Skocz do zawartości

Jak ustawić ostrość Canon 350d??


lukas1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy tylko metodą prób i błędów? Obiektyw starszego typu M42 z przejściówką i mam zakres regulacji przed i niewielki za ogniskiem. Maska Hartmana nie sprawdza się w tak małym wizjerze i podobnie z maską Bahtinova. Czy ktoś ma jakiś patent, rozwiązanie.

Dzięki za cenne wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie wizjer a ocena na zdjęciach- sprawdzę w praktyce ;)

Lemarc - obiektyw obiektywowi nie równy no i kwestia przejściówki i jej grubości.

Trochę czasochłonne, ale ustawisz dobrze. Nie ufałbym ustawieniom "na czuja", przy Canonie 200mmL f/2.8 ostrość jest "przed" nieskończonością.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sonnarze to działało. Domykałem tylko przysłonę do 5,6 i było ok. Teraz go nie używam, a z refraktorem, czy SCT wizjerem tylko celuję i wstępnie ostrzę, bo precyzyjnie to oczywiście fotki testowe muszą być.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam zestaw 350D + Sonnar 300.

Do ustawiania ostrości wykonałem jedną z wersji masek Hartmann'a z tektury, folii samoprzylepnej i dekielka PCV.

 

post-22417-0-45023300-1476216730_thumb.jpg

 

post-22417-0-69017400-1476216862_thumb.jpg

 

 

Ostrość ustawiam w ten sposób, że robię kilkusekundową ekspozycję dla gwiazdy o średniej jasności. Na wyświetlaczu powiększam obraz i patrzę, jak wyglądają spajki. Po złapaniu wprawy i wyczuciu sprzętu, ostrość udaje się ustawić po 2-3 próbach.

 

post-22417-0-03789800-1476216886.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat maski z trojkątnymi otworami bardzo dokładnie został naswietlony -dziękuję. Mam własnoręcznie zrobioną z 3 o kształcie koła i spajki w środku każdego, ale zniechęciłem się do tej maski, bo przez wizjer nie działała. Wypróbuję zgodnie z zaleceniami na zdjęciach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia, na ile ta maska jest wygodna. No bo czy da się zauważyć różnicę między prawie, a idealnie ostrym obrazem? Czy w tych obu wypadkach to nie jest mniejsza lub większa plama, dokładnie jak bez maski? W bahtinovie mamy ciągle 3 wyraźne kreski, które przesuwają się względem siebie. A tutaj przy prawie idealniej ostrości obraz zaczyna być zwykłą plamą. Jakby co, nie używałem tej maski, jedynie pytam o opinie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem maski Hartmanna z Makiem 127 (zwykłe 3 okrągłe otwory) i tam nie było najmniejszej wątpliwości czy złapałem ostrość. To jednak f/12 i trudno powiedzieć czy w jasnych obiektywach będzie tak samo

 

pozdrawiam

 

Patrząc na to, jakie obrazy dają poszczególne maski, wg mnie największą precyzję dają te, które generują spajki (nr 1, nr 4). W pozostałych powstaje plama, która może być różnie interpretowana. Nie bez powodu maska Bathinova jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi.

 

W Sonnarze 300 ruchy pierścieniem ostrości są naprawdę minimalne i, żeby zauważyć różnicę w ustawieniu, bez rozpromienionej gwiazdy trudno było ją wyłapać. Tym bardziej, że wyświetlacz w 350D nie należy do największych.

 

Zawsze przymykałem obiektyw o jedną działkę, a dopiero później ustawiałem ostrość (i później fotografowałem).

Faktycznie może lepiej jest robić to na pełnej dziurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.