Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż Celestron CGE (old), na którym wisi, AT72ED + do guidingu tuba 60x210mm kamera do guidowania Meade DSI mono.

 

Myśle ze w PHD mam parametry podane dobre.

 

Jakby co podaje parametry kamerki

rozdz. 510x492

pixel 9,6x7,5um

 

Poniżej screen z ustawieniami.

 

guide4.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W RA właśnie nie musi. Silnik kręci się ciągle w jedną stronę, jedynie zwalnia i przyśpiesza. Nigdy nie zawraca.

 

Chyba że silnik hamuje teleskop bo jest przeważony w drugą stronę. Może też być wyważony idealnie i wówczas zwalnianie montażu podczas korekty powoduje, że teleskop wyprzedza "silnik". Nie jest tak różowo jakby się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, widać w Dec, że jest tendencja do iścia wykresu w górę z uwagi na nieidealność polarnej, ale to jest mały błąd. Na pewno nie pomyliłeś gwiazdy, bo byłyby większe dryfy. Montaż dosć dobrze to koryguje. Wykres masz podobny do mojego i wydaje mi się, że całkiem w prządku, jak na namsze montaże. A już na pewno wystarczający dla Ciebie, bo masz mało wymagająca skalę. Co zresztą widać na zdjęciu, że gwiazdy są idealne :) Ja bym nie dotykał, ewentualnie jakiś drobny fine tuning.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj z kolei nie widać, żeby polarna była źle ustawiona. Brak systematycznego dryfu. Te piki wynikają stąd, że seeing przesuwa najpierw gwiazdę w jedną stronę, montaż robi korektę, seeing się uspokaja, więc gwiazda przeskakuje na drugą stronę, a korekty nie reagują od razu, bo taki jest alg, że czeka chwilę zanim zmieni kierunek korekt. Po chwili montaż dokorygowuje i jest już ok. Widać, że luzów dużych nie ma, ale zawsze w Dec jakieś małe będą na ślimaku i to zawsze tak licho działa. Może zmniejsz agresywność w Dec, bo tam tak na prawdę nigdy szybkich korekt nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda jest ok. Tylko przez vnc tak wyglada. Ograniczona jakość obrazu.

 

 

zmieniłem dlugosc expozycji guidera z 2s na4s i poprawa!

teraz jest ok 10% poza 1pixelem, wczesniej bylo 25-30%.

guide5.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czesc

 

Wczoraj mialem problemy z PHD, po kalibracji i rozpoczeciu guidowania, po chwili wyskakiwał mi taki komunikat:

 

"PulseGuide command to mount has failed - guiding is likely to be ineffective."

 

 

Mam pytanie co może być tego powodem ? Gdzie szukać możliwych przyczyn powstawania takiego problemu ?

 

Dotychczas wszystko działało bez zarzutu, reinstalowałem juz ASCOMa i sterowniki do montażu na kompie i nic to nie pomogło :(

 

Troche się wkurzyłem i załamałem, bo wczoraj trafiła się bezchmurna noc, a tu taki klops.

 

13045417_1102126456516744_1729203455_n.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5s to troche za krotko. u mnie wydluzenie czasu do 3-4s, a nawet 5s dawalo lepsze rezultaty. Dryf praktycznie nie wystepowal, ale o ok 10-15% pogorszyla sie wartosc SUM.

czy przypadkiem wartosci MinMov dla RA i DEC nie powinny byc identyczne?

ja zawsze przed kalibracja klikam na mozg-montaz-obliczanie. wartosci wstawia sie autmatycznie.

jezeli tego nie zrobie, kalibruje sie innymi krokami niz dla aktualnej deklinacji.

moze delikatnie przesun suwakiem, aby gwiazdka bardziej odcinala sie od tla.

 

Jak laczysz mont-komputer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ustawienia czasu w PHD nie maja nic do rzeczy, bo nigdy z tym nie było problemu i zawsze działało, a teraz jakiś klops się zrobił i lipa..

 

Jak widać z wykresu, PHD daje piki i mont guiduje, potem nagle guidowanie zanika i wyświetla się ten komunikat.

 

Zauważyłem tez, ze działo się to też w momencie gdy Maxim przekręcał mi filtr w kole filtrowym (tez na Ascom podpięte)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem tez, ze działo się to też w momencie gdy Maxim przekręcał mi filtr w kole filtrowym (tez na Ascom podpięte)

Jeśli oba urządzenia idą po jednym hubie, to może być efekt jakiegoś gryzienia się. No ale wcześniej było ok... Może przeinstaluj sterowniki huba i sam PHD jeszcze? Tu jest ewidentnie coś ze sterownikami, programem lub sprzętem skopane, a nie ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.