Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Reasumując są to bardzo fajne trawlerki do obserwacji deep-space, szybkie, nadające się na statywy foto. Do bezstresowego (cenowo) focenia amatorskiego-jak najbardziej o rząd wielkości lepsze fotki niż przez krótkie achromaty. Nadają się do obserwacji planet, Saturn wczoraj pokazał cassiniego, pas równikowy, obraz był jak żyleta dla 140/150X, oportunistycznie na pewno można powiedzieć że we fluorytach jest lepiej ale róznice w cenie są mało adekwatne do róznic w efektach, to oczywiście kwestia kieszeni, nic już nie mówię.

Do obiektów mgławicowych te sprzęty się nie nadają, nie tyle ze względu na światlosiłe co na sama wielkość obiektywu. Do astro-foto, gdzie rolę odgrywa małe F jest to sprzęt b. przyjemny jesli nie silimy się na konieczność przeskakiwania R.Gandlera. Bardzo przyjemny sprzęt do gromad otwartych, szerokie pola!

Apochromatyczność dość wątpliwa w przypadku megreza i nieco naciągana w przypadku celestrona nie odgrywa aż tak dużej roli, korekcja kolorów jest na takim poziomie, że do planet do 200X pociągną przy dobrym seeingu bez fajerwerków oczywiście. Na razie najładniejszego Jowisza widziałem w dublecie fluorytowym F/9 i w syncie (seeing był super).

 

Refraktory tego typu nie odwracają też obrazu góra-dół (tylko prawo-lewo) po zastosowaniu diagonala, również obraz w aparacie foto jest usytułowany prawidłowo w projekcji bez okularu (czyli refraktor pracuje jak obiektyw). Polecam każdemu zakup takiego refraktora, nieważne u kogo i jakiej produkcji, byle ED-róznica w stosunku do achro jest KOLOSALNA.

Pozdrawiam, na tym raczej kończę moj udział w tych testach. Wątek wyszedł dłuuuuuugi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, drobna uwaga, jeśli możesz to umieszczaj dwa zdjęcia obok siebie bo ladują potem na różnych stronach i ciężko się je w ten sposób porównuje :roll:

 

Ps. Jednakowa jasność tła na prezentacji dla jej wiarygodności też by była mile widziana :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fotki dzienne były robione z duzym odstepem i dla megreza pogoda się zepsuła widze też że nie za dobrze wyszło z focuserem. Chodziło mi wyłącznie o poziom koloru zauważalny na ostrych krawędziach na tle nieba.

Celestron wyraźnie wypala red a megrez mocno opalizującym fioletem (co jest gorszym efektem).

Celem tego testu była odpowiedź na pytanie czy ED to apo które z uwagi na niską cenę trafi "pod strzechy". Dla mnie odpowiedź brzmi: warto to kupować, korekcja w porównaniu ze zwykłym achromatem jest BARDZO DUŻA. Jednak apochromatami nazywać tych refraktorów chyba nie należy (chyba że w celach marketingowych).

 

Ja bym tak to punktował krótkie refraktory:

 

pod względem korekcji koloru:

super-apo megrez: 10,0

FLP53 (celestron ED): 8,5

megrez triplet: 7,5

megrez semi-apo 4,5

achromat: 1-2

 

mechanika, wykonanie:

super-apo megrez: 10,0

megrez triplet: 9,5

megrez semi-apo: 9,5

FLP53 (celestron ED): 5,0

 

Pozdr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Refraktory tego typu nie odwracają też obrazu góra-dół (tylko prawo-lewo) po zastosowaniu diagonala, również obraz w aparacie foto jest usytułowany prawidłowo w projekcji bez okularu (czyli refraktor pracuje jak obiektyw)....

 

Andrzeju wypadało by napisać że z nasadkami lustrzanymi i pryzmatycznymi bez konstrukcji dachowych mamy odwrócone z okularem tylko lewo z prawo a z pryzmatami dachowymi wyprostowanie obrazu jest pełne jak gołym okiem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy C80E, jak widac, zblizaja sie do konca. Zastanawialem sie wlasnie, co by tu jeszcze dodac, ale napisalismy juz tyle, ze chyba nic sie wiecej nie wymysli. Sprobuje sie zgrac z Andrzejem i zrobic jeszcze jedna sesje fotowizualna (takze planety). NA koniec zaktualizuje glowny post indexowy, moze cos jeszcze dodam wlasnych wynurzen i... to bedzie chyba wszystko.

 

Teraz pozostaje odniesc to wszystko do Oriona. Kiedy to sie stanie? To juz zalezy od firmy Astrokrak, ktora ma udostepnic Oriona 80ED do testow.

 

Widze, ze testowy watek pobil wszystkie rekordy naszego forum. 20 tys wejsc na 1 watek, to chyba niezly wynik. Oznacza to tyle, ze pomysl sie sprawdzil i praca nie poszla na marne. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się

Janusz :notworthy::Beer::letsdrink: :pijemy: :piask: :przytul::burza::brawo: :opanie: :dyskusja::glodny::dobrze::oco:

co się nawinąło pod paluch , kolejność dowolna

 

i nie wyciągać mnie tu :noughty:

 

zbyt daleko idących wniosków

i nic nie inseminować

:buahaha: :buahaha: :buahaha:

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

 

i do kwarantanny

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się

Janusz  :notworthy:  :Beer:  :letsdrink:  :pijemy:  :piask:  :przytul:  :burza:  :brawo:  :opanie:  :dyskusja:  :glodny:  :dobrze:  :oco:  

co się nawinąło pod paluch , kolejność dowolna  

 

i nie wyciągać mnie tu  :noughty:  

 

zbyt daleko idących wniosków

i nic nie inseminować

:buahaha: :buahaha: :buahaha:

:wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  

 

i do kwarantanny

:smoke:

 

Pitrek a to przeczytałeś??

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde to, żę jestem z miasta gdzie aresztowano posła to nie znaczy, że na mnie tża nagonkę zrobić :wink:

A te buziaki to czysta przyjaźń nic więcej...

 

A tak na serio to oczywiście robimy tu sobie jaja bo może (nie daj Bóg) ktoś sobie pomyśli, że my coś.

Zapewniam, że ja, Darek jeden i 2 tj. Darek B i Zayzik mamy swoje babu a buzi to se co najwyżej możemy dać po dużym kielichu!

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że ja, Darek jeden i 2 tj. Darek B i Zayzik mamy swoje babu a buzi to se co najwyżej możemy dać po dużym kielichu!

Zgadza się :astrobrac: :przytulas: :buzi:

ps. A potem wątek się wyczyści z "naleciałości" a buziaki będą miały swój własny wątek w dziale humoru.

ps2. Gdybym miał dziś wybrać o po ostatnich zdjęciach optowałbym za Celestronem.

Chyba i ja w końcu skuszę się na refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek ja już teraz wiem na co przeznaczę "trzynastkę" jak mi ją wypłacą!

A to wszystko przez Jesiona bo se chłopina poczciwina wymyślił test... heh ... i potem będę słuchał, że zamiast stringów "Szisera" to wole kupić ED. :mrgreen:

Albo umówię się z Kaśką tak jak Darku Ty ze swoją babu... ja Ci na gwiazdke kupię ED a ty mi kupisz stringi "Szisera" :Cheers: Tak trzeba będzie zrobić !

 

Paweł Maksym

 

PS

Myślę, że prędzej czy tak raczej prędzej złożę zamówienie na jakiś ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słówko. Wygląda na to, że nie sama kwestia stopnia korekcji koloru decyduje o ostatecznym efekcie wizualnym/fotograficznym (czyli kontraście, ilości możliwych do rejestrowania szczegółów). Moje wrażenia z obserwacji vizual megrez ED/celestron ED w pewnej mierze się potwierdzają. Polecam ten artykuł:

http://www.teleskop-service.de/Astro/Refra...stschneider.htm

Konkretnie chodzi mi o dwie fotki które tu zamieszczam oraz zawarty pod nimi opis w oryginalnym artykule. Nawet biorąc pod uwagę błąd w focusowaniu obiektu w prawym kadrze (chyba oczywisty) i tak dziwi pewna "mlekowatość" na tym zdjęciu.

 

obraz lewy-"zwykłe ED" (widać wyraźnie aberację w fiolecie)

obraz prawy-nowe ED FPL53 (aberacja mniejsza kolor zielono-żółtawy)

borg-orion.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazalbym na takie "testy". Chodzi mi o drastyczna roznice w jasnosci "tla" oraz niezgodnosc ogniskowych (skalowanie). Do tego chlopaki robili fotki w projekcji okularowej - litosci :)

 

Znacznie ciakawsze sa te fotki nizej. Te z Borga (ktory w prezentowanym tescie jest duzo lepszy) wypadaja IMO gorzej niz z Synty 80ED. W plaskosci pola bardzo duza roznica na korzysc Chin.

 

W kazdym razie fotki rewelacja. Z Borga nie podobaja mi sie i widze na tych gwiazdach nie tylko fiolet, ale i zielen, ktora zarzucaja syncie.

 

Ja na fotkach tej zieleni nie widzialem. Czy ty jak robiles to widziales jakies zielone halo?

 

A jak jest z korekcja pola w twoim triplecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.