Skocz do zawartości

Montowanie do wyciągu


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam kupić teleskop BKP 200/100 i montaż N-EQ6 Pro SyncScan, ale nie wiem jak się dodaje do niego filtry soczewki czy okulary. Czytałem troche o tym i zbudowałem kilka opcji. Chcę czasem porobić zdjęcia ale tak ogólnikowo. A co do detali chodzi mi tak troche teoretycznie i troche praktycznie.

 

1. Wyciąg 2" > Złącze do MPCC > MPCC > Tring > Canon EOS
2. Wyciąg 2" > filtr 2" > złączka 2"/T2 > Tring > Canon EOS

3. Wyciąg 2" > filtr 2" > Redukcja z 2" na 1,25" > soczewka Barlow 1,25" > adapter lub Złączka okularowa 1,25" na T2 > Tring > Canon EOS
4. Wyciąg 2" > filtr 2" > Redukcja z 2" na 1,25" > soczewka Barlow 1,25" > adapter 1,25" na 2" > MPCC > Tring > Canon EOS
5. Wyciąg 2" > filtr 2" > Redukcja z 2" na 1,25" > soczewka Barlow 1,25" > okular Baader 1.25"

6. Wyciąg 2" > filtr 2" > soczewka Barlow 2" > okular Baader 2"
7. Wyciąg 2" > filtr 2" > soczewka Barlow 2" > złączka 2"/T2 > Tring > Canon EOS
8. Wyciąg 2" > filtr 2" > soczewka Barlow 2" > MPCC > Tring > Canon EOS

 

Wersja 1 i 2 są chyba poprawne. Wersje 6-8 tez ale powiedzcie Mi dla pewności. Ale mam wątpliwości o wersje 3 o ten adapter 1,25"/T2, A 4 i 5 to tez chyba dobrze. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto najlepsze są złączki skręcane, bo tylko takie gwarantują sztywność i osiowość połączeń. Nie jest to żelazna reguła, bo nie zawsze takie połączenie jest możliwe.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o wizualu to raczej starczy Ci to co jest fabrycznie, mówię o montażu.

O astrofoto to temat rzeka..... Zasilanie, kable, ustawienie na biegun, focusowanie, złączki o odpowiedniej długości, grzałki, guiding i na koniec obróbka uzyskanego materialu.

Nie strasze - informuje ;-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wizualu paralaktyk to nie tylko wysoko umieszczony wyciąg, ale również wyciąg w bardzo różnych, często karkołomnych pozycjach (chyba że ktoś lubi non stop kręcić tubą w obejmach). Z kolei w astrofoto ta tuba będzie dość trudna do prowadzenia ze względu na ogniskową, dodatkowo jej gabaryt będzie stanowił spory żagiel. Dochodzi kwestia ugięć, kolimacji, korektora komy i pewnie jeszcze kilku rzeczy, o których nie napisałem. Nie twierdzę, że się nie da, ale uważam że dla osoby zaczynającej przygodę z astrofoto może to być skutecznie zniechęcające. Podejrzewam, że tym zestawem chcesz pogodzić wizual z astrofoto. W moim odczuciu nie jest to dobry pomysł.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kupiłem teleskop BKP2001 ale jescze montazu nie mam ale zbieram na N-EQ6 PRO syncscan. Razem z teleskopem dostałem przejsciówke 2"/1.25" i jeszcze jakąś tulejke 2" i kompletnie nie wiem do czeo ona jest potrzebna. Dobrałem juz elementy które za miesiąc dokupie ale nie wiem jak je złożyć z tą tulejką. Będę wdzięczny za info.

1. jeśli chce podpiąc aparat to musze do niego dać złączke T2/EOS a potem tą złączke od razu do wyciągu czy musze dodać tą tulejke nr1 ze zdjęcia?
2. jeśli chce dodać korektor MPCC http://www.astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.htmlto wpinam ją w złączke T2/EOS
+ złącze do MPCC i do wyciąu czy tez musze dodać tulejke nr1 przed złaczke MPCC?
3. jeśli chce dodac filtry 2" z aparatem to oczywiscie dodaje do T2/EOS http://www.astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.htmli wkrecam w nią filtr, i potem od razu do wyciągu czy jeszcze ta tulejka ma byc?
4. jeśli chce użyć http://www.astrokrak.pl/479-soczewka-barlowa-2q-ed-qgsoq-2x-.htmlto tez musze jego wpiąć przez tą tulejke?
W tych kombinacjach mam problem.23jsq61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na foceniu teleskopem. Nigdy się (no dobra, telefonem z ręki:) ) nie zajmowałem. Ale czytając doświadczenia kolegów - astrofotografia to wydatkowy worek bez dna :) I wymaga niewyobrażalnych (no, prawie :) ) zasobów cierpliwości. Jeśli jeszcze Cię nie zniechęciłem, to powiem krótko - jak ustawić poszczególne elementy zobaczysz sam. W wizualu policzysz sobie jakie będzie powiększenie, ile światła zbierzesz, jaka będzie źrenica wyjściowa (niech żyje fizyka!) i wiele innych - ale i tak to co na papierze Ci wyjdzie może okazać się rozwiązaniem po prostu niekomfortowym dla Ciebie (wiem z doświadczenia). Astrofotografia wymaga jeszcze większej precyzji niż wizual. Wnioskując z Twojego postu - rozważasz wiele opcji łączenia, ale w praktyce może się okazać, że coś będzie Ci przeszkadzać - ot, za bardzo obciążysz teleskop, zapomnisz go skolimować, wyjdzie nieosiowość, nie będziesz mógł dobrze wyostrzyć obrazu, ponieważ z daną złączką będziesz mieć ogniskową za daleko/blisko. Koledzy tu na pewno wskażą dobre rozwiązania, ale co będzie Ci odpowiadać - to już tylko doświadczeniem sprawdzisz.

Edytowane przez Huncyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. EOS/T2 dokręcasz do złączki nr 2 i tą w wyciąg

2. MPCC wkręcasz w złączkę którą produkuje astrokrak, tą złączkę wkręcasz w wyciąg (uprzednio wykręciwszy to co jest weń wkręcone) i do MPCC dokręcasz do EOS/T2 - to się sprawdzi jeśli wyciąg masz gwintowany

3. Filtr 2" wkręcasz w MPCC

4. Ja odkręcałem tą górną czarną część, w to miejsce wkręcałem złączkę do T2, do której dokręcałem EOS/T2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.