Skocz do zawartości

Abell 2151 w Herkulesie


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Naświetlanie 18 - rozumiem że godzin.

Zdjęcie mi sie podoba, nieprzeprocesowane, bardzo przyjemne w odbiorze, kolor też ok.

Gwiazdy delikatnie pojechane. Ten mont ma enkodery? Jaka była subklatka na luminancji?

Po lewej stronie widać prążki - to miałeś na myśli, pisząc o nierównomiernym tle? To od gwiazdy poza kadrem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie gwiazdy nie są punktowe, co spowodowane jest tym, że nie używamy guidingu. Wykorzystujemy za to model TPoint i funkcję Protrack, jednak to trochę za mało przy tak dużej skali. Montaż ma PE +/- 3". Tracking zależy też od pozycji obiektu na niebie i wielu innych czynników. Po zmniejszeniu zdjęcia pojechane gwiazdy nie mają już takiego znaczenia, chyba, że ktoś się przygląda z lupą.

 

Prążki są od gwiazdy poza kadrem. Tak to wyglądało pierwotnie na L:

tlo.jpg

Fajnie, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prążki są od gwiazdy poza kadrem. Tak to wyglądało pierwotnie na L:

attachicon.giftlo.jpg

Fajnie, co?

No tak - i wszystko jasne :)

Wspaniale sobie poradziłeś z tymi gradientami.

Możesz po krótce powiedzieć coś o ProTrack - to coś jak kontrola trackingu w oparciu o model nieba połączona z korektą PE montażu? Cos tam zerknąłem na stronie producenta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - i wszystko jasne :)

Wspaniale sobie poradziłeś z tymi gradientami.

Możesz po krótce powiedzieć coś o ProTrack - to coś jak kontrola trackingu w oparciu o model nieba połączona z korektą PE montażu? Cos tam zerknąłem na stronie producenta...

Dokładnie tak. Najpierw zrobiliśmy model TPointa oparty na ponad 400 punktach nieba. System robi zdjęcie i rozwiązuje je (plate solve). Na tej podstawie wie dokładnie gdzie się znajduje i jakie ugięcia/odchylenia występują pomiędzy poszczególnymi punktami. Po zebraniu danych wylicza model całej sfery niebieskiej i ładuje go do montażu. Celność GoTo poprawia się z kilkudziesięciu arc sec do 8 arc sec. Protrack faktycznie kompensuje PE, oraz inne błędy typu ustawienie na biegun. Co prawda w niektórych położeniach nie pozwala to na dłuższe ekspozycje (>5 min) z punktowymi gwiazdami, ale ogólnie działa. Akurat przy Abell 2151 tracking nie był za dobry, co już zauważyłeś. Bardzo duży wpływ ma tez pogoda, zwłaszcza wiatr. Materiał zbieraliśmy przez jakieś 150 nocy, więc tak naprawdę mamy tu średnią z warunków w tym czasie. Wyjaśniając: każdej nocy teleskop robi około 200 zdjęć kilkudziesięciu obiektów.

 

Tak to wygląda w skali 1:1. Widać wszystkie niedociągnięcia, ale jakoś się ich nie wstydzę :) Skala 0.7"/pix.

Abell_2151_crop.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak wyrugował trochę tego czerwonego szumu z tła. Znowu te pojechane gwiazdki :(

 

 

Lub ogólnie zmniejszenie saturacji tla.

Nie będzie wtedy tak bardzo rzucać się w oczy i priorytetem będą CUDOWNE kaczki.

Tak jak widząc to u JaLe.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak wyrugował trochę tego czerwonego szumu z tła. Znowu te pojechane gwiazdki :(

 

 

Dzięki, że to napisałeś, bo sam nie byłbym w stanie zauważyć pojechanych gwiazdek :) Obiecuję poprawę, a najlepiej jakbyś pokazał swoje zdjęcie w tej skali, żeby miał się do czego odnieść.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że to napisałeś, bo sam nie byłbym w stanie zauważyć pojechanych gwiazdek :) Obiecuję poprawę, a najlepiej jakbyś pokazał swoje zdjęcie w tej skali, żeby miał się do czego odnieść.

Przez kilka lat mi to samo pisałeś, a ja odpisywałem Ci to co Ty mi powyżej, czyli, że dobrze wiem o brakach w moich zdjęciach. Ty jednak z uporem maniaka przez kilka lat pisałeś cały czas to samo. Więc dlaczego mi odpowiadasz ?

Może i dobrze, że w końcu poczułeś się chociaż troszeczkę jak ja - daje to nadzieję na poprawę (chociaż wątłą, sądząc po drugim zdaniu).

 

Zacznij w końcu doceniać innych tak jak doceniasz swoje osiągnięcia i porażki. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, a jedynie zrozumiesz to, że Twoje działania były nie na miejscu. Skala zdjęcia nie odzwierciedla skali odczuć personalnych, bo mówimy o subiektywnych przeżyciach.

Po za tym już tyle się na odnosiłeś, że wybacz wystarczy mi stanów przedzawałowych spowodowanych Twoją życzliwością. Pozdrawiam i mam nadzieję bez odbioru.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat mi to samo pisałeś, a ja odpisywałem Ci to co Ty mi powyżej, czyli, że dobrze wiem o brakach w moich zdjęciach. Ty jednak z uporem maniaka przez kilka lat pisałeś cały czas to samo. Więc dlaczego mi odpowiadasz ?

Może i dobrze, że w końcu poczułeś się chociaż troszeczkę jak ja - daje to nadzieję na poprawę (chociaż wątłą, sądząc po drugim zdaniu).

 

Zacznij w końcu doceniać innych tak jak doceniasz swoje osiągnięcia i porażki. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, a jedynie zrozumiesz to, że Twoje działania były nie na miejscu. Skala zdjęcia nie odzwierciedla skali odczuć personalnych, bo mówimy o subiektywnych przeżyciach.

Po za tym już tyle się na odnosiłeś, że wybacz wystarczy mi stanów przedzawałowych spowodowanych Twoją życzliwością. Pozdrawiam i mam nadzieję bez odbioru.

 

 

 

Myślę, że ta moja pisanina, którą tu przywołujesz sprzed ładnych kilku lat jednak miała finalnie pozytywny wpływ na twoje postępy w astrofoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... spory szum, kiepski kolor, pojechane gwiazdki, saturacja.... co jeszcze???? Ludzie, litości, nie czepiajcie się, przecież nie o to tu chodzi. To zdjęcie jest fantastyczne! 18 godzin palone, żeby pokazać wielkość i potęgę Wszechświata. Abell 2151 - gromada ponad 200 galaktyk pół miliarda lat świetlnych od Ziemi. Widać strukturę galaktyk, różnorodność, ułożenie w przestrzeni. Uwielbiam oglądać te malutkie kłaczki zbudowane z setek miliardów gwiazd. Myślę, że wielu z nas chciało by robić takie zdjęcia, sięgać tak daleko.

Pozdrawiam autora i czekam na kolejne fotki.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie spory szum jak na te 18 godzin, ale to zapewne wina kiepskiego koloru, którym dysponowałeś. Choć czuć taki niedosyt, że niby tyle godzin, a zdjęciu nadal czegoś brak. No ale ogólnie rzecz biorąc jest bardzo fajnie :)

 

Efekt uzyskany z sumarycznego czasu naświetlania 18h przy tej skali jest nieporównywalny np. z 18h z refraktora APO 100 mm. Stosunek S/N przy klatce 5 min jest naprawdę słaby. Dlatego praktycznie wszystkie zdjęcia z CDK czy RC robi się kilkanaście-kilkadziesiąt godzin. W dodatku to f/8. Pewnie można to delikatniej obrobić, ale mało co będzie widać. Niestety ten obiekt już jest poza zasięgiem w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.