Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem zwrócić uwagę na grupę 2526. Jest to grupa Hsx2. Czyli po ludzku jednobiegunowa grupa plam z półcieniem, ewentualne plamy muszą być oddalone od półcienia o mniej niż 3 stopnie, s to symetryczny kołowy półcień mniejszy niż 2,5 stopnia. Ale ciekawa jest z innego powodu. Ze względu na powierzchnie około 200 jednostek (zmierzone ze zdjęcia kolegi Andrzej78) powinna być widoczna okiem uzbrojonym tylko w filtr. Patrzyłem około 17 ale już były cienkie chmury. Coś majaczyło na granicy percepcji. Liczyłem na widok o zachodzie Słońca, ale zachmurzyło się całkowicie. Warto spróbować jutro. Pozdrawiam Zbyszek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku dniach zachmurzenia wreszcie z pomiędzy chmur momentami wyjrzało Słońce. Akurat na tyle by móc uchwycić grupę 2529 - wielkie słoneczne oko ;)

13.04.2016, 14:30 CEST

SW ED 80/600 + barlow Hyperion zoom 2.25x, Nikon D 3200, folia ND 3.8 + O III

PIPP, Registax 6, FastStone Image Viewer 5.5 stack 25 klatek

 

c2.jpg

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza plama z APO 107/700 + ASI224. Filtr folia ND5, filmik 60 s, 20% z 700 klatek, stack i wyostrzenie w AviStack2, AutoStakkert2 wymiękł:

 

sun5_ppb.jpg

 

Mam całą tarczę w 6 kawałkach...ale obrobię jak będzie więcej czasu.

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popchnięty ciekawością, nagrałem filmik i wyciągnąłem jedną klatkę. Efekt marny, ponieważ nagrywane z ręki, folia przyłożona do kamerki, chmury i drganie rąk. Ale widać co jest na tarczy.

 

Zoom 62X, 70%.
Panasonic HC-V550, Baader AstroSolar Safety Film ND 5.0, HD Writer LE 2.1, Corel PaintShop Pro X7.

 

 

WL 04-13-2016_165551.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że plama reklamowane kilka dni temu zrobiła furorę. Kto może robi zdjęcia jak rasowej modelce. Pozwoliłem sobie wykorzystać bardzo dobre zdjęcie Roberta 41 i opisać plamy. Nasza „modelka” osiągnęła powierzchnię około 800-820 jednostek. Liczba Wolfa na dziś wg moich obserwacji wyniosła R=49 a wskaźnik CV=53, powierzchnia wszystkich 3 grup około 840-850 jednostek. Warto zwrócić uwagę że wskaźnik CV dla samej „modelki” wynosi 50. Widać że pojedyncza grupa zdominowała wszystkie wskaźniki.

Pozdrawiam Zbyszek.

post-23310-0-80152500-1460569509_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszyscy spragnieni Słońca. Dużo fajnych zdjęć. Tym razem wykorzystam zdjęcie Andrzeja 78. Na zdjęciu wykonanym późnym popołudniem widać już wyraźnie nową małą grupę Axx1 pewnie dostanie numer 2531. Jeśli dobrze się przyjrzeć widać wokół niej pola pochodni i jeszcze coś pokazuję się na krawędzi tarczy. Myślę że "Haalfowcy" powinni tam skierować swoje "działa" :sunsmiley:

Pozdrawiam Zbyszek.

post-24222-0-91006200-1460580333_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.