Skocz do zawartości

Problem z... nie wiem z czym, ale związany z Maxim-em i guidingiem.


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Usiłuję opanować przemodelowany setup. Zmiana dotyczyła okablowania i kamery guidującej.

Wcześniej do montażu dochodziło 5 kabli: trzy sygnałowe USB i dwa zasilające. Po zmianie dochodzą dwa kable - zasilający i sygnałowy. Na montazu jest zamocowany hub USB.

 

W kablach to w zasadzie (i w kwasie) kosmetyka. Główna zmiana to stara/nowa kamera guidująca. Wysłużonego, kolorowego Oriona zastąpiłem równie wysłużonym, monochromatycznym Atikiem Tytan.

 

I zaczęły się schody. Po różnych przebojach w końcu wszystko zaczęło pracować. System to Win7 64 bity. Postanowiłem sprawdzić prawie w terenie, czyli dziura w chmurach plus balkon. Wszystko poszło jak po maśle, ale okazało się, że sesja jest zakłócana przez czkawkę w jaką wpada Maxim.
Maxim służy mi do kadrowania i guidowania. Gdy wykadruję, materiał z lustrzanki zbiera APT, a Maxim tylko guiduje.

Okazało się, że w obecnej konfiguracji, podczas sesji Maxim ma czkawkę. Co jakiś czas się przywiesza, wydłuża ekspozycję gudiera do momentu, aż blokada mu przejdzie.

Najpierw pomyślałem, że to coś na hubie USB, ale podłączyłem kamerę bezpośrednio do kompa i problem jest ten sam.

Udało mi się go dzisiaj zasymulować w taki sposób, że do Maxima podłączyłem Atik-a i symulator.

Symulator prowadził guiding (klatki co 3 sekundy). Wszystko działa, dopóki nie włączę naświetlanie dla drugiej kamery (Atik)., Wtedy na wykresie pojawia się znajoma czkawka. Tak to wygląda:

 

czkawka.png

 

Może spotkaliście się z czymś takim? Doradźcie gdzie może być przyczyna tego dziwnego zachowania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, działałem już w ten sposób. Nawet ostatnio na RODOS. Canon z APT, guiding z Maxim-a. Wszystko było ok. Żadnych przywieszeń nie było. Nie wiem co go ugryzło teraz. Będę kombinował ze sterownikami. Wielu opcji nie ma. Albo najnowsze, albo sprzed 3 lat, które mam dzięki uprzejmości sprzedającego. Najgorsze, że testy z symulatorami nie pozwolą na weryfikację czy działanie przyniosło skutek. Przyjdzie pogodę zmarnować na sprawdzanie. Macie jakiś patent na zasymulowanie gwiazdki na obrazku z kamery guidującej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo jestem sobie w stanie to wytlumaczyc ale u mnie Piotrek jest np. coś takiego - na jednym z komputerow a konkuretnie na Samsungu R540 i tylko na nim! i co ciekawsze niezaleznie od tego ze jeszcze niedawno byl tak Win7 Pro a teraz jest Win10 Maxim nie współżyje z Firecapture. Jak włączam FC to Maksim się wiesza. Na Dellach takiego efektu nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która masz wersję Maxima?

Maxim przerywa prowadzenie na czas ściągania klatki z głównej kamery.

Czy po włączeniu palenia głównej klatki od razu zaczyna Ci liczyć sekundy?

 

Odezwij się na PW to wyślę Ci swoje drivery do titana z którymi nie mam żadnych problemów pod Maximem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5.24. Wysyłam PW.

Cały sęk w tym, że główna kamera jest podpięta do APT, więc Maxim nie powinien mieć takich zachowań i dotychczas nie miał, ale miałem soft posadzony na maszynie wirtualnej - gołej - stricte do astro. Teraz działam na Win7, bezpośrednio na kompie, który służy także do innych rzeczy i to chyba się nie sprawdzi. Problem w tym, że na tym laptopie Titan nie chce działać na maszynie wirtualnej. Musi to być kwestia sprzętowa, bo na innym kompie i sterownikach z 2013 roku śmiga bez problemu. Albo zmienię lapka, albo postawię maszynę wirutalną na Win7 i może wtedy będzie działać. Klasyka gatunku, mało rzeczy w astro po prostu działa. Wszystko trzeba wypracować...

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal ma zapewne rację i będę ten wątek drążył.

@Ilu

Maxim ma jedną rzecz z gatunku zajebistych. Plate solve i wizualizację FOV na tle mapy nieba (z nakładaniem subklatki na mapę). Fantastyczne narzędzie do kadrowania, a kadry dla mnie ważne, bo to jeden z nielicznych sposobów na budowanie fajnej astrofotografii. Reszta to już czysta technika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mam wersję 5.24, a ona obsługuje Canona 6D inaczej. Nie współpracuje z aparatem jeśli czas naświetlania jest dłuższy niż 30 sekund. Robię więc subklatki 30 sekund żeby ustawić położenie i rotację kadru, a potem odłączam Canona i sesja idzie z APT, a guiding z Maxim-a.

Mogę oczywiście wtedy przerzucać się na PHD2 i mam taką opcję na uwadze. Przynajmniej wykres będzie można obserwować bez strachu, że się soft powiesi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ilu

Maxim ma jedną rzecz z gatunku zajebistych. Plate solve i wizualizację FOV na tle mapy nieba (z nakładaniem subklatki na mapę). Fantastyczne narzędzie do kadrowania, a kadry dla mnie ważne, bo to jeden z nielicznych sposobów na budowanie fajnej astrofotografii. Reszta to już czysta technika :)

 

APT nie ma mapy nieba, ale ma listę obiektów z ich wizualizacją. Ma też moduł PlateSolve, z którego korzystam. Łączy się z PHD, więc dithering też jest dostępny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mam wersję 5.24, a ona obsługuje Canona 6D inaczej. Nie współpracuje z aparatem jeśli czas naświetlania jest dłuższy niż 30 sekund. Robię więc subklatki 30 sekund żeby ustawić położenie i rotację kadru, a potem odłączam Canona i sesja idzie z APT, a guiding z Maxim-a.

Mogę oczywiście wtedy przerzucać się na PHD2 i mam taką opcję na uwadze. Przynajmniej wykres będzie można obserwować bez strachu, że się soft powiesi...

Zakładając, że Maxim zacznie dobrze działać, to ja bym na Twoim miejscu zrobił sobie kabelek do długich czasów i robił wszystko w Maximie. Rozumiem, że w Maximie v6 długie czasy by działały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden dziwny objaw odkad do setupu dolaczyl Atik Titan. Otoz po zrobieniu zdjecia, wywoluje PinPointa, ale okienko nie wskoczy na ekran dopoki nie dam "Disconnect" dla kamery. Gdy tylko Maxim odlaczy kamere, okienko PinPointa wskakuje na ekran i normalnie dziala. Nigdy wczesniej takich mykow nie mialem. Dwie rzeczy sie zmienily: kamera guidujaca (watpie), system z WinXP na Win764 (bardziej prawdopodobne).

Ma ktos jakis pomys o co biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedną fajną rzecz znalazłem. Mam dobrze wpisaną ogniskową głównego teleskopu i guidera - odpowiedni: 400 i 174.

Tymczasem Maxim przy obliczaniu skali uważa, że jest odwrotnie. Dla Canona liczy skalę dla 174 mm a dla guidera bezwstydnie wstawia 400mm.

 

Edit:

Oki. To zapewne wynika z przypisania kamer. Maxim jedynkę traktuję jako główną, a dwójkę jako guidującą - niezależnie od przypisania ich na zakładce kamery głównej i guidera.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ale ja nie steruję przez ASCOM. Titan ma dedykowany sterownik do Maxima-a (ArtemisHSC). Przez ASCOM-a idzie tylko montaż i nie miałem z tym nigdy problemu. Chyba zacznę szukać jakiejś alternatywy dla Maxim-a dla rejestracji materiału.

 

Mam jeszcze jeden dziwny objaw odkad do setupu dolaczyl Atik Titan. Otoz po zrobieniu zdjecia, wywoluje PinPointa, ale okienko nie wskoczy na ekran dopoki nie dam "Disconnect" dla kamery. Gdy tylko Maxim odlaczy kamere, okienko PinPointa wskakuje na ekran i normalnie dziala. Nigdy wczesniej takich mykow nie mialem. Dwie rzeczy sie zmienily: kamera guidujaca (watpie), system z WinXP na Win764 (bardziej prawdopodobne).

Ma ktos jakis pomys o co biega?

Piotrek miałem ten sam problem z Atikiem 383L-wszystko działało na sterownikach ArtemisHSC,do czasu zmiany laptopa i postawieniu świeżego systemu

to samo było z PinPointem.Dopiero po przejściu na sterownik ASCOM-owy wszystko wróciło do normy.

Podejrzewam że winę ponosi tu najnowszy sterownik Artemisa HSC, musi mieć jakiegoż zonka.

Włode

Ps:spróbuj tego Titana połączyć po Ascomie.

Wszystko na Win 7 + MaximDL 6.12

Edytowane przez anva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.