Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Ten Pentaksik to zapewne 4 soczewkowy Petzwal z płaskim polem dedykowanym do CCD Astrofoto i nie bardzo wiem co on robi w porównaniu z dubletami ED, no chyba jako przykład sprzętu o klasę wyższego i wzorzec porównawczy :roll: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Pentaksik to zapewne 4 soczewkowy Petzwal z płaskim polem dedykowanym do CCD Astrofoto i nie bardzo wiem co on robi w porównaniu z dubletami ED, no chyba jako przykład sprzętu o klasę wyższego i wzorzec porównawczy

 

Tez sie wlasnie zastanawialem. Wzorzec, wzorcem... ale nie wiem, czy wzorcem dla low budget moze byc taki pentax?! Wzorcem w tej klasie do tej pory moglbyc taki wlasnie Borg, ale nie Petzwal 4-soczewkowy. Bez jaj... Poza tym, kto wymyslil, zeby plaskosc pola 2 soczewek porownac z 4 soczewkami. Jaki to jest odnosnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazalbym na takie "testy". Chodzi mi o drastyczna roznice w jasnosci "tla" oraz niezgodnosc ogniskowych (skalowanie). Do tego chlopaki robili fotki w projekcji okularowej - litosci :)

 

Znacznie ciakawsze sa te fotki nizej. Te z Borga (ktory w prezentowanym tescie jest duzo lepszy) wypadaja IMO gorzej niz z Synty 80ED. W plaskosci pola bardzo duza roznica na korzysc Chin.

 

W kazdym razie fotki rewelacja. Z Borga nie podobaja mi sie i widze na tych gwiazdach nie tylko fiolet, ale i zielen, ktora zarzucaja syncie.

 

Ja na fotkach tej zieleni nie widzialem. Czy ty jak robiles to widziales jakies zielone halo?

 

A jak jest z korekcja pola w twoim triplecie?

 

Niezgodność skalowanie wynika z ogniskowych borg/orion. Opis pod zdjęciem przemawia jednak na korzyść borga-chodzi o kontrast obrazu. Na pewno borg posiada większą aberację chromatyczną, to widać od razu-nie ma o czym dyskutować.

Czy widać zieleń na fotkach z FPLl53? Tak widać zamieszczam poniżej jeszcze raz crop z dwóch fotek megrez/celestron-ZDJĘCIA BEZ JAKICHKOLWIEK OBRÓBEK TE SAME PARAMETRY APARATU.

Dalej uważam jednak że korekcja koloru jest lepsza w celestronie/orionie jest lepsza niż starym" ED (megrez posiada szkło FK51-to samo stosowane jest w meadowskich ED). Co do płaskości pola to nalezy najpierw sprawdzić to na fotkach, w vizual zdecydowanie mniejsza dystorsja jest dla megreza dla okularu 4mm.

Hehehe ideałem byłby chyba triplecik z FPL53 w obudowie megreza.

a.crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Pentaksik to zapewne 4 soczewkowy Petzwal z płaskim polem dedykowanym do CCD Astrofoto i nie bardzo wiem co on robi w porównaniu z dubletami ED, no chyba jako przykład sprzętu o klasę wyższego i wzorzec porównawczy :roll:  :salu:

 

No Janusz bez oportunizmu please :roll:

Reklama dżwignią handlu. Sprzedaż jednego pentaxa=zarobek na sprzedaży 10 orionów. Zdjęcia z tego astrografu maja cel reklamowy a nie porównawczy.

 

Pewnie że nie ma co porównywać.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pionowy element to pień jakiegoś drzewka na tle lampy. Widać wyraźnie widmo w fiolecie generowane przez megreza skutkuje niemożnością wyodrębnienia szczegółów, celestron jeszcze się tu trzyma. Te efekty są widoczne na dużych powerach-narastająco.

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy artykuł w zasadzie zgodny z moimi spostrzeżeniami:

 

http://www.astronomy-chat.net/astronomy/Me...ons_658065.html

 

Co prawda gość skoncentrował się wyłącznie na kwestii aberacji traktując ją jako wyznacznik jakości obrazu (ja już tej pewności nie mam) ale w zasadzie zgadzam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo aberracje psuja ostrosc, kontrast i pare innych rzeczy. Obiektyw wolny od wad optycznych to obiektyw idealny (takiego nigdy nie bedzie). Typow wad w optyce jest sporo, jednak najbardziej odczuwalna i degradujaca obraz jest wlasnie dyspersja swiatla, czyli aberracja chromatyczna. CO nie znaczy, ze inne sa pomijalne, nie o to mi chodzi :P To ze 80ED bedzie mialo mniejszy kontrast nie wynika wcale z samego obiektywu, a raczej z konstrukcji mechanicznej. Gorsze wyczernienie, wewnetrzne odbicia, powloki, mniej przeslon... To wszystko ma tez znaczenie. W obserwacjach wizualnych kontrast teoretycznie spada z dodaniem kazdej soczewki. Czyli triplet bedzie mniej kontrastowy od doubletu. Pytanie tylko, czy ktos jest w stanie to zobaczyc :):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice w konstrukcjach z ED są pewnie zauważalne ale przepaść dzieli te scopy od zwykłych achromatów-nie niekorzyść tych ostatnich. W testach celestron/megrez-fluoryt trzeba było godziny obserwacji aby zauważyć niewielkie różnice. To wynika też z punktacji jakośi optycznej układów, nieważne czy naszej czy z innych ocen: fluoryty, super apo:10, ED 7,5-9, potem pośrodku konstrukcje typu semi-apo (pronto TV, megrez I, II): około 5-4, potem dluuuga cisza i na końcu zwykłe achromaty z ocenami rzędu 1-2. Zobaczcie jaka jest różnica na zdjęciach Piotrka Z. wykonywanych achromatem i celestronem ED-przepaść jakościowa!

W wizual na Saturnie nie udało mi się stwierdzić większych różnic pomiędzy celestronem i megrezem ED (w megrezie widać nieco fiolet na obrzeżach przy 140X, w celestronie jest minimalny, na Jowiszu różnice mogą być bardziej zauważalne). Na małych powerach do DS mam wrażenie że megrez lepiej punktuje gwiazdki, może to wrażenie mniejszego poweru 140X i większego pola?

 

No to dość tej pisaniny uffff myślę że to najszerszy test w historii astronomii amatorskiej, ale za to można sobie już wyrobić niemal pełną opinię o scopach "ED" a o to nam chodziło.

 

Testy takie warto powtarzać zdecydowanie, może się weźmiemy teraz za okulary planetarne (lantany, ortho?). Planetki nadchodzą!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy takie warto powtarzać zdecydowanie, może się weźmiemy teraz za okulary planetarne (lantany, ortho?). Planetki nadchodzą!

 

Testy okularków planetarnych to zdycydowanie dobry pomysł!

 

Popieram. Sam jestem zainteresowany zakupem jakiegoś okularu do planet i nie wiem co wybrać. Taki test byłby dobrym rozwiązaniem.

Panowie, do roboty. :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

protestuje, liberum veto, nie pozwalam!!! taka dyskryminacja może służyć tylko polskim dystrybutorom a nie miłośnikom astronomii !!! jak ktoś chce kupować tylko w Polsce to nikt mu tego nie zabrania.

Żyjemy przecież w globalnej wiosce a dolar po 3.18 do kupienia w kantorze .....

 

Chętnie udostępnię do testów porównawczych Naglera 3-6mm, chcę się przekonać czy inni podzielą moje spostrzeżenia, bo wynik porównania go z lantanami jest w sumie niejednoznaczny (ale nie uprzedzajmy faktów).

 

Chciałbym dorzucić parę groszy do dyskusji w sprawie dubletów/tripletów, na poniższej stronie są zdjęcia, które pokazują jak sprawuje się jasny triplet fluorytowy konstrukcji TMB(nie podaje ogniskowej ale gdzieś indziej autor pokazał zdjęcie tego refraktora i na 99% to jest wersja F6), mam nadzieję że F7.5 będzie się sprawował znaaaaaaacznie lepiej, przekonam się jak tylko będę mógł go posadzić na dobrym montażu..... :cry2:

 

http://www.angelfire.com/id/kurtfriedrich/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż :roll: sądząc po sporej i silnej komie na brzegu pola w sumie niepełnoformatowego nawet chipu Conona 10D to masz rację że miód na nasze astro potrzeby, nawet jako na dobrej jakości astro-traweler to nie jest, co dopiero materiał na instrument główny :shock:

Nic dodać, nic ująć :roll: zdjęcie gwiazd na dole cytowanej strony mówi samo za siebie :zle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie,

 

ja dlatego wybrałem f7.5 choć jest znacznie mniej kompaktowy, mam poważną nadzieję że będzie się sprawować lepiej bez dokupowania field flatenera 0.8x Televue, który poleca Kurt, w koncu ok. 260 bucksów piechotą nie chodzi.

 

zapomniałem dodać że na innych stronach i na forum William Optics (yahoo) Kurt Friedrich pokazał parę zdjęć demonstrujących całkowity brak false color z tego maleństwa F6 , jak się okazuje to dopiero połowa sukcesu przynajmniej w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż :roll: koma zepewne w pokrewnym projekcie będzie mniejsza o czynik jakimi różnią się kwadraty przysłon tych obiektywów czyli powinna być o 1,56x mniejsza. Krzywizna pola będzie mniejsza o czynnik wynikający z różnicy ich ogniskowych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wziąć pod uwagę okularki które można nabyć w Polsce.
no chyba że ten pomysł z okularkami w Polsce to była złośliwa ironia, nie zajarzyłem od razu

Zbig!

Ja tego w ten sposób nie odebrałem. Mój ziomek chyba nie ironizował. Emde, Adam Andrzej i RuMuN też nie. Nie wszystkich stać na wyjazd "abroad", a większość osób i tak kupuje w polskich firmach, których nazw nie będe przytaczał bo zapomniałem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, Adam Andrzej i RuMuN też nie.

Co prawda nie wypowiadałem się w kwestii czy tylko dostępne w Polsce, czy nie, więc wypowiem się teraz - oczywiście że nie tylko w Polsce! Możemy ustalić z jakich firm, ale nie z jakich krajów... mam nadzieje że jeszcze trochę a będzie można kupić i u nas np Naglery... (choć co to za problem jechać już dziś do Berlina? :roll: )

Test musi być przede wszystkim rzetelny, porównywać te same ogniskowe, należy ustalić kategorie (jakość dawanych obrazów w zależności od obserwowanego obiektu, wykonanie, estetyka...), ale przecież Łysy to facet który wie jak zrobić takie testy...

Pozdro

Jak będzie trzeba to podeślę mu coś planetarnego z mojej stajni:

- soligor 4mm

- celestron omni 6mm

- antares ortho 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Janusz za info o aberracjach , to moje ulubione forum bo tutaj zawsze mozna się duzo ciekawych rzeczy nauczyć.

 

A co do okularków to myślę że powinniśmy dowiedzieć się możliwie najwięcej, jedna rzecz wiedzieć inna kupować, wszystko jest kwestią rozsądnej decyzji.

 

Myślę że w ofercie polskich dystrybutorów znajduje się szeroka gama okularów planetarnych i każdy może sobie coś ciekawego wybrać ale gdyby się okazało że jakiś tam okular dajmy na to TV albo TMB albo TAK albo coś tam, ma jakiś rewelacyjny wskaźnik jakość do ceny to byłaby to też informacja cenna dla dystrybutorów nieprawdaż? Dzisiaj te okularki są niepolskie ale już jutro mogą być polskie no nie? Jakby się znalazło kilkudziesięciu chętnych to może by się opłaciło ? Ale by była draka jakby np. na stronie Astrokraka były Naglery :Cheers:

 

 

nie bójmy się wiedzieć więcej !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że w teście powinny wziąść udział wszystkie okularki dostępne w polskim handlu nawet te dostępne w wysyłkowym z zagranicy skoro przez ich dystrybutora jesteśmy postrzegani jako ich docelowi odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i robi się coraz ciekawiej :lol: W Delta Optical skorygowano ceny większości artykułów.

Przypuszczalnie ma to związek ze spadającym wciąż kursem dolara amerykańskiego :roll:

Obecnie refraktor Celestron 80ED jest o 10% tańszy i dostępny za 2349 złotych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszna rzecz obie cele obiektywów megreza i celestrona mają ten sam gwint, można nakręcić jeden lub drugi obiektyw na dowolną "rurę"-zarówno celestron jak i megrez łapią ostrość na swych wyciągach po zmianie szkieł. Chyba ostatecznie zrobię totalną manianę i włożę szkło z celestrona do obudowy megrezowej. Dlaczego?-zdecydowanie szybciej się studzi to podstawa na szybkie eskapady. Odrośnik z megrez idealnie pasuje do rury z celestrona. Zmówili się? :mrgreen:

 

Myślę że w takim układzie zostawię sobie new megreza do wyjazdów, do astrofoto mgławicowego chyba się nie zabiorę na poważnie, tu trzeba mieć duuużo wolnego czasu. Megrez w tej konfiguracji traci na uroku, ale jest lżejszy w tej obudowie znacznie i szybko się chłodzi, nie mam czasu na czekanie 30 minut na gotowośc tripletu. Z tej przyczyny zrezygnowałem dzisiaj z top-endowego megreza fluotyt triplet. Dealer z geramnii nawalił i tak 3 tygodnie, mam to w nosie. Nie wiem ale teleskop-service sprawia wrażenie potentata a nie może ściągnąć z USA tego refraktora. Megrez fluoryt jest a Anacores, Astronomics czy Adoramie niemal od ręki a tu-kicha! Podejrzewam że z uwagi na stosunek EUR/USD prywatny import dusi i dealerów optyki w Niemczech.

 

Prawdopodobnie w tym układzie składak triplet ED+obudowa celestrona pójdzie "pod młotek". Tonę w optyce, Jesion-zabieraj okulary!!!!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED na FPL-53 + obudowa Megreza a wszystko w przystępnej cenie - lepiej już być nie może.

Zastanawiam się dlaczego WO nie pakuje FL-53 do swoich rurek, pewnie chińscy producenci mają jakieś skomplikowane interesy... jakby tak kupić kontener cell ED i kontener obudów WO to by można niezły interes zrobić :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Ponieważ uważam, że w tym wątku mało jest zdjęć astro dorzuce od siebie małe conieco. Poniżej fotka

zrobiona zestawem Megrez I 80/480 + Canon 300D dnia 21 listopada podczas Dnia Otwartego w CAMKu.

Księzyc byl jeszcze na jasnym tle nieba i chodziły jakieś chmurki + dym z EC Siekierki.

 

moon1.jpg

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.