Skocz do zawartości

2" okular do SW 150/750


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pytanie od mojego znajomego:

Posiada Newtona SW 150/750 i okulary 1,25": SW 66* 6mm, kitowe 25 i 10mm oraz 3,2mm TMB Planetary II.

Chciałby (wymienić?) i zakupić jakiś 2" do 700zł, tylko pytanie w jaki najlepiej? Nie wszystkie się nadają do f/5.

 

Będziemy wdzięczni za podpowiedzi z Waszego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze 2'' to konieczność bo to tylko wynika z szerokości kąta okularu. Do f/5 przyda się coś w okolicach 12-15mm jako okular podstawowy. ES 14mm 82 stopnie (1.25'') jest bardzo dobry i miesci sie w budrzecie ale jeżeli kolega chce w tej cenie 2 okulary to bedzie ciężej. Kitowe 25mm nie jest takie złe. Potem może myśleć o zastąpieniu go np ESem 24mm 68st 1.25'' lub 24mm 82st w 2'' obudowie. Plus te 2 krótkie szkiełka które ma do planet i księżyca - są OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Edit: No tak, nowe SW150/750 mają 2" wyciąg, stara niebieska wersja miała 1.25", ale to nie zmienia nic merytorycznie poniżej]

 

PO CO mu 2" za ciężkie pieniądze???

O ile dobrze pamiętam, to Newton 150/750 od SW ma wyciąg 1.25", co zamyka sprawę. Chyba, że teraz sprzedają wersje z 2". O ile ktoś nie zamierza tym fotografować i to aparatem/kamerką z matrycą od APS-C w górę, to wyciag 2" nie ma w tej tubie żadnego sensu.

Do wizuala wystarczy okular 25mm w oprawie 1.25", dający w tym teleskopie źrenicę wyjściową 5mm przy powiększeniu 30x. Jeśli to będzie model szerokokątny, z dużą diafragmą polową, można wyciągnąć spore pole widzenia (teoretycznie nawet prawie 2 stopnie). Nawet zwykły Plosl da ponad 1.5 stopnia.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Edit: No tak, nowe SW150/750 mają 2" wyciąg, stara niebieska wersja miała 1.25", ale to nie zmienia nic merytorycznie poniżej]

 

PO CO mu 2" za ciężkie pieniądze???

O ile dobrze pamiętam, to Newton 150/750 od SW ma wyciąg 1.25", co zamyka sprawę. Chyba, że teraz sprzedają wersje z 2". O ile ktoś nie zamierza tym fotografować i to aparatem/kamerką z matrycą od APS-C w górę, to wyciag 2" nie ma w tej tubie żadnego sensu.

Do wizuala wystarczy okular 25mm w oprawie 1.25", dający w tym teleskopie źrenicę wyjściową 5mm przy powiększeniu 30x. Jeśli to będzie model szerokokątny, z dużą diafragmą polową, można wyciągnąć spore pole widzenia (teoretycznie nawet prawie 2 stopnie). Nawet zwykły Plosl da ponad 1.5 stopnia.

Pozdrawiam

-J.

Dobry, długi i szerokokątny okular musi mieć 2". Oczywiście to nie znaczy, że należy kupić 2" "dla zasady", ale zapewne ten najszerszy okular zestawie będzie musiał być 2". Ja mam np naglera 26 mm, który 2" mieć musi, to wynika z jego budowy. Ale nie kupowałem go, bo ma 2", tylko dlatego, że ma szerokie pole i tyle.

Obecnie produkowane od kilku lat tuby w tym rozmiarze mają wyciągi 2", jak sam zauważyłeś po czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze musi mieć 2". Nie zapominajmy o optyce samego teleskopu, na ile ona pozwala wykorzystać pole widzenia 2" okularów. W Newtonach mamy np. ograniczenie przez winietowanie na LW (podobnie katadioptryki). No i najważniejsze: sens stosowania 2" zależy od skali obrazu w ognisku głównym, a więc przede wszystkim od ogniskowej samego teleskopu. Dwa Newtony F/5 o różnej aperturze, np. 6" i 12" będą miały zupełnie różne wymagania pod tym względem, właśnie z racji zupełnie innej ogniskowej. Pole, które da się uzyskać w 6" z okularem o tulei 1.25" w 12" będzie nieosiągalne bez 2" okularów. Bo tu faktycznie potrzebny jest znacznie większy fizyczny rozmiar diafragmy polowej okularu.

Na początku wątku była wzmianka o pakowaniu 700 zł w 2"okular dla 150/750. Pytanie, czy wystarczającego efektu nie da parokrotnie tańszy szerokokątny 25mm okular w oprawie 1.25". Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. ! mam podobny problem. Dopiero co kupiłem swój pierwszy teleskop (używany ) i mam tylko "kitowe" okulary .Nie wiem jaki okular sobie dokupić do Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ-5 . Do obserwacji planet . Na pewno chciałbym coś powyżej Ploessla . Mam budżet w granicach 600 zł . Może doradzicie coś co pasuje do takiego teleskopu i można przyzwoicie prowadzić obserwacje . Ewentualnie jeśli to za mało kasy to kupię coś używanego .

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek - ja mam okulary 2"/1,25" dlatego że mają oprawę 2" :D Ale nie mam ich dla zasady "Patrzcie, mam okulary 2 calowe !" tylko dla tego, że są znacznie wygodniejsze od 1,25". Lepiej ogląda mi się niebo w 2". Po za tym, nie są drogie więc to kolejna zaleta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja was pogodzę. Kup Hyperiona będziesz miał 1,25 i 2" w jednym. Poza ty, to bardzo dobre okulary . Rozważ też kupno jednego dłuższego okularu np. http://astropolis.pl/topic/51693-baader-hyperion-13-mm/?hl=hyperion i barlowa x2 http://www.astrokrak.pl/479-soczewka-barlowa-2q-ed-qgsoq-2x-.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek - ja mam okulary 2"/1,25" dlatego że mają oprawę 2" :D Ale nie mam ich dla zasady "Patrzcie, mam okulary 2 calowe !" tylko dla tego, że są znacznie wygodniejsze od 1,25". Lepiej ogląda mi się niebo w 2". Po za tym, nie są drogie więc to kolejna zaleta.

 

2" to skutek, a nie przyczyna. Okular jest wygodny, bo jest dobry, szerokokątny. A długie okulary szerokokątne muszą mieć 2". Długie okulary 1,25" muszą mieć małe pole (by inaczej byłby by 1,25"), a takie okulary to zazwyczaj tanie konstrukcje. Stąd się bierze mit, że okular 2" musi być dobry. Nie średnica czyni okular dobrym, ale dobry okular musi mieć dużą średnicę.

To oczywiście przy długich konstrukcjach, bo krótkie okulary nigdy nie będą 2", bo nie ma takiej potrzeby i sensu.

Raz mnie rozśmieszyła jedna osoba, która chciała na siłę kupić okular 2" do planet, bo 2" to dla niej było PRO. I jakie był rozczarowanie, jak się okazało, że takie okulary nie istnieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MateuszW, ale zależy jak długie okulary. Nie twórz uproszczonych mitów, że "zawsze lepsze", "na każdą okazję". Powtarzam, zależy do jakiego teleskopu trzeba dany okular.W przypadku rury 150/750 zupełnie wystarczające jest 25-32mm (za względu na źrenicę wyjściową/powiększenie minimalne chociażby, z 25mm okularu masz 5mm) i do tej ogniskowej zupełnie wystarcza 1.25" oprawa. W każdym razie jeśli mówimy o współpracy z Newtonem, nie mówiąc nawet o Makach i SC. Gdybyś miał np. krótkoogniskowy refraktor z 2" wyciągiem i chciał się w nim bawić w "lornetkowe" pola widzenia >2.5-3st., to proszę bardzo, wtedy 2" okular będzie jak znalazł. Ale w Newtonie (małym) to nie ma sensu, bo takich pól nie obsłuży porządnie lustro wtórne (winietowanie!), a obraz na brzegach zeżre koma (chyba, że korektor wstawisz za $$$). Nie przypadkowo np. Newton yfabrycznie dedykowane do astrofoto miewają większe lustra wtórne niż analogiczne (ta sama apertura i ogniskowa) modele do użytku ogólnego/wizuala.

Pamiętaj, że moja wypowiedź odnosi się do pomysłu zakupu 2" okularu za grube 700 złociszy do Newtona 150/750. Moim zdaniem to kosztowny nonsens. Miałem małego Newtona F/5 (130/650), przez 150/750 też raz patrzyłem.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Policz sobie, jakie teoretycznie maksymalne pole widzenia można uzyskać w Newtonie o danej ogniskowej z wyciągami 1.25"/2". Określają to dwa parametry: ogniskowa teleskopu i maksymalna średnica diafragmy polowej okularu (abstrahując na chwilę od jego konstrukcji optycznej). Ten drugi czynnik zależy wprost od średnicy tulei oprawy. W 1.25" masz maksymalnie jakieś 25-27 mm, w 2" pewnie >45mm. Czyli 25mm okular o odp. konstrukcji wyciągnie z ogniskowej teleskopu 750mm teoretycznie do 2 st. realnego pola widzenia. Co jest dobrym wynikiem dla konstrukcji typu Newton. Gdy spróbujesz wsadzić tam 2", czysto teoretycznie wyciągasz prawie 3.5 st. Tylko, że to fikcja, bo tego pola już nie obsłuży porządnie optyka samego teleskopu. Uwzględnienie optycznej konstrukcji samego okularu jeszcze sprawę komplikuje. W każdym razie wywalanie 700 zł na to jest wg. mnie wątpliwe

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia, mam do newtona 200/1000 Naglera 26 mm, który ma 2". Uzyskuję pole ok 2,2° i źenicę 5,2 mm. Moim zdaniem to idealne parametry na szerpki okular do tej światłosiły. Obraz na brzegu jest dobry, koma mało widoczna, winietowanie niezauważalne. Teleskop spokojnie go obsługuje. W 150/750 będzie to samo przy nieco większym polu. A okularu 26 mm 82° nie da się wcisnąć do 1,25". Tak więc takie okulary mają tu zdecydowanie sens. Ale raczej nie więcej, niż jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

MateuszW, O.K. Tylko Ty piszesz o teleskopie z ogniskową 1000mm i właśnie to zmienia wszystko...na korzyść 2" w Twoim przypadku. W 150/750 nie będzie już tak różowo. Dodatkowe pole będzie silnie winietowane, widoczna koma itp. Dlatego to dla mnie takie dyskusyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę kwotę na tę zabawę, o której była mowa na początku dyskusji (> połowa ceny Newtona 200/1200). Ale to tylko moja opinia w końcu, każdy z nas ma prawo do swojego zdania...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200/100, czy 150/750 to żadna różnica w tym względzie. Tu znaczenie ma światłosiła. Zakładając taki sam okular do obu tub masz tą samą źrenicę, a co za tym idzie to samo winietowanie i komę. Te dwa teleskopy to jakby swoje kopie w różnej skali. LW też jest proporcjonalnego rozmiaru do reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Światłosiła 5, a szerokokątne okulary ?

Mam refraktor „Bresser Messier AR-152s 152/760 Petzval. Chciałem kupić jeszcze newtona 500/2500 (500/2250) taka sama swiatłosiła - te same okulary.

Ten refraktor kupiłem używany razem z walizką z plosslami 1,25 cala, mam takie ogniskowe okularów 6 – 8-9-13-17-32mm, 25mm kitowy od refraktora 2 cale.

Najlepiej mi się patrzy przez okulary od 32 do13 mm, chciałem kupić okulary o ogniskowych od 25mm do 13 mm ,3 różne ogniskowe , o dużym polu widzenia.

No i teraz pytanie, czy okulary o polu 70-100 stopni 25-13 mm będą w pełni wykorzystane przez te 2 teleskopy?

Muszę dodać jeszcze to że rafraktor ma „rzeczywista” ogniskową 1200mm zmniejszoną przez Petzvala do 760mm. Wyciąg 4 cale z wyjściem 2 cale i lusterkiem kątowym 2 cale- w opisach sprzedawców tego teleskopu są inne dane , ale na zdjęciach też inaczej wygląda.

Mój jest taki

http://i00.i.aliimg.com/img/pb/320/405/477/477405320_242.jpg

a w opisach sprzedawców są takie

http://www.bresser.de/out/pictures/master/product/2/111903d277b9096ce142f760c1391dd0_4852760_m2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.