Skocz do zawartości

Sonnar 135/3.5 nie ostrzy z Canonem po modyfikacji


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kupiłem obiektyw Sonnar 135/3.5 M42.

Podpięty do Canona 450D , ostrość ustawiana w APT LiveView na kominie oddalonym o około 4 km.

Ostrość ustawiona minimalnie przed końcem regulacji przed znakiem nieskończoności , jak dokręce pierścień do końca ostrość ucieka.

Więc jest dobrze.

 

Teraz w Canonie usunięty został filtr i po tym zabiegu nie mogę ustawić ostrości.

Dokręcam pierścień do końca i wciąż brakuje mi regulacji.

 

Redukcję M42 / Canon mam z Oaga TS 9mm. jest bardzo cieńka.

 

Co z tym fantem zrobić ?

Czy jest w obiektywie jakaś regulacja taka jak była w jupiterach?(podobno luzowało się jakieś śrubki i można było przestawić pierścień ostrości)

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

...

 

Co z tym fantem zrobić ?

Czy jest w obiektywie jakaś regulacja taka jak była w jupiterach?(podobno luzowało się jakieś śrubki i można było przestawić pierścień ostrości)

Jakieś pomysły?

 

dlaczego przed przerobką ostrzyl a teraz nie to nie wiem ale troche to dziwne jak na moja logike.

 

Tutaj poczytaj jak samemu przejustowac sonnara.

 

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=114699

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, punkt ostrości zmienia się po modyfikacji. Po zakupie 350D zdecydowałem się o natychmiastowej sprzedaży, gdyż w tamtym momencie fotografowałem tylko obiektywami (nie wiedziałem, że coś takiego się dzieje). Stąd zalecane jest fotografowanie Canonen MOD z teleskopu. Oczywiście, może się zdarzyć, że będzie ostrzyło po usunięciu śrubki do ostrości w obiektywie. Ale pamiętam, że w moim Pentaconie 4/200 brakowało całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna jest grubość filtra BCF vs oryginalny IR-cut. Ja robiłem modyfikację dwóch aparatów 350D i 450D i nie zauważyłem aż takich problemów z ostrością. Za to ewidentnie widać że jeżeli wyostrzysz "na matówkę" to zdjęcie z matrycy będzie nieostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dlaczego przed przerobką ostrzyl a teraz nie to nie wiem ale troche to dziwne jak na moja logike.

 

Tutaj poczytaj jak samemu przejustowac sonnara.

 

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=114699

Bo zmienił się tor optyczny w aparacie. To normalne zjawisko.

Dzięki za linka , poczytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna jest grubość filtra BCF vs oryginalny IR-cut. Ja robiłem modyfikację dwóch aparatów 350D i 450D i nie zauważyłem aż takich problemów z ostrością. Za to ewidentnie widać że jeżeli wyostrzysz "na matówkę" to zdjęcie z matrycy będzie nieostre.

Dlatego ostrzylem w APT.

Ja filtr usunąłem niczym go nie zastepujac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja filtr usunąłem niczym go nie zastepujac

 

W tym miejscu sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Bez filtra tor optyczny się skrócił. To rozwiązanie dobre i tanie kiedy się nie chce używać obiektywów. Jeżeli aparat miał by być nadal używany z obiektywami to musisz założyć albo BCF z baadera albo clear glass z astronomika (w przypadku tego drugiego jest pełne spektrum).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, nie prawda. Nic się nie zmienia. Aparat ostrzy i wszystko jest tak samo, chyba, że modyfikację wykonało się źle! Śruby trzymające matrycę mają sprężynki do ustawiania osiowości matrycy względem bagnetu, jak i jej odległości. Jak ktoś to poskręca, a co ważniejsze porozkręca bezmyślnie to potem może mieć taki zonk, że sam brak zakresu ostrości to nic. Pojawi się nieosiowość, koma i inne. Piszę to sprostowanie, bo ktoś przeczyta ten wątek i mu się w głowie mitów narobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie prawda. Nic się nie zmienia. Aparat ostrzy i wszystko jest tak samo, chyba, że modyfikację wykonało się źle! Śruby trzymające matrycę mają sprężynki do ustawiania osiowości matrycy względem bagnetu, jak i jej odległości. Jak ktoś to poskręca, a co ważniejsze porozkręca bezmyślnie to potem może mieć taki zonk, że sam brak zakresu ostrości to nic. Pojawi się nieosiowość, koma i inne. Piszę to sprostowanie, bo ktoś przeczyta ten wątek i mu się w głowie mitów narobi.

 

No nie do końca masz rację.

Usunięcie filtrów przed matrycą zmienia tor optyczny (jak i punkt ostrości uładu) i nie mają w moim przypadku znaczenia śrubki o których piszesz ,

bo przy usuwaniu filtra przed matrycą w Canon 450D ich się nie dotyka.

 

A to co o tych śrubkach napisałeś jest w 100% poprawne ale nie dotyczy w ogóle mojego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr to swego rodzaju plytka plasko-rownolegla. Promienie po przejsciu przez nia powinny byc rownolegle do promieni wchodzacych, jednak nieco przesuniete.

=> ogniskowa sie nie zmienia, ale plaszczyzna ostrosci nieco przesuwa

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach zmienia się punkt ostrzenia - filtr Baader ACF/BCF ma inna grubość (jest grubszy) w porównaniu do oryginalnego filtra więc ich "długość optyczna" jest różna.

 

Edit: Właśnie szukam i wszędzie piszą że grubość filtra korekcyjnego i oryginalnego jest jednakowa... Teraz już sam nie jestem pewien - widziałem chyba na CN zdjęcia z pomiarów grubości filtrów - były różne.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szukam i wszędzie piszą że grubość filtra korekcyjnego i oryginalnego jest jednakowa... Teraz już sam nie jestem pewien - widziałem chyba na CN zdjęcia z pomiarów grubości filtrów - były różne.

Byc moze wspolczynnik zalamania swiatla jest nieco inny dla szkla Baadera, ale droga optyczna pozostaje taka sama.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_optyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie zagadki z filtrami - przepraszam właściciela wątku trochę za OT ale chcę zakończyć temat.

W Canonie 350D oryginalny filtr ma grubość około 2,47mm - Baader ACF ma grubość 2,7mm - różnica robi problem w punkcie ostrości.

W Canonie 450D oryginalny filtr ma grubość 0,54mm - Baader BCF ma identyczną grubość - nie powinno być problemów z ostrością.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie zagadki z filtrami - przepraszam właściciela wątku trochę za OT ale chcę zakończyć temat.

W Canonie 350D oryginalny filtr ma grubość około 2,47mm - Baader ACF ma grubość 2,7mm - różnica robi problem w punkcie ostrości.

W Canonie 450D oryginalny filtr ma grubość 0,54mm - Baader BCF ma identyczną grubość - nie powinno być problemów z ostrością.

Jak najbardziej na temat bez OT :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.