Skocz do zawartości

M31 na ciasno z Canona


Gucio13

Rekomendowane odpowiedzi

To zdjęcie w sumie miało nie powstać ze względu na zbyt dużą ogniskową, ale jak pewnej nocy nad ranem trzasnąłem z ciekawości kilka klatek Andromedzie, to już następnej nocy miałem cały materiał. Kadr może i dużo ucina, jednak osobiście jestem z niego zadowolony. ;) Obróbka na szybko, ale uwagi mimo wszystko mile widziane.

 

attachicon.gifM31pp2.jpg

MT-800, EQ5, Canon 1000D niemodyfikowany.

133x60s + darki, jak zwykle bez guidingu - niczym ASA. :P

 

 

nie mam uwag :yes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega używał korektora komy ? I dodatkowe pytanie czy teleskop nadaje się do obserwacji w związku ze światłosiła F4, która jest wymagająca pod względem okularów.
Chciałbym zrobić takie zdjęcie na moim CG5 GT, bardzo mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując to zdjęcie zastanawiam się co jest ważniejsze?

1) łączny czas naświetlania obiektu (w moim przypadku 30x300s =ok 2,5 godz iso400)

2) ilość klatek jaka została naświetlona (w Twoim przypadku 133x60s =około 2,2godz)

PS widać, że na twoich zdjęciach M31 wygląda idealnie

Jakie miałeś iso?

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując to zdjęcie zastanawiam się co jest ważniejsze?

1) łączny czas naświetlania obiektu (w moim przypadku 30x300s =ok 2,5 godz iso400)

2) ilość klatek jaka została naświetlona (w Twoim przypadku 133x60s =około 2,2godz)

PS widać, że na twoich zdjęciach M31 wygląda idealnie

Jakie miałeś iso?

 

Darku, ważny jest balans między ilością klatek i czasem naświetlania. Dużo klatek = większy odstęp sygnał szum. Długi czas naświetlania również sprzyja mniejszym szumom, bo sygnał na zdjęciu rośnie szybciej niż szumy matrycy. Im klatka dłużej naświetlana, tym lepszy będzie efekt. Generalna i całkiem nieźle sprawdzająca się zasada jest taka:

Naświetlasz klatkę i sprawdzasz histogram. Jeśli pik histogramu jest mniej więcej w 1/3 odległości od lewej krawędzi wykresu, to właściwie dobrałeś czas naświetlania. I tak naświetlanych klatek zbierz tyle, ile wlezie. Ile nocy wystarczy.

Po takiej nocy, wracasz do dom i bierzesz się za obróbkę. Jeśli szumy nadal wyłażą, to już wiesz, że na ten obiekt potrzebujesz jeszcze jednej nocy. Tak to "między nami canonowcami" mniej więcej działa :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.