Skocz do zawartości

Kamerką planetarną w DSy


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Zainteresowany reakcją patrzyłem na rozwój wątku - jednak umarł standardowo tzn. temat zakończył się krzykiem. Dziwi mnie oddźwięk niektórych wypowiedzi - szkoda, że nie pojmujecie sedna mojej wypowiedzi. Astrokosmo jak pamiętam prowadzi rodzinny dom dziecka - gdy się kiedyś spotkaliśmy osobiście podziwiałem ogrom serca, który wkładasz w swoje dzieło, ale tu chyba nie dostrzegłeś istoty problemu. Fakt, sprawa pojawiła się przy okazji losowego wątku, który akurat czytałem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby został stworzony nowy wątek ;) o podziałach na lepszych i gorszych na forum i także w sklepie, który ma wspólny mianownik z tym forum. Nikogo nie zamierzałem obrażać, jednak widać ewidentnie, że osoby o "lepszym sprzęcie", "dłuższym stażu" mogą się np. wypowiadać sarkastycznie inni nie. Ciekawe, że niektórzy nawet wiedzą, kim jestem :). Panowie - podobieństwo nicków, jeśli gdzieś podobny zaistniał, jest przypadkowa. Nie udzielam się w zasadzie na żadnym forum. Nawet tu większość wpisów to pytania moich znajomych, którzy prosili, aby je zadać. Niewielka część z Was zna mnie osobiście conajmniej od kilkunastu lat, moje prace także (nie muszą być publikowane w sieci, aby ocenić czy są dobre). Dla niektórych jak nie można ich znaleźć w Internecie, to nie ma dorobku (moi studenci też twierdzą, że jak hasła nie ma w Wikipedii, to nie istnieje). "Gorsi" muszą coś udowadniać, "lepsi" mają prawdę w ramach konta. Tak moi drodzy - WIĘCEJ SZACUNKU z KAŻDEJ STRONY. Jeśli nie zauważyliście, do czego piję, to znaczy, że belki w swoim oku nie widzicie a drzazgę u innych jak najbardziej. Dobrej, spokojnej i pogodnej nocy oraz radości w kroczeniu zbadanymi i niezbadanymi ścieżkami życzę WSZYSTKIM.

 

Przepraszam za OT autora tego ciekawego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Wczoraj testowałęm chłodzoną ASI120 MM przy foto DS

 

Jest nieźle ale doszedłem do wniosku, że moja platforma nie za bardzo daje sobie radę nawet z tak krótkimi eskpozycjami :(

Trzeba się będzie przesiąść na EQ6 + 12''

 

300 x 2s - luminancja

Kolor pożyczyłem ze swojej starej Canonowskiej fotki :)

 

m57 copy.jpg

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fotki z ASI224MC bez chłodzenia z weekendowego zlotu, sprzęt APO 107/700 + AZ-EQ5 w trybie EQ bez guidera:

 

1. M57, dokładnych ustawień nie pamiętam, stack w DSS z 200 klatek

M57_2.jpg

 

2. M27, j.w., stack DSS ze 100 klatek

M27_3.jpg

 

3. M15, jw. stack DSS ze 100 klatek

M15_2.jpg

 

4. NGC6543, barlow ES 2x, stack w AS!2 50% z avi 200x5s + barlow ES 2x (ogniskowa końcowa ok 1400 mm), wyostrzenie w Registax i resize 200%

NGC6543.jpg

 

5. NGC7662, barlow ES 2x, stack w AS!2 50% z avi 200x5s + barlow ES 2x (ogniskowa końcowa ok 1400 mm), wyostrzenie w Registax i resize 200%

Ngc7662.jpg

 

6. NGC891 i NGC 7331, avi 400x5s, stack w DSS, w trakcie nagrywania pojawiły się chmury

ngc891_2.jpgngc7331b_2.jpg

 

7. Kwintet Stephana, avi 200x10s, stack w DSS, w trakcie nagrywania mnóstwo chmur

kwintet_2.jpg

 

Finalna obróbka na razie w gimpie 8-bit. Koledzy na zlocie pomogli w obróbce z tłem w Fitswork.

Kamera ta ma spory amp glow, a i tak jestem pod wielkim wrażeniem co potrafi na DS-ach.

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Hamal, do obróbki Kociego Oka podszedłem jeszcze raz, wykorzystując panel z funkcjami w Registax, 100% i 200%:

 

NGC6543.jpg

 

Wygląda na to, że małe DS-y (mgławice planetarne) można obrabiać tymi samymi narzędziami, które stosuje się w przypadku planet.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pozwolę sobie odkopać temat.

 

Po skończeniu avikowania dzisiejszego Księżyca z ciekawości skierowałem teleskop na M42. Dzisiejsza temperatura zamieniła moją QHY5L-IIc w kamerkę chłodzoną, więc żal było nie skorzystać.

 

Achromat SW 102/600, QHY5L-IIc, Baader Neodymium Moon&Skyglow

 

319 x 15 s., gain 25

 

M42-6.01.16-600mm-QHY.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie dobrzy ludzie jedną rzecz - w FireCapture aktywną mam opcję 16 Bit. Do planet jej nie używam, ponieważ drastycznie spada FPS. Czy te 16 Bit służy w takim razie do rejestrowania klatek obiektów DS? I jak się to ma do specyfikacji mojej kamerki, gdzie producent podaje, że:

 

QHY5L-II Colour Specifications
APTIMA CMOS Sensor MT9M034
Format: 1/3inch, 4.83mm x 3.63mm
Pixel Size: 3.75um x 3.75um (1280 x 960) 1.2 Mega Pixels
30fps @ 1280 x 1024 to 200fps @ 320 x 240
ADC: On Chip 14bit ( 8 bit output)
QE: Mono = 75%, Colour = Blue 52%, Green 62%, Red 58%
Telescope Interface: 1.25″ Eyepiece Format
An IR Block Filter is provided as standard
USB Bus Powered with ST4 Port
Weight: 45g without parfocalising ring – lightest camera in its class
Mam więc rozumieć, że po zaznaczeniu tej opcji klatki, które otrzymam będą jednak 14, a nie 16-bitowe? Czy gdybym włączył tę opcję rejestrując Oriona z poprzedniego posta końcowe zdjęcie różniłoby się w jakiś znaczący sposób?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-bit w FC oznacza format zapisu, dane nadal są 14-bitowe. Żeby zapis 8-bitowy różnił się od 14-bitowego klatka musi mieć na tyle wysoki SNR żeby rozkład sygnału dał się zapisać za pomocą więcej niż 2^8 wartości. Planetarnie jest to ogólnie nieosiągalne ale przy DSach gdy da się niższy gain, dłuższą znacznie ekspozycję to od pewnego momentu jest to osiągalne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.