Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Być może mocowanie guidera jest kiepskie - wrzuć zdjęcia.

mam taki uchwyt, dokladnie taki sam utrzymuje guider na refraktorze, z tym ze tutaj GSO do przykrecenia szyny dal jedna srube co widac na prawym zdjeciu, a w refraktorze mam docisk na dwie sruby. Zastanawiam sie czy nie lepiej dac siodelko na tej górnej szynie Losmandy ktora jest rownolegla do szyny mocujacej od dołu i na nim przykrecic guider.

 

IMG_20160102_163859.jpg IMG_20160102_163639.jpg

 

 

Rzeczywiscie ugiecia to bylby najbardziej prawdopodobny motyw, szczegolnie ze wydaje mi sie iz przy zblizaniu sie do zenitu dryf jest mniejszy. Moze w takim przypadku jest problem z lustrem, ktore nie jest wtedy przeciazone na jedna strone swoja masą.... sprobuje obadac czy mozna tam cos jeszcze przykrecic. Dzieki za podpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka ogniskowa masz w refraktorze gdzie jest ok?

Może jesteś na granicy możliwości neq6 + rc?

Mocowanie na szukacz do wizuala ok, ale nie pod guiding ;-)

 

troche sie wlasnie obawiam ze to mocowanie jest felerne, dlatego chyba wstepnie sprobuje z siodelkiem Losmandy. W refraktorze mam 600mm, tutaj 2 metry. Jesli bylbym na granicy mozliwosci NEQ6 to PHD tez by cos na ten temat mowil, bo guiding mialby problem z sledzeniem gwiazdy - powiedzmy ze wtedy gwiazdy bylyby fasolkowate przez korekcje, ale kadr tuby glownej byłby mniej wiecej staly, a tak nie jest - przesuwa sie caly czas w jednym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze dryf zawsze masz taki sam, ale przy zmianie skali ponad 3x bardziej go widać.

 

 

raczej nie, robilem refraktorem zdjecia w Ha ktore mialy naprawde sporo dluzszy czas i nie zauwazylem zeby gwiazdy byly rozjechane. Ale pomijajac to, obraz docelowy nie moze przy guidowaniu uciekac z kadru przy w miare stałej pozycji gwiazdy guidujacej a w tym przypadku kolejne ekspozycje byly od siebie odsuniete o kilkanascie do kilkudziesieciu pikseli co po godzinie dawalo np 100 px roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowu potrzebuje pomocy.

mianowicie cos zaczelo sie dziac z moim giuderem atik titan.

 

pojawia sie na nim jakis dziwny bialy pas.

poza tym wokol tego pasa jest ciemny rejon.

calosc sie przemieszcza w gore i w dol mniej wiecel do polowy kadru.

oczywiscie phd gubi wtedy gwiazde :(

jeszcze przed tym bialym pasem, to od kiedy go mam gdy zbiera klatki to roznia sie one jasnoscia. jedna jest jasna, druga o 20% ciemniejsza i tak prawie zawsze na zmiane. do tego jeszcze gdy w kadrze jest jasna gwaizda wlacza sie jakis autobalans i widac tylko ta jedna a pozostale slabsze znikaja.

 

titan podlaczony jest po usb do huba usb. hub zasilany jest z astrohuba, a astrohub z zasilacza xbox.

restartowalem wczoraj wszystko kilka razy i nic.

 

jakies sugestie co to moze byc?

 

phd-error.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z Titanem color w 2012r, skontaktowałem się z Deltą oni z producentem, zalecili instalować nowe sterowniki i podobne bzdury, jednak dostrzegłem że problem się pogłębia i znika przy poruszaniu wtyczką usb w kamerze. Na własną rękę jeszcze na gwarancji polutowałem na płytce gniazdo usb i do dziś problem nie powrócił.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem podobny problem, a także inne zakłócenia - u mnie zawsze problemem był hub. To wszystko jest na stałe podłączone i przeżywa różne zaroszenia, zamrożenia itd. Zwykle wystarcza spryskanie wszystkich złącz (poza kamerą) sprayem silikonowym i ewentualne potraktowanie kompa programem "autonaprawczym". Zawsze pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To ja sie dolacze do watku zeby nie robic nowego. Mam problem z guidowaniem ale tylko kiedy glownym telepem jest tuba RC. Z refraktorem na tym samym montazu nie mialem problemu i ekspozycje po kilkanascie/dziesiat minut to nie problem. Guiduje zewnetrzna tuba zamontowana na stopce w klamrze refraktora lub w fabrycznej stopce RC'ka. Jedyna roznica to sposob montazu guidera - przy refraktorze jest dokladnie nad tubą, a przy RC jest z boku tuby. Nie mam problemu w samym PHD bo gwiazda prowadzaca nie ucieka jakos bardzo, ogolnie jest caly czas w granicach do 2' od centrum punktu guidowania.

Problem zaczyna sie kiedy patrze na zdjecia przesylane z glownej tuby. Malo ze kazda ekspozycja jest poruszona to dodatkowo pomiedzy kolejnymi ekspozycjami tez jest poruszenie caly czas w jednym kierunku.............

 

problem praktycznie rozwiazany - winny byl wyciag. GSO za wyciag w RCkach powinno zostac zaorane i obsiane ogórami. Konstrukcja jest okropnie niestabilna i trzeba naprawde niezle pokombinowac zeby wyciag obciazony kamera i kołem nie uginał się. Tricky part jest taki ze robi to bardzo powoli, a to wina sruby blokujacej. Brakuje tam chociazby clamping ringa zeby scisnac tuleje wyciagu. :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

RA rate i DEC rate

Czy dobrze rozumie zmiany tych parametrow?

Nie chce nic kombnowac, tylko to zrozumiec.

 

Jest to predkosc z jaka montaz wprowadza korekty.

0,9 to najwyzsza predkosc bliska 1, czyli predkosci obrotu sfery niebieskiej. Korekty wtedy sa szybkie

Natomiast 0,1 to najnizsza wartosc. Jezeli jest ustawiona, to montaz porusza sie wolniej i o mniejsze wartosci wprowadza korekty?

 

Jezeli chce sie zlikwidowac nierownosci na wykresie mozna zjechac w dol z ta wartoscia. Wtedy montaz nie bedzie tak szybko skakal - os RA.

Regulacja warotsciami w PHD nic nie daje.

log.jpg

 

obecnie mam ustawione oba 0,5.

ogladalem filmy z eqmod, ale tego kawalka akurat nie rozumie....

Schowek01.jpg

 

log z phd.

PHD2_GuideLog_2016-02-26_200217.txt

montaz blisko az 180st i rownika.

 

MINIMUM PULSE WIDTH

Jezeli phd kaze montazowi przesunac sie z predkoscia 0,5 przez 15ms to ta poprawka nie bedzie brana pod uwage, poniewaz minimalna wartosci dlugosci pulsu to 20ms.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RA i Dec rate to predkosc korekt, tak jak piszesz. Czyli np 0,1 oznacza 0,1x, a wiec 10 razy wolniej, niz predkosc gwiazdowa (1x). Szybkosc korekt nie wplywa na wielkosc przesuniecia gwiazdy. Czyli za kazdym razem gwiazda ruszy sie np o 2 pix. Jak dasz szybkosc 0,1x, to korekta bedzie po prostu 10x dluzsza, a w efekcie da takie samo przesuniecie. To ustaiwienie tak na prawde ma niewielkie znaczenie i trudno powiedziec, co ono zmienia. Mniejsza predkosc lepiej sie sprawdzi przy niewielkich korektach, bo jest wieksza precyzja. Mniejsza predkosc oznacza rowniez mniejsze "szarpanie" montazem. Ale wieksza predkosc pozowli montazowi wykonac korekte szybciej, przez co gwiazda bedzie krotko w zlym miejscu. Popularna wartosc to 0,5 i sie raczej sprawdza. Ale eksporymentowac mozesz.

 

Na wielkosc korekt (przesuniecie gwiazdy w pix) wplywa agresywnosc. Agr = 0,7 oznacza, ze zostanie wykonane 70% korekty. Dzieki zmniejszaniu agr montaz dojezdza stopniowo do pozycji 0, a nie lata tam i z powrotem.

 

A ta minimalna dlugosc (20 ms) to moim zdaniem takie cos, ze korekta o czasie < 20 zostanie wydluzona do 20. Ale pewnosci nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RA i Dec rate to predkosc korekt, tak jak piszesz. Czyli np 0,1 oznacza 0,1x, a wiec 10 razy wolniej, niz predkosc gwiazdowa (1x). Szybkosc korekt nie wplywa na wielkosc przesuniecia gwiazdy. Czyli za kazdym razem gwiazda ruszy sie np o 2 pix. Jak dasz szybkosc 0,1x, to korekta bedzie po prostu 10x dluzsza, a w efekcie da takie samo przesuniecie. To ustaiwienie tak na prawde ma niewielkie znaczenie i trudno powiedziec, co ono zmienia. Mniejsza predkosc lepiej sie sprawdzi przy niewielkich korektach, bo jest wieksza precyzja. Mniejsza predkosc oznacza rowniez mniejsze "szarpanie" montazem. Ale wieksza predkosc pozowli montazowi wykonac korekte szybciej, przez co gwiazda bedzie krotko w zlym miejscu. Popularna wartosc to 0,5 i sie raczej sprawdza. Ale eksporymentowac mozesz.

 

Na wielkosc korekt (przesuniecie gwiazdy w pix) wplywa agresywnosc. Agr = 0,7 oznacza, ze zostanie wykonane 70% korekty. Dzieki zmniejszaniu agr montaz dojezdza stopniowo do pozycji 0, a nie lata tam i z powrotem.

 

A ta minimalna dlugosc (20 ms) to moim zdaniem takie cos, ze korekta o czasie < 20 zostanie wydluzona do 20. Ale pewnosci nie mam.

dzieki.

====================================

mozesz jeszcze cos w tym podpowiesz?

 

 

nie moge wczytac pliku (np tego ktory jest zalczony w poscie powyzej) do PECPrep v1,94 i v2,00.

wybieram to co na screenie i nie moge potwierdzic ok.

montaz EQ6.

sprawdzone na 2 roznych kompach i te same objawy.

pec.jpg

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.