Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem chwilę czasu i zrobiłem porównanie ostatnio nakręconych czterech avików (90s każdy), przy kiepskim seeingu i zasłonie chmurnej.

Po lewej złożenie czterech stacków w winjuposie.

Po prawej złożenie czterech stacków otrzymanych ze zderotowanych avików.

 

Wydaje mi się, że warto jednak derotować aviki, przynajmniej te dłuższe niż 60s.

 

Jak będzie jakieś okienko pogodowe to porobię kilka testów z krótszymi czasami.

 

Data: 2016 03 06; 23:21:06 - 23:26:18

Sprzęt: Orion Mak127, zwo adc, MS Life Cinema.

 

Jupiter_2016-03-06-2223_4stack.jpg

Jupiter_2016-03-06-2223_derot_4stack.jpg

Edytowane przez Przemo23
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto się w to bawić, sklejka z 3 filmików po 2,5 minuty.

Trochę szumi ale szczegóły są łatwiejsze do uzyskania niż z jednego dłuższego avika.

 

Możesz rozwinąć myśl? Co względem czego warto? I jak to się ma do derotacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz rozwinąć myśl? Co względem czego warto? I jak to się ma do derotacji?

 

No, jak pisałem, wcześniej nagrywałem dłuższe (tak do 5-6 minut) avi bez zabawy w Winjupos.

Zastanawiam się, gdzie jest w Winjupos "bariera" - przy kilkunastu kadrach przesuniętych powiedzmy

z interwałami 2 minut już raczej będziemy mieli problemy wynikące z totalnego rozmywania się szczegółów

na obrzeżach. Spora część planetki pomiedzy skrajnymi klatkami znajdzie się już poza terminatorem lub poza obrzeżem.

Do sprawdzenia...ale trzeba najpierw coś nagrać a u mnie z czasem marnie ostatnio...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No, jak pisałem, wcześniej nagrywałem dłuższe (tak do 5-6 minut) avi bez zabawy w Winjupos.

Zastanawiam się, gdzie jest w Winjupos "bariera" - przy kilkunastu kadrach przesuniętych powiedzmy

z interwałami 2 minut już raczej będziemy mieli problemy wynikące z totalnego rozmywania się szczegółów

na obrzeżach. Spora część planetki pomiedzy skrajnymi klatkami znajdzie się już poza terminatorem lub poza obrzeżem.

Do sprawdzenia...ale trzeba najpierw coś nagrać a u mnie z czasem marnie ostatnio... :(

 

Też się nad tym zastanawiam... Może Winjupos jest tak napisany (nie wiem), że przy najbardziej skrajnych klatkach bierze po jednym obrazie, a potem im bliżej środka (im więcej wspólnych danych) tym więcej materiału bierze pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy się rozumiemy. Wiem do czego służą gain i exp. Ale zauważyłem przed chwilą, że Jowisz z księżycami mieści mi się w niższej rozdzielczości. Mój błąd, że wcześniej tego nie sprawdziłem. Przy 1024x768 mam ok. 21 FPS, a przy 800x600 ok. 36. Chciałem zmienić tylko ROI. I po takiej właśnie zmianie obraz się ściemnił i spadł histogram. Dlaczego? Przecież to ten sam obraz, tylko rozdzielczość niższa. Natomiast suwaka FPS nie mam (FC v2.4.10).

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już, to wartość histogramu powinna raczej podskoczyć. O ile dobrze rozumuję. Bo przecież w takim wypadku, przy niższej rozdzielczości, jasna planeta zajmuje więcej miejsca w stosunku do ciemnego tła. Mogę oczywiście zwiększyć exp lub gain do takiego poziomu, żeby obraz był dostatecznie jasny. To nie problem. Zastanawiam się tylko, dlaczego tak się dzieje.

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje wartość maksymalną więc ROI nie powinno nic zmienić (chyba że poza ROI znalazł się jakiś obszar nie rozpoznany jako gorące piksele). Oprócz tego po wybraniu ROI ustawienia mogły się zresetować mimo iż suwaki się nie ruszyły - trzeba nimi poruszyć by ponownie poustawiać wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie. Czy laptopa to masz podłączonego bezpośrednio do sieci(prądu), czy działa na baterii? W moim jest tak, że jak działa na baterii, to w ramach oszczędzania baterii, obraz monitora jest ciemniejszy. Oczywiście ja avikuję z podłączonym laptopem do sieci. Ale jak zaczynałem przygodę z avikowaniem głowiłem się trochę, czemu mam ciemny obraz Planet. No i przypadkowo przyłapałem się na tym, że jak podłączyłem laptopa do prądu, to nastała światłość ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkiego typu atrakcje w postaci oszczędzania energii, automatycznego kontrastu i odcinania zasilania w USB mam powyłączane. Lapek pracuje z sieci. Z tym zblokowaniem się suwaków po zmianie ROI faktycznie parę razy mi się coś takiego przytrafiło. I jak Rik teraz o tym wspomniał pomyślałem, że pewnie to jest przyczyna. Ale nie. Na tych samych wartościach na różnych rozdzielczościach inny hist.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o FPS, kamerka daje zawsze maks. co może wyciągnąć z danej rozdzielczości przy danym exp. Wojtek, a gdzie u Ciebie znajduje się ten suwak od FPS? Gdzieś w okolicach pasków gain, exp i gamma?

 

U mnie tak to wygląda:

 

fc.jpg

 

Rozwinąłem jeszcze przycisk More, ale tam też nic.

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak pisałem, wcześniej nagrywałem dłuższe (tak do 5-6 minut) avi bez zabawy w Winjupos.

Zastanawiam się, gdzie jest w Winjupos "bariera" - przy kilkunastu kadrach przesuniętych powiedzmy

z interwałami 2 minut już raczej będziemy mieli problemy wynikące z totalnego rozmywania się szczegółów

na obrzeżach. Spora część planetki pomiedzy skrajnymi klatkami znajdzie się już poza terminatorem lub poza obrzeżem.

Do sprawdzenia...ale trzeba najpierw coś nagrać a u mnie z czasem marnie ostatnio... :(

Ja rok temu robiłem podobne testy i derotacja była warta poświęconego czasu. Porównywałem też derotację avi i derotację stacków. U mnie wyszło wtedy, że lepsze jest to drugie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.