijam że słabsze montaże nie lubią zbyt długich ogniskowych-prowadzenie.

Jak dasz duży piksel i dużą ogniskową to efekt będzie taki jakbyś miał proporcjonalnie mniejszy piksel i mniejszą ogniskową (tą samą rozdzielczość). Sama długość jest wartością wtórną.

 

Firley z FC ale nie wiem czy słabo współpracuje z programem czy co , jakieś te planety mam strasznie ciemne i muszę zwiększać jasność spada FPS.

Firefly ma bardzo niski gain, dlatego obraz jest ciemny. Można to nieco obchodzić ręcznie zwiększając gain w rejestrze matrycy (ew. można rzucić okiem czy PGR to już dodał w nowszym firmware).
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelać nie będę...;)

Chce tylko napisać, żeby nie traktować matrycy jak odbiornik rejestrujący tzw. powiększenie.

W fotografii i planetarnej i DS-owej matryca ma określone pixele. To są te odbiorniki rejestrujące dane. Stosowanie określonej ogniskowej wypadkowej ma na celu efekt w postaci zbierania materiału bezstratnego. Wszelkie pomysły z pracą na przewymiarowanej w

gore ogniskowej powodują pogorszenie efektu końcowego. Przyczyną jest głownie konieczność stosowania mniejszych prędkości nagrywania aby "doświetlić" materiał. Efekt - fotka jak po blurowaniu na maksa. Przy mniejszej ogniskowej można po prostu przyspieszyć fps omijając w pewnym sensie problemy które sa spowodowane seeingiem. Na zdjęciach Janusza widać dość wyraźnie, że ogniskowa jest za długa. Spróbuj zastosować barlow rzędu 1,25x i fps 30-40 klatek na sekundę i zobaczysz ze przy odpowiedniej ilości klatek efekt będzie 5x lepszy, pojawia sie szczegóły które na razie sa bardzo rozlane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animacja z 20 lutego ale dopiero dzisiaj miałem czas obrobić

seeing tragiczny, pogarszający się z każdą minutą, a do tego przechodzące cirrusy

nawet zmniejszenie ogniskowej do 1500 niewiele dało, a wreszcie przyszły chmury i było po ptokach

11 zdjęć, MAK127, Soligor 2x, Baader R Irpass, PGR Chameleon

 

 

uuU3Fm.gif

 

pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz Łysego fajnie wyszedł, ale na moim przynajmniej monitorze jest za duża powierzchnia jasnego "placka". Załączyłem wersję po lekkiej korekcie, która u mnie wyświetla się lepiej. Mam doś jasny monitor, ale na ustawieniach dla tekstu, wiec nie powinno być aż takiej różnicy widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz Łysego fajnie wyszedł, ale na moim przynajmniej monitorze jest za duża powierzchnia jasnego "placka". Załączyłem wersję po lekkiej korekcie, która u mnie wyświetla się lepiej. Mam doś jasny monitor, ale na ustawieniach dla tekstu, wiec nie powinno być aż takiej różnicy widać.

ccc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem przesyłkę, a w niej ASI 120 MC-S. Miałem już nie kupować w tym sezonie, ale pokusa była silniejsza :) W ubiegłym sezonie wprawiałem się na SPC900 więc nie powinienem mieć problemów z szybkim ogarnięciem nowego sprzętu. Będę niebawem gotów do zgrywania z kimś w parze. Tylko pogoda musi się poprawić..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.