Skocz do zawartości

Problem z kolimatorem laser colli mark III


da57

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , posiadam podany w tytule kolimator oraz syntę 8 , problem polega na tym że przy każdym włożeniu w wyciąg kolimator pokazuje mi co innego , na początku gdy go włożyłem wydawał się zbyt luzno wchodzić w wyciąg i każde przykręcenie go śrubkami od wyciągu zmieniało wynik , postanowiłem owinąć go jedną warstwą cienkiej taśmy samoprzylepnej , teraz kolimator wchodzi ciasno , jednak nie wiele to pomogło wystarczy że obrócę go w wyciągu i już pokazuje co innego , mniej jest to widoczne na lustrze głównym , najbardziej jest to widoczne na tarczy kolimatora , rozbieżności są dość duże , wystarczy że lekko dotknę go palcem i już też wynik jest inny , od czego to zależy czy to wina synty , kolimatora czy też ja robię coś nie tak ??? czy powinienem go tez blokować śrubami ??? za każdym razem co nie przykręcę śruby laser ucieka w każdą stronę o co chodzi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolimator staram się nie dokręcać śrubkami, a równo dociskać palcem. Niestety ten baader, jak zauważyłeś jest za luźny i to jego duża wada. Poza problemem powtarzalności wsadzania do wyciągu (to już kwestia wyczucia i dokładności) jest jeszcze sprawa kolimacji kolimatora. Czyli, czy jego wiązka jest równoległa do korpusu. Jeśli nie jest, to po obrocie kolimatora w wyciągu zmieni się pozycja kropki (podczas obracania będzie zataczać okrąg). Kolimację kolimatora można skorygować - pod gumową osłonką znajdują się śrubki. Niestety u mnie są one zapieczone (chińczyk płakał, jak przykręcał) i nie da się ich ruszyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kolimator to jakby "urzadzenie cyfrowe", czyli dokladne i jednoznaczne w swojej istocie, tylko troche zaburzone w swim dzialaniu. Kolimator optyczny to z kolei urzadzenie "analogowe", czyli z zasady nieco niedokladne i niejednoznaczne. Sam wybierz, co wolisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest dojście do tokarza,to utoczyc wałek,żeby wchodził suwliwie do wyciągu,na całą długośc rury.

Z tego samego mocowania na tokarce,wytoczyc pasowny otwór na kolimator z lekkim wciskiem ręką.

Na pryzmach,skolimowac sam kolimator.

Wskazania przy kolimacji bedą jednakowe.

Oczywiście ustawic wyciąg w dwu płaszczyznach ,do osi tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 12 , jest tak samo , luz jest jak kolimator wchodzi do złączki 2 cale -1,25 cala, drugi luz jest w miejscu złączką -wyciąg. Mówią wprost kolimacja GSO to ściema dla ubogich ( no może taka kolimacja tylko mniej-więcej). Równie dobrze można używać poziomicy wygiętej w łuk.

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , posiadam podany w tytule kolimator oraz syntę 8 , problem polega na tym że przy każdym włożeniu w wyciąg kolimator pokazuje mi co innego , na początku gdy go włożyłem wydawał się zbyt luzno wchodzić w wyciąg i każde przykręcenie go śrubkami od wyciągu zmieniało wynik , postanowiłem owinąć go jedną warstwą cienkiej taśmy samoprzylepnej , teraz kolimator wchodzi ciasno , jednak nie wiele to pomogło wystarczy że obrócę go w wyciągu i już pokazuje co innego , mniej jest to widoczne na lustrze głównym , najbardziej jest to widoczne na tarczy kolimatora , rozbieżności są dość duże , wystarczy że lekko dotknę go palcem i już też wynik jest inny , od czego to zależy czy to wina synty , kolimatora czy też ja robię coś nie tak ??? czy powinienem go tez blokować śrubami ??? za każdym razem co nie przykręcę śruby laser ucieka w każdą stronę o co chodzi ???

 

Z mojego doświadczenia użycie samego kolimatora laserowego nie daje dobrych efektów. Błędy kolimacji samego kolimatora, nieosiowe ustawienie w wyciągu , zależnośc od pozycji w wyciągu itd itd... zmieniają wynik.

Najprostrze rozwiązanie : kolimacja poprzez soczewke Barlowa. Wsadzasz Barlowa 2 x , blokujesz w wyciągu, na to kolimator laserowy. Plamka lasera rozszerza sie w pokaźną plamę, oświetlając całą okolicę znacznika na lustrze głównym. Odbicie cienia znacznika widać na kolimatorze . pozwala to bardzo precyzyjnie wycentrować odbicie znacznika względem otworu środkowego kolimatora.

 

Polecam także zakup optycznego kolimatora typu Cheshire , najlepiej z długim tubusem : http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/kolimator-optyczny-sky-watcher,d967.html

 

Nadaje sie on wspaniale do ustawiania lusterka wtórnego - czego laserem nie zrobisz.

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie zrobiłem taka podstawkę jak na zdjęciu by sprawdzić kolimator.

Wkładam kolimator do podstawki, na ścianie wieszam tarcze (jak do strzelania z wiatrówki) w odległości około 3 m od kolimatora.

Kręconc nim w podstawce widzę na tarczy czy jest dobrze ustawiony.

Tylko raz, zaraz po zakupie kolimator "rysował" kolo około 3 cm. Mnie bez problemu udało się go ustawić śrubkami które są pod gumą.

A tubę sama ustawiam pierwsze kolimatorem zrobionym z tubki po kliszy fotograficznej. Następnie ustawiam tubus poziomo wyciągiem do góry. Staram się by wyciąg ustawiony był pionowo.

Wkładam kolimator laserowy luźno bez przykręcania śrubek z wyciągu. Gdy jest w tej pozycji kręcąc kolimatorem punkt trafia praktycznie zawsze w znacznik na LG. Odbite świata laser powracające do kolimatora tez prawie zawsze trafia mi w punkt.

009dfdc175e3eb7b1e5e507956dc5517.jpg

Edytowane przez tomek1972cn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są śrubki do kolimacji ale bardzo malutkie i bardzo mocno dokręcone. W tym modelu producent stwierdził, że nie ma potrzeby żeby właściciel coś przy nim majstrował dlatego ukrył je pod gumką.

Ja z tym kolimatorem nie mam dobrych doświadczeń.Reklamowałem go ze względu na to że kręcił kółka (testowałem go na podobnej podstawce jak tomek1972cn). Drugi, na który mi wymienili też nie jest idealny i na dobrą sprawę należało go zwrócić ale być może mieści się w tolerancji wykonania i mam zbyt duże wymagania? Odpuściłem temat ale uważam, że to strzał w kolano ze strony firmy Baader, że uniemożliwiono kolimację kolimatora jak to było w poprzednim modelu. Firma niepotrzebnie naraża się na reklamacje. Z innymi kolimatorami laserowymi nie mam doświadczenia ale mam wrażenie, że te z niższej półki to należy traktować bardziej jako gadżet jedynie w niewielkim stopniu pomagający w kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innymi kolimatorami laserowymi nie mam doświadczenia ale mam wrażenie, że te z niższej półki to należy traktować bardziej jako gadżet jedynie w niewielkim stopniu pomagający w kolimacji.

To złe wrażenie. Jakość takiego kolimatora określają głównie dwie rzeczy - możliwość dokładnej samokolimacji, oraz dobre dopasowanie do wyciągu. W przypadku Baadera pierwsze jest najczęściej zablokowane, a drugie beznadziejne. Za to tańszy kolimator - https://deltaoptical.pl/kolimator-laserowy-delta-optical-gso,d2382.htmlmogę śmiało polecić. Jest o klasę lepszy. Najlepszy z klasy "eco" moim zdaniem, w zasadzie w takiej konstrukcji nic się nie da już poprawić. Kolimator ma dostępne od zewnątrz śrubki kolimacyjne, a swoją drogą fabrycznie był perfekcyjnie skolimowany (nie wiem, czy to zasługa sklepu, czy producenta). Po drugie, pasuje doskonale do wyciągu, spasowanie jest idealne. Dzięki temu siedzi prosto i nie ma tej niepewności, co w Baaderze. No i generalnie wydaje się fajnie wykonany. Także, jak kogoś nie stać na Hotechy, czy inne drogaśne, to DO-GSO będzie najlepszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.