Skocz do zawartości

Nie ufajcie synoptykom, czyli całkiem przypadkowy Irys


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

No to mnie trochę uspokoiłeś. Bo jak siedzę dłużej, to potem u mnie też zbiera się taka leciutka mgiełka w centrum soczewki, ale na zdjęciach tego nie widać. Myślałem, że może wycierasz to jakąś szmatką :icon_biggrin: .

 

Rzeczywiście miales jakąs szczęśliwą tę nockę, chociaż ja też pamiętam jedną taką sesję, podczas fotografowania komety Lovejoy.

Przyjechaliśmy z kolegą na miejsce i okazało się, że cała polana jest biała od mgły. Załamany powiedziałem, że wracamy, dziś się nie uda. Kolega jednak nalegał, aby jednak się rozstawić póki mgła jest tak nisko. No i co...Okazało się, że mgła przez całą sesję nie uniosła się do góry, a grzałka dawała radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Sporo się nauczyłem dzięki temu filmikowi:

 

http://www.astronomersdoitinthedark.com/DSLR-LLRGB-Tutorial/dslr_llrgb_C011_walkthrough/dslr_llrgb_C011_walkthrough.html

 

Mam własną technikę, ale to, co w tym filmie gość pokazuje w zakresie operowania na krzywych i na warstwach jest bardzo pouczające i sporo skorzystałem.

IMHO - nie ma idealnego wzorca obróbki. Do każdego obiektu trzeba podejść trochę inaczej. Im większym arsenałem technik dysponujesz, tym większa swoboda w doborze optymalnego procesu do danego zdjęcia.

To trochę jak z mechanikiem. Daj mu młotek, to blachę wyklepie, ale skrzyni biegów nie naprawi. Daj mu warsztat pełen narzędzi, wstawiasz fiata, wyjeżdżasz Ferrari :)

W moim zasobniku ewidentnie brakuje umiejętności radzenia sobie z nierównościami tła (artefakty po usuwaniu gwiazd) i odszumiania.
Nie znalazłem dobrych tutoriali (jeszcze) w tych tematach. Być może dlatego, że kamery astro (szczególnie przy foceniu Ha) dają obrazki, z których gwiazdy usuwa się szybko i bardzo skutecznie. Usunięcie gwiazd z pełnoklatkowego kadru lustrzanką to koszmar senny, a pozbycie się artefaktów to czasami dwie godziny ostrożnego dłubania, żeby wyrzucić śmieci i nie popsuć obiektu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, w zasadzie mógłbym się przyczepić jedynie do zbyt odszumionych, nieco mydlanych mgławic, ja tam lubię trochę szumu w tle. Poza tym, doskonałe zdjęcie, jedno z najlepszych jakie widziałem. A wiem co mówię, niedawno robiłem Irysa z Canona i 300mm, szukałem zdjęć referencyjnych przed obróbką i ciężko było znaleźć coś na czym można się wzorować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jeszcze nie złapałem własnego balansu między szumem chcianym, a nie chcianym. Chciałbym powiedzieć, że z tym materiałem pracowało mi się komfortowo, ale to nieprawda. Było ciężko, szum lustrzankowy, jest bardzo paskudny plus artefakty po usuwaniu gwiazd. Wiele się jeszcze muszę nauczyć, nie zdziwcie się, jeśli wsadzę tu jeszcze nowszą wersję (kiedyś w przyszłości).

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.