Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki ze sie wcinam w dyskusje, trafilem wlasnie na ladny obrazek zrobiony przez 80ED:

 

Bubble

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

 

PS Grzalki spisuja sie bajkowo, odkad zmontowalem uklad w zasadzie nie rozstawiam sprzetu bez niego. Ani obiektywy APO ani szukacze mi sie nie rosza. W zimie tuby mi sie szronily a optyka nic. Wlasnie pracuje nad grzaleczka na okulary, bo jak sie czasem przypadkiem dmuchnie to sie obrasza, a tak bedzie cieplejszy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

widze że koma jest spora, spodziewałem się mniejszej przy tej światłosile.

Dla porównania zapodaje pełna klatkę z MOT-1000 bez korektora czyli jakieś 780mm i światło około 8.0

Wydaje mi się że koma jest mniejsza a aberacja na takim samym poziomie.

ori2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja jest do przyjecia nawet razem z mgłą i tu fajnie ale koma ..... :?  

 

DaVe

 

To jest po prostu tzw. krzywizna pola. Czegoś takiego można się było spodziewać a nawet powiem szczerzę, że wygląda to lepiej niż można się było spodziewać. Canon 300D/10D ma jednak trochę za dużą matryce w stosunku do wielkości w miarę płaskiego pola w Celestronie 80 ED.

 

Nie jest to żadna wada optyki tylko normalna rzecz w refraktorach. Odpowiedni field flattener (FF) załatwi sprawę :salu: Bez FF do astrofotografii z większymi CCD trzeba będzie wycinać środek kadru, który nie będzie zawierać zauważalnej krzywizny pola.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, muszisz uwzględnić przy porównaniu tą mgłę na fotce Andrzeja, której na Twojej nie było. Ona prawdopodobnie robi te otoczki przy jasnych gwiazdach.

Leszku, mi chodzi tylko o komę reszta jest ok.

w MTO koma jest mniejsza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szczerze mówiąc ja nie będę się bawił w flattnera nawet przy triplecie, chociaż koma będzie. W zasadzie kątowo nawet tak duży obiekt jak M42 jest do wykadrowania i zmieści gwiazdki bez komy. Przy dużych obszarach to ma znaczenie ale ile mozna focić droge mleczną? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo :roll: dedykowane obiektywy do astrofoto w większym formacie zawsze były "Very Expansi" i nie bardzo rozumiem dlaczego od prostego 2 soczewkowego apochromatu ED wymagasz dużego płaskiego pola.

Płaskie pole dają z definicji tylko z prostych soczwkowych układów konstrukcje typu Petzwala, dwie soczewki z przodu i dwie z tyłu jak w FSQ-106 przykladowo.

Nawet dokupienie do niego dedykowanego fieldflattenera wyjdzie napewne dużo taniej niż porównywalnej średnicy Takahashi lub Televue.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto DS masz absolutną rację o niebo lepsze będzie MTO 11CA lub 4x jaśniejszy ale z dwa razy mniejszą skala obrazu Rubinarek 500/5,6 z płaskim dedykowanym do foto polem widzenia ale jeśli chodzi o wysokorozdzielcze astrofoto planetarne to dobre i niestety drogie APO pozostaje tu nie do pobicia :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w czym problem, chyba rozumiem :roll: jego maleńkie krążki skala ogniska i wymagania Cyfrowej matrycy detektora będą ciężkie do spełnienia przy ręcznym prowadzeniu, zapewne w tym tkwi podstawowy problem z jego testowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz fakty z założeniami Dawidzie, jasne i krótkie refraktory ED APO to typowe trawelerki z wysoką jakością obrazu do Vizuala i tylko możliwością użycia do astrofoto a MTO 1000 czy Rubinrar 500/5,6 to typowe dedykowane obiektywy fotograficzne ze wspaniałą korekcją do astrofoto (wyniki ich pracy podziwiamy w Galerii) i tylko z tylko możliwością użycia ich do Vizuala :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.