Skocz do zawartości

pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się założyć zbiorczy temat na moje próby wykonania czegoś ładnego

teleskopem 24" w Adiyaman, Turcja.

Teleskop służy głównie do celów naukowych ale przecieź nie samą nauką człowiek żyje.

 

Dane teleskopu:

24" PlaneWave CDK + Andor Ikon-m + ASA160. To wszystko pod średniej jakości niebem.

 

Dzisiaj była mała awaria w obserwatorium i w skrócie nie mogłem wyłączyć światła w kopule ..

Więc wybór był oczywisty -> Ha.

Standardowo tylko DD w maximie.

 

M42: 20 x 120 sec.

NGC2024 (Płomień) 3 x 600 sec.

 

I na koniec zagadka, co i gdzie. Jest ktoś w stanie powiedzieć bez astrometrii?

6 x 600 sec.

 

 

ps. podpowiedzcie jak podejść M42 takim teleskopem. Niby ok ale tej głębi nie ma. Bardziej mi się podobała pojedyncza klatka 60 sec.

M42_2.jpg

NGC2024.jpg

pin5x600.jpg

Edytowane przez pieg
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z 3 zdjęciem. Uwagę przykuwa zwykle druga strona rozety, a te struktury pozostają raczej mało znane. Zajęło mi to dłuższą chwilę, dzięki! :) Obrócenie o 180 stopni to nieczyste zagranie ;)

 

2 pierwszych nie komentuję bo to oczywistość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

świetny temat! Pole widzenia praktycznie dokładnie to samo.

Ciekawe jest to:

"8000 x 1 sec in both channels"

Ja zaczynałem od 30 sek ale stwierdziłem że pewnie za mało żeby wyciągnąć słabe części ale w takim wypadku trzeba spróbować.

No i jednak trzeba będzie pomyśleć o OIII żeby chociaż ten bikolor robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej techniki 1s exp potrzebowałbyś kamery planetarnej, bo z DSową pewnie czas sczytywania klatki Cię zabije. Ile on u Ciebie wynosi?

 

Kamerka sobie spokojnie z takimi czasami radzi (do 4.4 klatki na sekunde) ale i tak niżej niż 2 sec nie zejde w obawie o efekt migawki.

 

 

 

Jestem wielbicielem tych Twoich ujęć :) więcej, więcej, ale M42 skopałeś, wyczuj ile sek. daje jakiś sensowny obraz i wal ile wlezie.

Dzięki! Zdaje sobie sprawę że M42 słabizna, zredukuje te 30 sec jeszcze one wydają się jednak lepsze i dużo więcej ich mam.

Jak tylko będzie okazja klepie ile wlezie klatek z czasem 2 - 5 sek i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kamerka Andora też ma niski szum odczytu więc tak jak w tych nowych planetarnych nie problem o wyciągnięcie sygnału ponad szum już na tak krótkich ekspozycjach - więc powinno działać, a wpływ seeingu mocno ograniczony.

 

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?t=y&category=7tu też sporo krótkich ekspozycji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pieg - a mam takie pytanie odnośnie teleskopu ... dowiadywałeś się może dlaczego nie wybrali wszystko z ASA ... teleskop Cdk24 kosztuje i ma parametry podobne co ASA500 ... Dopasowanie, serwis, rozwiązywanie problemów z pewnością byłoby dużo łatwiejsze - współpracując z jedną firmą ?...

1vs2.jpg

 

Z tego co sobie przypominam , było to niedawno instalowane --- prosiłeś o pomoc w okiełznaniu ASA160 montażu

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka przez laika:

500mm to nie 600mm,

F9 to nie F6.5,

91% to nie 96%.

 

Renoma przemawia również za PlaneWave. PlaneWave nie brudzi też zapewne luster głównych klejem ;)

 

To co wymieniłeś praktycznie wyczerpuje temat.

A jeżeli chodzi o jakieś super bonusy z tego że montaż i teleskop jest jednej firmy to praktycznie ich tutaj nie było.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Próbowałem zarejestrować ten obiekt w bardzo mroźną noc. Niestety, oprawa w moim zwykłym 12" Newtonie SW nie ma kompensacji termicznej i gwiazdy są zupełnie zdeformowane ( nie poluzowałem oprawy przed zimą..). Wobec tego naświetliłem tylko jedną klatkę 15' w Ha. Jednak widać, że nawet w miejskich warunkach i małym teleskopem coś da się zarejestrować.

 

 

ngc2371 (2).jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach porównywania możliwości totalnie amatorskiego zestawu ( 12" SW + DIY Mount ) z całkiem pro, oraz miejscówek ( turecki interior vs przedmieścia warszawy) wrzucam tegoroczne próby z M82, z wizualnym filtrem czerwonym GSO :). kilka ekspozycji po 10 min ( chyba trzy..) bez darków, flatów itp.

 

m82all (2).jpg

 

 

P.S.

 

Pieg, mam nadzieję, że wybaczysz mi - trochę wykorzystuję Twój wątek, ale myślę, że to jest interesujące. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaty niestety są skopane.

Tak, jak pisze naski, trzeba zapobiegać, a nie leczyć. Czyli wyczyścić szkiełko kamery/filtr/korektor itp, a nie usuwać syf flatem. Mając taki syfek w torze optycznym on pogarsza jakość zdjęcia w tym miejscu i po zastosowaniu flata nie da się odtworzyć utraconych informacji. Wiem, że w takim teleskopie to nie takie proste podejść i wyczyścić, ale jak sam nie możesz tego zrobić, to pogadaj z ludźmi, którzy są za to odpowiedzialni (bo jak rozumiem jest tam jakaś ekipa itp?).

Takie syfy to zwykłe niedbalstwo :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisze naski, trzeba zapobiegać, a nie leczyć. Czyli wyczyścić szkiełko kamery/filtr/korektor itp, a nie usuwać syf flatem. Mając taki syfek w torze optycznym on pogarsza jakość zdjęcia w tym miejscu i po zastosowaniu flata nie da się odtworzyć utraconych informacji. Wiem, że w takim teleskopie to nie takie proste podejść i wyczyścić, ale jak sam nie możesz tego zrobić, to pogadaj z ludźmi, którzy są za to odpowiedzialni (bo jak rozumiem jest tam jakaś ekipa itp?).

Takie syfy to zwykłe niedbalstwo :)

 

dzięki za info, ale uwierzcie że wiem co trzeba zrobić ;)

Problem polega w tym ze teleskop jest jakies 3500 km ode mnie i własnie nie mam tam nikogo kto podejmie się czyszczenia!

Jest nadzieja że w przyszłym tygodniu pojawi się ktoś taki ale różnie to może być ;)

Jak narazie żyjemy z tym co mamy..

 

 

 

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60-cm teleskop, parę kilometrów od Żmigrodu (Dolny Śląsk). Pasma B, V, R. Więcej tutaj: http://www.astro.uni.wroc.pl/index.php?limitstart=36

 

O chyba pierwsze zdjęcie z Białkowa jakie widzę w życiu:)

Wy tam macie 60 cm Zeissa taki sam jak na Suhorze?

 

U mn ie dodatkowym problemem jest brak czasu żeby się zająć tymi zdjęciami jakoś porządnie, poświęcam na nie tyle ile zajmuje mi zestackowanie

i użycie DD w maximie na auto ustawieniach. Brakuje mi też umiejętności obróbki "ładnych" zdjęć;)

Podejrzewam że dużo więcej byście wy zrobili. Podrzućcie jakiś fajny obiekt, kadr do obserwacji najlepiej w Ha i będziem trzaskać.

Ja często nie mam czasu szukać i wybierać więc trzaskam co tam mam na wierzchu.

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak na Suhorze. Oraz w Ostrowiku i Piwnicach. W zasadzie w Białkowie obserwacje skupiają się na uchwyceniu zmienności gwiazd, tak więc niewiele jest czasu na rejestrację rozciągłych obiektów. Ponieważ w Polsce pogoda jest jaka jest (choć z tego co sobie przypominam, to podobno raz był rok z wykorzystanymi 200 nocami), to okno obserwacyjne wykorzystuje się realizując bieżące programy obserwacyjne. Tak więc procentowo takich kolorowych, obrobionych zdjęć jest niewiele.

Może coś stąd: http://bf-astro.com/nebulaeHa.htm, patrząc na miejsca pobytu autora, to szerokość geograficzna niewiele się różni od obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, ale uwierzcie że wiem co trzeba zrobić ;)

Problem polega w tym ze teleskop jest jakies 3500 km ode mnie i własnie nie mam tam nikogo kto podejmie się czyszczenia!

Jest nadzieja że w przyszłym tygodniu pojawi się ktoś taki ale różnie to może być ;)

Jak narazie żyjemy z tym co mamy..

No właśnie się tego obawiałem, że nie za bardzo masz bezpośredni dostęp do sprzętu :)

 

A swoją drogą ciekawi mnie, skąd się ten syf mógł wziąć. Bo wszelkie korektory, filtry i kamera są przecież razem skręcone i gdzie tam może wnikać większy brud? Chyba, że przy zakładaniu osprzętu ktoś już nie dopatrzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak na Suhorze. Oraz w Ostrowiku i Piwnicach. W zasadzie w Białkowie obserwacje skupiają się na uchwyceniu zmienności gwiazd, tak więc niewiele jest czasu na rejestrację rozciągłych obiektów. Ponieważ w Polsce pogoda jest jaka jest (choć z tego co sobie przypominam, to podobno raz był rok z wykorzystanymi 200 nocami), to okno obserwacyjne wykorzystuje się realizując bieżące programy obserwacyjne. Tak więc procentowo takich kolorowych, obrobionych zdjęć jest niewiele.

 

Może coś stąd: http://bf-astro.com/nebulaeHa.htm, patrząc na miejsca pobytu autora, to szerokość geograficzna niewiele się różni od obserwatorium.

 

Dzięki za link! Bardzo zbliżona skala na pewno coś wybiore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.