Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Walcze w Maximie i niestety nawet z tutorialem nie umie za nic w swiecie nawet skalibrować guidingu.. nie wiem o co chodzi.

Wyskakuje blad "Star moved <5 pixels in Y". O dziwo przesuwa gwiazde w dol, po czym na następnej klatce przesuwa ja w gore i potem wyskakuje ten komunikat.

 

 

 

W PHD, zauwazylem, ze wszystko działa do momentu gdy kolo filtrowe zmieni filtr, po tym fakcie wystepuje taki blad jak na zdjeciu które wcześniej dodałem.

 

Dopiero przesuniecie monta spod Maxima umozliwia ponowne wysylanie sygnalow z PHD do montażu, dziwne to wszystko :(

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcze w Maximie i niestety nawet z tutorialem nie umie za nic w swiecie nawet skalibrować guidingu.. nie wiem o co chodzi.

Wyskakuje blad "Star moved <5 pixels in Y". O dziwo przesuwa gwiazde w dol, po czym na następnej klatce przesuwa ja w gore i potem wyskakuje ten komunikat.

A czy między pozycjami gwiazdki rysuje się "elka" ? Jeśli nie, to znaczy, że Maxim nie rozpoznaje gwiazdy na zdjęciu. Możesz też zobaczyć na wartości w prawej części okna, czy pozycje xy gwiazdy mają sens i się rozsądnie zmieniają. Nie pamiętam, jak guidujesz, ale jeśli oagiem, to maxim będzie miał problemy przy kalibracji, żeby wychwycić gwiazdę. Najlepiej kalibrację zrobić na jakiejś gromadzie, jak M44. Na oagu maxim ma tendencję do łapania hotpikseli zamiast gwiazd. Jeśli masz ich dużo, to warto zdjąć auto darka. No a jak guidujesz zewnętrzną tubą to powinno nie być takich problemów. Ale M44 to zawsze dobry pomysł :) Chyba to u jolo podpatrzyłem...

 

A, jak będziesz następnym razem walczył do daj screena.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiduje przez zewnętrzny guider. (60mm 210mm ogniskowa). Maxim nie robi mi zadnej Lki.. robi jedno zdjecie, przesuwa gwiazde w dol raz. po czym wraca z gwiazda w miejsce początkowe i potem wywala komunikat o bledzie. Probowalem na kamerze ASI i na glownej i jest taki sam efekt.

 

Nie wiem czy cos się w systenie nie pochrzaniło ? Reinstalowalem już PHD, ASCOMA i inne sterowniki i nic nie pomoglo. Nadal PHD guiduje ok, to momentu gdy kolo zmieni filtr, po tym fakcie przestają być wysylane "pulsy" do monta i PHD sygnalizuje blad. Dopiero ruszeniem montem z Maxima przywraca wysylanie/przyjmowanie koment z PHD do montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają klatki w maximie? Gwiazdy są wyraźne i hoty nie dominują w obrazie? Daj screena ustawień. Czyli nie rysuje nawet kreski między pozycjami gwiazdy? A na pewno klikasz na gwiazdę przed kalibracją, żeby ją wskazać i jest ona odczytana i wyświetlona w oknie?

 

Z PHD jest na pewno niezależny problem. Hmm, a może by tak wywalić plik konfiguracyjny sterownika, podobnie jak ktoś ostatnio do eqmoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, czy się podobnie dobiera parametry? Tak. A nawet w Maximie jest ich mniej. Poza kilkoma sprzętowymi sprawami masz min i max ruch dla każdej osi, backlash (!!! to jest cudowne i dlatego głównie przeszedłem z guide do maxima), czas kalibracji, agresywność i chyba tyle tych najważniejszych. Zerknij na helpa, on jest bajeczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, czy się podobnie dobiera parametry? Tak. A nawet w Maximie jest ich mniej. Poza kilkoma sprzętowymi sprawami masz min i max ruch dla każdej osi, backlash (!!! to jest cudowne i dlatego głównie przeszedłem z guide do maxima), czas kalibracji, agresywność i chyba tyle tych najważniejszych. Zerknij na helpa, on jest bajeczny :)

Czy maxim (jezeli go dopieszcze) da lepsze rezultaty niz juz dopieszczony phd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda u mnie.

 

Po zaznaczeniu gwiazdy robie calib i przesuwa gwiazde:

 

Potem robi drugi ruch i wraca z gwiazda w miejsce początkowe

 

A po chwili wywala ten blad

No to dziwacznie. Rysuje kreskę, więc gwiazdę widzi. Jeśli dobrze myślę, to on najpierw kalibruje oś X, czyli RA. A wywala błąd dla Dec, w której nie zrobił nawet ruchu (gwiazda powinna potem pójść w bok i wrócić, czyli kolejne 2 zdjęcia). Czy czasem nie masz odznaczonego czegoś w guider settings w obszarze guider enables? Nie było pytania :)

 

EDIT

 

No to masz raczej wszystko ok, faktycznie dziwna sprawa. On nie podejmuje próby ruchu w Dec, a wywala błąd. A czy pod drugim zdjęciu kalibracyjnym jest w oknie statusu napis "moving telescope"? (jak na pierwszym screenie)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziwacznie. Rysuje kreskę, więc gwiazdę widzi. Jeśli dobrze myślę, to on najpierw kalibruje oś X, czyli RA. A wywala błąd dla Dec, w której nie zrobił nawet ruchu (gwiazda powinna potem pójść w bok i wrócić, czyli kolejne 2 zdjęcia). Czy czasem nie masz odznaczonego czegoś w guider settings w obszarze guider enables?

 

Nie wszystko widać na screenach jak mam to ustawone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy maxim (jezeli go dopieszcze) da lepsze rezultaty niz juz dopieszczony phd?

Ja bym powiedział, że będzie tak samo. Choć u mnie dużo dało ustawienie luzu dla Dec, bo w PHD sie nie da i oś skakała w te i we wte. A w maximie jest korekcja i się uspokoiło. Ale poza tym raczje prowadzi tak samo. No ale maxim to wielka wygoda - wszystko z jednego programu i guiding gada z montażem. Odczytuje Dec montażu i po zmianie obiektu nie trzeba robić ponownej kalibracji. A jak wsadzasz kamerkę tak samo do wyciągu, to zasadniczo starczy jedna kalibracja na całe życie. Tak samo w maximie jeśli guiding szaleje w czasie, gdy akurat zeszła klatka, to on czeka aż się uspokoi i dopiero zaczyna naświetlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ewidentnie jest na lini Maxim<-->ASCOM.

 

Reinstalowalem Ascoma, Maxima, sterowniki do koła, kamery, montażu i nic to nie dało.

 

Cały czas gdy mam guidowanie w PHD i podłączone w Maximie koło i montaż, to po zmianie filtra, gubi się połączenie PHD z montażem.

 

Aktualnie problem udało się rozwiązać w taki sposób, że po ustawieniu montażu w Maximie na wybranym obiekcie, ustawienia kadru, odłączam w nim połączenie z montażem, w tym momencie, można focić, zmieniać filtry i guiding działa.

 

Nie mam czasu i za bardzo chęci, by cały system przeinstalowywać, nie mając tak naprawde do końca pewności czy coś sie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Tayson, że tutaj piszę no ale jak wszystko guidingu to nie będę tworzył nowego tematu.

 

Czy to normalne aby w PHD kamera dawała tak obraz? Prawa strona przycięta? Kamerka to Orion SSAG.

 

I pytanie nr 2

 

Jak w PHD łączę się z montażem to po wybraniu EQMOD ASCOM HEQ5/6 w Connect Equipment i Mount setup pojawia się okno EQMOD Setup i tam w polu Guiding mam dwie opcje. Po wyborze "ASCOM PulseGuiding" PHD łączy się z montażem. Natomiast jak wybiorę ST-4 (co wydawało mi się, że tak powinno być), dostaję błąd, że "Sterownik ASCOM nie wspiera wymaganej metody PulseGuiding". No to przecież gryzie się ze sobą. PHD w takim przypadku nie powinien połączyć się na pierwszej opcji tylko na ST4. Tak powinno być czy ja coś, źle myślę?

PHDscreen.JPG

Edytowane przez DominikRD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne aby w PHD kamera dawała tak obraz? Prawa strona przycięta? Kamerka to Orion SSAG.

Obraz nie jest przycięty, on ma takie proporcje właśnie. A że jest pasek, to dlatego, że okno jest szersze, niż obrazek potrzebuje. Bardziej bym się zastanowił nad jaśniejszym paskiem u góry, bo to jakiś błąd przy przesyłaniu obrazu, ale to tylko estetyka, bo i tak nie guidujemy tak blisko krawędzi obrazu.

 

Jak w PHD łączę się z montażem to po wybraniu EQMOD ASCOM HEQ5/6 w Connect Equipment i Mount setup pojawia się okno EQMOD Setup i tam w polu Guiding mam dwie opcje. Po wyborze "ASCOM PulseGuiding" PHD łączy się z montażem. Natomiast jak wybiorę ST-4 (co wydawało mi się, że tak powinno być), dostaję błąd, że "Sterownik ASCOM nie wspiera wymaganej metody PulseGuiding". No to przecież gryzie się ze sobą. PHD w takim przypadku nie powinien połączyć się na pierwszej opcji tylko na ST4. Tak powinno być czy ja coś, źle myślę?

A czy używasz portu ST4, czy nie? Jeśli tak, to przejdź na PulseGuiding :) No i czy przy ustawieniu PulseGuiding port ST-4 nie działa faktycznie? Prawdopodobnie komunikat jest niefortunnie sformułowany, choć obie opcje powinny działać (sprawdziłem w symulatorze, bo na realnym sprzęcie nie mam teraz jak).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.