Skocz do zawartości

Głębia ostrości


astroamator1

Rekomendowane odpowiedzi

witam,może ktoś posiada wiedzę na ten temat i się nią podzieli,od czego zależy głębia ostrości np. w lornetkach.Co ma na to kluczowy wpływ.Są lornetki w których trzeba ustawiać ostrość co kilkadziesiąt metrów a są i takie które raz ustawiona ostrośc nie potrzebuje korekcji.Chodzi mi o ostrość obrazu od załóżmy od 1000m w zwyż.Miałem kiedyś UO 15x70,gdzie ostrością nie musiałem kręcić,a np w nikonie 10x50 muszę co kawałek ustawiać.Ale konkretnie chodzi mi o 28x110.Ta lornetka jako oryginał ma dużą głębie,a teraz na bazie jej obiektywów wykonałem też lornetkę tylko że kątową,z zastosowaniem w torze optycznym pryzmatu i katówki lustrzanej i niestety głębia obrazu zmalała drastyczne.Obiektywy odpadaja bo są te same,pozostają okulary lub pryzmaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe że odpowiedzi są sprzeczne z pytaniem - obiektyw się nie zmienił więc światłosiła też się nie zmieniła :P

 

a czy powiększenie jest inne niż było?

jeżeli jest większe to powiększa się też nieostrość czyli potrzeba mniejszej zmiany odległości żeby nieostrość stała się zauważalna i skłoniła cię do nastawienia ostrości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe że odpowiedzi są sprzeczne z pytaniem - obiektyw się nie zmienił więc światłosiła też się nie zmieniła :P

 

 

Moze zmieniła się wartość przelotu. Jesli aperture ograniczymy diafragmą to światłosiła się zmieni. Z tym, ze tutaj raczej o to nie chodzi - bo po cóz producent lornetki miałby w swojej konstrukcji znacznie obcinac aperturę?

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest obiektyw rybie oko w aparacie to jest łatwo ustawić ostrość , przy teleobiektywie jest trudniej , chyba od powiększenia zależy głębia ostrości , w teleskopie czy lornetce nie ma oczywiście przesłony , czyli cały czas jest "pełna dziura"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem są to obiektywy od Heliosa 28x110.lornetka ta ma fabrycznie pełny przelot czyli 109mm,bo taka jest średnica czynna soczewki i tak też wychodzi w teście latarkowym,w mojej konstrukcji powiększenie mam podobne bo 27x i też pełny przelot,a wygląda to tak jak na zdjęciu,nie mam fabrycznych okularków bo bym wtedy wiedział już wszystko

DSC09304.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa obiektywów jest ta sama, światłosiła też. Jeżeli okulary mają tą samą ogniskową co oryginalne to pewnie głębia ostrości też jest taka sama. Wrażenie mniejszej głębi ostrości może wynikać z następującego powodu. Jeżeli okulary mają większe pole widzenia to aby zobaczyć dokładnie to samo w kadrze trzeba stanąć bliżej obiektu. Bliższa odległość to mniejsza głębia ostrości więc wrażenie jest takie, że patrząc na to samo lornetka wydaje się mieć mniejszą głębie ostrości. Analogicznie jest w lustrzankach z pełną klatką i mniejszą matrycą np. 4/3. Wielkość matrycy nie ma wpływu na głębie ostrości, ale aby uzyskać ten sam kadr w 4/3 trzeba odejść 2x dalej od obiektu niż przy pełnej klatce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Im lepsza korekcja okularu tym mniejsza tolerancja na jego ogniskowanie i tym mniejsza głębia ostrości, proszę pamiętać że głębia ostrości zależy głównie od światłosiły i stopnia korekcji obiektywu a tylko w nieznacznym stopniu od okularu teleskopu icon_arrow.gificon_rolleyes.gif

_________________
Astropozdrówko Janusz P."

 

Taką wypowiedź znalazłem na sąsiednim forum,ale jeśli dobrze zrozumiałem to pierwsza częśc wypowiedzi przeczy koncówce zdania.U mnie obiektyw się nie zmienił,czyzby faktycznie trzeba było zastosować okulary o gorszej korekcji.Dlatego mam prosbę może ktoś posiada okular z lornetki to chętnie bym wypróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głębia ostrości - piękny "głęboki" temat, rozpalający emocje, niewiele jest przecież tematów które potrafią doprowadzić do kłótni nawet na wikipedii :D

 

według mnie w tym co napisał Janusz niekoniecznie jest sprzeczność.

"prawdziwa" głębia ostrości czyli coś co pojawia się na obrazie wytworzonym przez obiektyw zależy tylko od tego obiektywu, to logiczne. okularu może przecież w ogóle nie być, jak w fotografii.

ale jeżeli okular psuje obraz i wprowadza własną nieostrość to nie dostrzegamy różnicy między obiektem super ostrym i trochę nieostrym więc wydaje się że głębia ostrości się zwiększyła.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głębia ostrości - piękny "głęboki" temat, rozpalający emocje, niewiele jest przecież tematów które potrafią doprowadzić do kłótni nawet na wikipedii :D

 

 

Moge zacząć ;) - podobno barlow zwiększa głebię ostrosci (zakres dobrej ostrości) :D

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to złudzenie , że głębia ostrości jest mniejsza, bo jej ustawienie w lornetce jest bardziej precyzyjne (ustawienie ostrości ,nie jej głębi) , pryzmaty i lusterka nie maja wpływu na głębie ostrości.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jak juz wspominałem sa te same obiektywy,zmieniły sie tylko pryzamty i okulay,a różnica głebi ostrości jest znaczna,ale zauwazyłem że jesli wyostrzymy na konkretny obiekt to za to obraz jest dużo ostrzejszy jak w oryginale.widać że jedno kosztem drugiego.W obrerwacjach nocnych jest to nawet zaleta,ale na przyrodzie troche jest to wkurzające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.