Skocz do zawartości

Rozmazane planety?


Matrixuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam teleskop astromaster 70... ostatnio postanowiłem zobaczyć marsa i saturna. Problem w tym że przy okluarze 20 i 10mm obraz jest rozmazany i nie widac szczegółów. Nawet kręgów oraz księżyców. Gwiazde Arcturus lepiej widziałem niz te planety. Pomoże ktoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam teleskop astromaster 70... ostatnio postanowiłem zobaczyć marsa i saturna. Problem w tym że przy okluarze 20 i 10mm obraz jest rozmazany i nie widac szczegółów. Nawet kręgów oraz księżyców. Gwiazde Arcturus lepiej widziałem niz te planety. Pomoże ktoś.

 

Przyczyna pewnie jest taka, że Mars z Saturnem są nisko, a Arktur - wysoko. Nisko nad horyzontem atmosfera najczęściej silnie faluje, bardzo zniekształcając obraz. Z tego powodu w profesjonalnej astronomii na ogół nie obserwuje się obiektów, które są niżej, niż 30° nad horyzontem. Możesz spróbować ustawić ostrość na Arkturze, a potem powrócić do planet. Jeśli obraz jest nadal zły, to nie pozostaje nic innego, jak poczekać na poprawę warunków atmosferycznych (krócej), lub wzniesienie się Saturna wyżej nad widnokrąg, co zajmie mu kilka najbliższych lat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to nie pozostaje nic innego, jak poczekać na poprawę warunków atmosferycznych (krócej), lub wzniesienie się Saturna wyżej nad widnokrąg, co zajmie mu kilka najbliższych lat.

 

 

A kiedy sie te warunki poprawia

Przecież masz odpowiedź powyzej.

Nikt nie jest w stanie przepowiedziec kiedy będziesz miał bezchmurne niebo z dobrym seeingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pocieszenie ... Tak w ramach delikatnej złośliwości - w 2224 może będzie można osobiście obejrzeć Saturna z orbity na statku wycieczkowym ;)

 

A tak poważnie - jeśli nawet Saturn był rozmyty to poza nie najlepszym teleskopem stawiałbym na kiepski seeing.

 

Możliwe, że kolega obserwował za wcześnie - zaraz po zachodzie Słońca zanim atmosfera się ustabilizowała, albo przy dużej wilgotności lub zapyleniu.

Ogólnie - jeśli gwiazdy są słabo widoczne lub nabierają bardziej czerwonego koloru, "migają" bardziej intensywnie niż zwykle to i planet dobrze się nie poobserwuje ...

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możliwe, że kolega obserwował za wcześnie - zaraz po zachodzie Słońca zanim atmosfera się ustabilizowała, albo przy dużej wilgotności lub zapyleniu.

 

 

Wiele źródeł, w tym moje doświadczenie mówi, że tuż po zachodzie Słońca chodzą najlepsze seeingi :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. A ja miałem wrażenie. że podczas zachodu Słońca i obserwacji blisko horyzontu widoczne były jeszcze ruchy atmosfery (pływający obraz) ...Możliwe, że to kwestia obserwacji z miejsca otoczonego domkami jednorodzinnymi z podjazdami wyłożonymi kostką brukową i obsadzonymi dookoła tujami - albo po prostu pechowo trafiałem wtedy na paskudny seeing ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrixuss, prawde mowiac to dosc nieprecyzyjnie opisales swoje pierwsze obserwacje Saturna i Marsa. Kiedy niebo po zachodzie Slonca bedzie sie robilo coraz ciemniejsze i zobaczysz planety golym okiem / moze to byc wtedy troche trudne / to wyceluj teleskop na Saturna i wtedy sprawdz jaka jest jakosc obrazu. Powinienes bez problemu zobaczyc pierscien Saturna, ladnie oddzielony od tarczy planety. Uzyj okularu 20mm. Potem zmien na okular 10mm. Przy tym pow. powinno byc tez w miare dobrze. Nastepnie wyceluj w Ksiezyc, jezeli teleskop nie posiada fabrycznych wad, to obraz bedziesz mial bardzo ostry z wieloma szczegolami.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu obserwowałem Marsa i Saturna i faktycznie warunki nie były najlepsze. Mars był tak niewyraźny iż miałem wrażenie, że przestała mi działać regulacja ostrości lub że z jakiegoś powodu całkowicie rozkolimował mi się teleskop. Z Saturnem było już lepiej, ale nadal daleko od ideału.

 

Niestety w tym roku letnia pogoda nie wspiera obserwatorów nieba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj moją nową Sytą 6' łapałem Saturna, obraz faluje ale bez problemu widziałem kulkę o i oddzielony pierścień, chyba nawet widziałem pas równikowy. Co ciekawe za chwilę namierzyłem Marsa (chyba), który jest niżej od Saturna i nie udało mi się wyostrzyć obrazu. Planeta miała rozjechany blask, nie widziałem dokładnie zarysu planety bo promienie rozchodzące się na obwodzie skutecznie to uniemożliwiały, teraz zastanawiam się czy pam skolimowany teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.