Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj lub jutro jak czas pozwoli odbieram zupełnie swieży megrez ED (triplet). Jak się uda to zrobimy jeszcze porównanie z celestronem ED. Poprzednie porównanie z tripletem FL W.Optic było bardzo ciekawe ale teraz będę sprzęty bardziej zblizone technologocznie (optycznie). Zobaczymy tez co z płaskością pola przy astrofoto. Megrez 80ED to sprzęt oferowany w USA dopiero od 15.11 br. tak więc nowinka zupełna. Sprzęt kosztuje 800dolców w wersji OTA, połowę tego co ogladany przez nas megrezowy triplet FL.

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt otrzymałem. Megrez II ED triplet, 80/560 (f7). Sprzęt po rozłożeniu i dodaniu koniecznego ekstendera gabarytowo zblizony do celestrona ED. Wagowo też-trzecia soczewka robi swoje. Wykonanie idnetyczne jak dla TMB fluoryt. Ta sama obudowa, inne szkła. Powłoki coated-znaczny postę w stosunku do megreza I, inna bajka. Na razie nie ma jak teścić, wrzucam zdjatko tylko.

IMG_1274.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze niby-testy na latarniach wygladają b.dobrze. Nie widać większych róznic z celestronem. Spodziewałem się nieco większego koloru w megrezie niż w celestronie bo i ogniskowa krótsza i jednak to nie FL-53 ale na razie nic takiego nie widzę. Mam wrażenie nawet nieco większej wyrazistości w megrezie (ostrości). Może to byc jednak tylko wrażenie ponieważ nie mam dwóch okularów jednego producenta do dobrania do tych samych powerów. To tylko komplement na rzecz szkła w celestronie ED-w końcu to dublet tylko. Generalnie megrez wydaje się być optycznie czymś w rodzaju celestrona-80ED z lepszą korekcją aberacji sferycznej, na obrzeżach jest zdecydowanie lepiej i to przy nieco większym polu. Mechanika jest już znacznie lepsza tu juz nie ma o czym gadać.

Nie znaczy to że celestron jest be-absolutnie nie!-sprzęt przyjemnie wykonany i ładnie pracuje ale megrez wygląda na sprzęt z innej półki. Cena obu sprzętów zbliżona ale w celestronie dostajemy kilka akcesoriów niejako gratis w tym porządne mocowanie-to w megrezie to typowo "ornitologiczna" stopka statywowa. Zobaczymy co pokażą star testy przede wszystkim w kwestii wyglądu pierścieni dyfrakcyjnych ich barwy i fiolet-otoczek.

Generalnie przekonałem się do teleskopów ED. Pełny kompromis cena-możliwości. Fluoryty o tych parametrach kosztują 2-3x tyle przy niewielkich różnicach w efektach optycznych. Mówię o "zwykłych" kombajnach vizualno-foto a nie o specjalizowanych sprzętach do astrofotografii typu czterosoczewkowe astrografy (niektórzy psioczą że te ostatnie nie nadają się do vizual).

Jeszcze fotka porównawcza w stanie "pracy".

Pozdr.

IMG_1295.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło szydło z worka. Na duzych powerach celestron wykazuje znacznie mniejszą aberację chromatyczną. Opinie sieciowe punktujące kolor (im wyzsza nota tym gorzej):

tele-vue pronto: 4

megrez II triplet ED: 1,5

celestron/orion 80ED: 1

niespecjalnie są udane, ja bym dał megrezowi jednak 2.

Sporo fioletu, chociaz obraz nie ma takiego mlekowatego trochę zafarbu jaki widać w porównaniach w celestronie (powery 150 i 140x, dla 4mm lantana vixena).

Megrez wykazuje też znacznie mniejszą dystorsję dla tego okularu niż celestron.

Miałem nadzieję na przynajmniej zbliżony poziom koloru w megrezie a tak nie jest-przegrywa wyraźnie. Niemniej jednak obraz choć obarczony abberacją wykazuje tak jak pisałem w stosunku do celestrona większą klarowność i bardzo dobry kontrast - może to kwestia powerów? Może szlifu szkieł lub układ tripletowy bardziej "punktuje" wiązkę (nie wiem co prawda jak to możliwe skoro w megrez wyraźnie widać fioletowe obwódki, w celestronie są znaczącą mniejsze, więcej jest nieco zieleni). Fotki "sodowo-gałęziane" wrzucę jutro.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj McArti... nie pisz proszę jak jak niewiesz bo wprowadzasz ludzi mam nadzieję że tylko nieświadomie w błąd :roll: skieruj najpierw dowolny pryzmat łamiący na pobliską lampę sodową i zobaczysz tam las kolkorowych lini emisyjnych od fioletu po głęboką czerwień i słabe widmo ciagłe od rozgrzanego do czerwoności kwarcowego żarnika, widzę że o lampach oświetleniowych, wysokoprężnych sporo się jeszcze musisz nauczyć :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, wedle nowej forumowej tradycji prosze, abys nie kierowal uwag personalnych do uzytkownikow forum. Wystarczylo napisac tylko o lampach sodowych! Po "grzyba" ten paw o wiedzy McArtiego? Takie posty sa BARDZO PROWOKACYJNE i proponuje, aby zwracac na to szczegolna uwage. Nie trudno przewidziec, jaka za chwile bedzie odpowiedz McArtiego!!!

 

Tak wiec koniec z "mlody czlowieku", "niedouczony czlowieku", itp.

Mam nadzieje, ze nie jest to dla Ciebie jakis problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Wiesz :roll: Adamie stary wyjadaczu (z tym też oczywiście Out dla zasady ,co nie :roll: :P ) te trzy kropki(...) w poście o lampach to właśnie ślad po ingerenji autocenzury("młody człowieku" poszło w kosmos zanim wysłałem) ale to nie może posuwać się za daleko bo dojdziemy szybko do absurdu jak z "Orwela" :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BEZ OBRAZY

 

I dla niewtajemniczonych

 

..."...Jasiu !.... szlaczkiem..., szlaczkiem..."...

:wink:

 

to cytat ze słynnego skeczu z udziałem Jan Kobuszewskiego i chyba Wiesława Gołasa

 

 

"Jasiu" czyli Janie

 

nie inaczej

:salu:

 

dodane 25 11 2004 01:06

 

cóś się powaliło w Matrixie

i jak próbowałem odpowiedzieć wstawiło odpowiedź w miejsce oryginalnego postu

 

a chodziło w nim o to że:

 

Rada będzie posuwała się tak "daleko" jak sobie będą życzyli userzy

potem było "...szlaczkiem , szlaczkiem"

stwierdziłem też, że jesteśmy największym astro-forum

 

sorry

 

ale nie wiem jak to się stało

ktoś zapewne mnie hakuje

:buahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ja tylko chce zebysmy sie tu kochali i buzi na dobranoc sobie dawali ;)

 

Adam bo przestanę tu pisać... i nie schylę się po nic będąc w Warszawie.... no nie strasz ludzi!

 

Buzi to może dać najwyżej Darkowi B i Zayzikowi!

 

Zaniepokojony - Paweł Maksym z miasta gdzie aresztowali posła osła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ja tylko chce zebysmy sie tu kochali i buzi na dobranoc sobie dawali ;)

 

Adam bo przestanę tu pisać... i nie schylę się po nic będąc w Warszawie.... no nie strasz ludzi!

 

Buzi to może dać najwyżej Darkowi B i Zayzikowi!

 

Zaniepokojony - Paweł Maksym z miasta gdzie aresztowali posła osła

 

Skoro nam buzi :D

 

to aż boję się pomyśleć co dla TMB :cenzor:

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra chłopaki, jestem w dobrym nastroju i rozdaję buziaki od samego rana.

:buzi: dla Zayzika,

:buzi: dla Darusia,

:przytul: dla Maksia aby nie był zazdrosny, moje biedne słoneczko,

a co mi tam wielkie :buzi: dla Jesionka za czuwanie nad meritum forumowskiej sprawy :salu:

I na koniec najbardziej może zaskakujący ale też szczery

:buzi: dla wszystkich naszych oponentów i to nawet tych najbardziej zagorzałych

bo dzięki im postotwórczej, reklamowej działalności równocześnie na wielu forach w Polsce oglądalność naszej witryny sięgnęła wczorajszej nocy równiutkie sto tysięcy odwiedzin za pierwszy miesiąc jej istnienia w nowej szacie i z nową poszerzoną ofertą, jeszcze trochę na kacu po małym, nocnym świętowaniu z pięknym astropozdrowieniem dla wszystkich :lol:

 

Ps. Dla Zayzika jeszcze raz :buzi: bo udzielił mi się wczoraj od niego dobry humor i szampański nastrój, to zaraźliwe, ale rób tak nadal Darku, naprawdę warto :przytul: :salu:

Niniejszym typuję Cię jako pierwszego do Forumowskiego Orderu Uśmiechu, proszę szanowną Radę o pilne rozpatrzenie tego wniosku :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa, a wracajac do meritum oto fotki z wczoraj. Nie nalezny zwracać uwagi na odwzorowanie szczegółów to kwestia focusera, tylko na abberację. Widać wypalanie fioletu- w megrez i czerwieni w celestronie. Wczoraj obserwowałem Saturna przez oba scopy, w zasadzie przy 140/150X bez różnic, w megrez minimalny fiolet, śladowy na obwodzie. Megrez skolimowany perfekt, żadnej komy. Na małych powerach obraz w obu sprzętach niczym się nie różni od full-apo na pierwszy rzut oka, idealne punktowe gwiazdy.

To crop z bez resamplingu, bez obróbki z megreza.

IMG_1361crop.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.