Skocz do zawartości

Jaki teleskop kupić na początek?


Astrolopik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar kupić teleskop za 700zł do 1200zł i nie mogę się zdecydować na jaki wydać swoje pieniądze.

Patrzyłem po innych portalach, ale wszystcy z reguły pisali żeby kupić coś droższego. Sky watcher Synta 8 jest teleskopem dosyć powszechnie używanym lecz ja bym chciał coś co

można obracać na różne strony.

Miejsca w których mogę go postawić to najwyżej dosyć obszerne podwóże a poza tym obserwacja bezpośrednio zza okna...

Proszę o szybką radę ponieważ niedługo koniec ferii i czas na obserwacje się ograniczy...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem po innych portalach, ale wszystcy z reguły pisali żeby kupić coś droższego. Sky watcher Synta 8 jest teleskopem dosyć powszechnie używanym lecz ja bym chciał coś co

można obracać na różne strony.

 

Tak pisali ponieważ to jest najbardziej optymalny wybór ;) Pisałeś w innym temacie, że mieszkasz na wsi, tutaj piszesz, że masz do dyspozycji podwórko. Aż się prosi o jak największe lustro. Akurat Delta ma promocję (zwykle w tej cenie jest sam teleskop) i dostajesz przyzwoity dodatkowy okular do zestawu:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-okular-6-mm-wielki-plakat-nieba,d3352.html

Syntę można obracać w różne strony, właściwie we wszystkie potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy teleskop można obracać na wszystkie strony..Mam Synte 8 i obserwacji dokonuję z balkonu. Czasem jak przeszkadza mi barierka stawiam ją na stoliczek.Obserwacje zza okna odradzam. Ciepłe masy powietrza z pomieszczenia bedą powodować falowanie obrazu. Obserwacje spoza budynku to najlepsze wyjście. Kupując teleskop kieruj się światłosiłą. Czym większa tym lepiej. Nieprzypadkowo sporo osób kupuje taj jak ja Syntę 8 na dobsonie-najlepsze efekty w stosunku do ceny (nowa 1100zł). Refraktory na montaży azymutalnym są mniejsze i lepiej nadaja się do transportu. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Kupując teleskop kieruj się światłosiłą. Czym większa tym lepiej. (...)

Nie do końca. Trzeba kierować się aperturą czyli średnicą. Np. malutki teleskop 76mm lustro /350mm ogniskowa ma światłosiłę 4,6 ,a 10 calowy newton 254mm lustro /1200mm ogniskowa ma F/4,7. Który da lepsze obrazy nie trzeba wspominać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu radzi mi zakup właśnie tego teleskopu.Piszą głównie o tym że jest on optymalnym urządzeniem dla początkującego.

Czy da się nim fotografować iczy są potrzebne do tego jakieś niezbędne akcesoria?

Jaka jest jego trwałość wykonania?

Czy należy dokupić do niego jakieś dodatkowe akcesoria?

Czy dobrze się z niego obserwuje?

I czy warto zainwestować w coś co według innych obserwatorów byłoby lepszym rozwiązaniem?

 

Proszę o szybką odpowiedź.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak jest zima to czy powinno się wystawiać teleskopy poza pomieszczenie?

 

 

Oczywiście, i do tego im wcześniej tym lepiej - tak, żeby lustro miało moźliwość się wychłodzić czyli zbliżyć do temperatury otoczenia :)

W bardziej zaawansowanych konstrukcjach dodaje się nawet wentylator(y) przyspieszające ten proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu radzi mi zakup właśnie tego teleskopu.Piszą głównie o tym że jest on optymalnym urządzeniem dla początkującego.

1.Czy da się nim fotografować iczy są potrzebne do tego jakieś niezbędne akcesoria?

2.Jaka jest jego trwałość wykonania?

3.Czy należy dokupić do niego jakieś dodatkowe akcesoria?

4.Czy dobrze się z niego obserwuje?

5.I czy warto zainwestować w coś co według innych obserwatorów byłoby lepszym rozwiązaniem?

 

Proszę o szybką odpowiedź.

 

 

 

Pytania na wszystkie odpowiedzi są w innych tematach.Ale:

1. Da się wykonywać proste zdjęcia Słońca, Księżyca, samolotów. Złączki adekwatne do posiadanego aparatu.

2. Jeśli nie masz zamiaru używać go jako kowadła to wytrzyma lata.

3. Można dokupić ale co to zależy od konkretnego obserwatora (czyt. według własnych potrzeb)

4. Dobrze.

5. Warto zainwestować w lustro 20"

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ten teleskop w sklepie i nie należy on do najsolidniejszych. Przy maksymalnie rozłożonym statywie rzeczywiście nieco się buja. Przy złożonym jest trochę lepiej. Ale czego oczekiwać w budżecie jednego lepszego okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca na temat ale napiszę to co myślę.

 

Jeśli nie masz doświadczenia z teleskopami to czego byś nie kupił (w granicach rozsądku) to nie zobaczysz obrazów jak z Hubble'a czy nawet takich jak tu są na forum - bo to w pewnym sensie dzieła sztuki.

Jeśli chcesz skosztować obserwacji to najlepszą propozycją (cena/możliwości) to właśnie Synta 8. Nada się i do obiektów DS, planet, księżyca i słońca (z odpowiednimi filtrami/akcesoriami).

Jeśli nie masz podwórka/tarasu do prowadzenia obserwacji potrzebujesz "balkonowca" - tu chyba najbardziej uniwersalny jest MAK127 - ale tylko księżyc/słońce/planety.

Jeśli chcesz skosztować (goryczy) astrofotografii to proponuję Newtona 150/750 na montażu eq3-2 z jednym silniczkiem. Nim też da się poobserwować jaśniejsze obiekty.

Jeśli masz dużo kasy i nie masz czasu na naukę nieba to kup jak największy teleskop zwierciadlany (np 20") z systemem naprowadzania na obiekty GoTo/DSC, tylko że do tego potrzeba jeszcze garaż do przechowywania.

 

Są to "stare" prawdy które już pewnie gdzieś widziałeś. Nie ma co kombinować. Jeśli "załapiesz bakcyla" to już później będzie łatwiej wybierać sprzęt.

 

Kuba

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zakupić syntę 8 pyrex ale nie wiem jakie okulary kupić odpowiednie do tego teleskopu

,a chciałbym kupić je razem z teleskopem bo wtedy wysyłka jest gratis.

Proszę o odpowiedzi w których będą propozycje poniżej 200zł.

 

Edytowane przez Astrolopik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zakupić syntę 8 pyrex ale nie wiem jakie okulary kupić odpowiednie do tego teleskopu

,a chciałbym kupić je razem z teleskopem bo wtedy wysyłka jest gratis.

 

Opcja szukaj na forum oraz google bywają pomocne:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=13385

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.