Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

następnym razem przygotuje się bardziej :)

 

Ten następny raz już niedługo, bo w nocy z soboty 14 na niedzielę 15 lutego. Tej nocy na samym początku można próbować złapać Europę i jej cień na tarczy Jowisza. Jednak nie będzie to proste, bo Europa zejdzie z tarczy około 17:48, a jej cień - około 18:12, czyli jeszcze będzie całkiem widno.

 

Potem Europa będzie goniła Io, która wieczorem będzie już dość daleko na zachód od Jowisza i ok. godz. 0:59 15 lutego zacznie się zakrycie Io przez Europę, trwające do 1:06, a od 1:20 do 1:28 po Io będzie wędrował cień Europy. Wszystko to będzie się działo jakieś 2 minuty kątowe na zachód od Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj zmęczony olałem temat i poszedłem spać ^_^

No a ja mam nocki :( Dziś mam ostatnią . Mam nadzieję że z soboty na niedzielę będzie black sky. Gratuluję udanych wczorajszych sesji . W końcu wątek się ożywił . Jowisze przepiękne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wczorajszy Jowisz wykonany kamerką PGR 0.3M. Poprawiłem trochę kolimację, ale dalej nie jest dobrze :( (walcze trochę po omacku).

Seeing ? No cóż atmosfera tak wariowała, ze księżyce przypominały rozdygotane smugi :(

Jowisz 12luty2015.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz K, Jowisz Super tylko, za dużo czerwonego koloru i trochę za dużo szumu. Ale ważne, że jesteś zadowolony :).

 

Co do szumu, to wprowadza go do animacji PhotoScape. Na pojedynczych klatkach nie ma go prawie wcale. Czy znasz jakiś lepszy program do animacji (taki aby nie generował szumu)?

 

A kolor, cóż to kwestia gustu, ja wolę takie wyraziste, poza tym jako luminację dałem kanał R i to pewnie daje taki efekt. Cóż fotki Jowisza z kamery mono, to zupełnie inna zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się podzielić wiedzą jak ustawiacie ostrość na planetach z użyciem barlowa 2-5 x, na księżycu nigdy nie miałem z tym problemów natomiast z Jowiszem dzisiaj w nocy namęczyłem się niemiłosiernie :P Może to być też spowodowane tym że do kolorowej matrycy nie mam filtra UV?

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się podzielić wiedzą jak ustawiacie ostrość na planetach z użyciem barlowa 2-5 x, na księżycu nigdy nie miałem z tym problemów natomiast z Jowiszem dzisiaj w nocy namęczyłem się niemiłosiernie :P Może to być też spowodowane tym że do kolorowej matrycy nie mam filtra UV?

 

Rafał

Przede wszystkim najlepiej ustawiać ostrość nie dotykając teleskopu (używając silniczka). Dodatkowo na kolorowej matrycy trudniej ustawiać ostrość bo każdy z kolorów będzie się ogniskował w trochę innym punkcie. Wreszcie seeing czasem nie pozwala na takie wyostrzenie aby zobaczyć detal. Ją ostrzę silniczkiem marki SW na oko patrząc na detal na planecie i/lub wykorzystując księżyce. Czy założenie takiego Barlowa w Twoim zestawie nie przekracza zdolności rozdzielczej teleskopu? To również może powodować brak możliwości wyostrzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz, oczywiście ostrość ustawiam przy pomocy silnika, tak myślałem że przesadziłem z tymi dwoma barlowami, choć przy jednym x2,5 też szału nie ma. Warunki były średnie ale dziwne było to że na 2,5x bardziej 'pływało' niż przy 5x, może jeszcze dziś się pobawię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekraczanie ogniskowej zalecanej barlowami jest zawsze złem koniecznym. Siada kontrast, wymuszone staje sie wolniejsze fps...

Takich rozwiązań używa sie do małych kątowo planet jak Mars.

Przypominam wzór na dobór barlowa:

średnica teleskopu(mm) razy pixel kamerki (mkr)/280,5.

 

Przykładowo: Synta 8"/1200 i asi 120mm (pixel 3,75):

 

200x3,75/280,5=2,66 (metra)

 

2,66 to oczekiwana idealna ogniskowa wypadkowa.

 

Barlow, krotność:

2660/1200=2,21x. Czyli barlow x2 odsunięty nieco dalej od czipu.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.