Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji dobra rada dla wszystkich. Po kilku próbach z problemem "efektu cebuli" wniosek mam jeden: jedynym parametrem odpowiedzialnym za to jest o dziwo poziom gain. W tej chwili poruszam sie w przedziale gain 50-60%, zero problemów. Nagrywamy aviki w FC.

Potwierdzam co do procenta. U mnie to jest akurat efekt wtapiania zaznaczenia w PS o czy się przekonasz obrabiając przesłany tif. Był robiony gainem 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dobra rada dla wszystkich. Po kilku próbach z problemem "efektu cebuli" wniosek mam jeden: jedynym parametrem odpowiedzialnym za to jest o dziwo poziom gain. W tej chwili poruszam sie w przedziale gain 50-60%, zero problemów. Nagrywamy aviki w FC.

 

 

Jakiś czas temu to odkryłem i ciągle wałkuję na forum , cieszę się że doszedłeś do podobnych wniosków , bo mając taką aperturę :icon_rolleyes: nie mogłem patrzeć na te twoje cebule ;) , no ale myślę że teraz będzie suuuuuuper. :)

 

ps. ja to jadę nawet gain 70, 75 80 , tylko trzeba mieć jasny avi i co najmniej 2 minuty , jakieś 5 000 klatek wówczas szumów nie ma , no i oczywiście jeśli seeing jest w miarę dobry bo jak nie to szum niestety wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja z nocy 17/18 lutego.

Łącznie jest 26 klatek, każda po 1500 klatek z avika.

 

Animacja zajmuje około 2MB, lecz aby powstała trzeba było przerobić ponad 75 GB danych!

 

Księżyce to Europa, Io (tranzyt) i Kallisto.

SCT 6", DFK 21AU618 kolor, Telextender 2x.

Animacja_1a.gif

Animacja_2b.gif

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę jeszcze że przy małym gain do cebuli ma tendencję Registax, AS dużo mniejszą.

 

 

Natomiast Registax ładnie wyostrza planety , ładniej niż dekonwulsje ;) które dodaja artefaktów.

 

Oczywiście eksperymentalnie trzeba sprawdzić który suwak lepiej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warunki bardzo słabe ale zależało mi na płynnej animacji ukazującej znikający księżyc Io za tarczę Jowisza.
Aviki kręcone były po 30sek i wykorzystano 33 stacki co w rezultacie pokazane jest 16 minut ruchu planety.
Jowisz 18.02.2015
SW300/1500
ASI120MM

 

 

Widać jak duży potencjał ma twój teleskop z tą kamerką , jak trafisz na dobre warunki będzie klasa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widać jak duży potencjał ma twój teleskop z tą kamerką , jak trafisz na dobre warunki będzie klasa.

Dzięki astrokosmo . He najśmieszniejsze jest to że między teleskopem a kamerką mam niewiadomego pochodzenia ruskiego Barlowa . którego kupiłem pod koniec lat 90tych razem z uniwersałem 200/3500 w Żywcu. Soczewka jest o niebo lepsza niż moja poprzednia Barlow GSOx3 .

 

He Hamal piszesz że każdy Jowisz taki sam . Ale mimo tych samych kamer każdy bez trudu rozpozna autora jupka po technice ostrzenia :) . No ale trzeba przyznać że takie fotki jakie mamy teraz nawet 3 lata temu były w większości nie osiągalne . Postęp jednak jest.

 

Co myślicie o krótszych avikach ? Na przykład po 30 sekund . Zrobiłem test mimo kiepskich warunków taki obraz złożyłem 12x 30 sek czyli 6 minut

Jowisz 18.02.2015

barlow x 4.jpg

6minut po 30 sek.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa , nawet taki mały jak mój pokazuje pazurki .

 

To zupełnie innej klasy kamera niż poprzednie.

 

Nie mówię że rewelacja ale ogromny przeskok jest. :icon_rolleyes:

 

Testuję właśnie moje stare kamery , Lumenerę i Point Grey , przy ASI120MM nie mają szans .

 

W swoim czasie zamieszczę porównanie.

 

Gdybym dorwał ją podczas testów 16" newtona

 

ps. a tak wszyscy wieszają psu na Uniwersale a tu proszę ,

 

Sam miałem 3 teleskopy z tej firmy i byłem zadowolony szczególnie ostatnim 170x900 który miał badane lustro na nożu foucaulta i zadziwił jakością Pana Newelskiego z PTMA Warszawa który badał nie jedno lustro i wie co mówi.

 

 

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.