Skocz do zawartości

Rozmiar piksela kamery, a barlow. Mity i legendy


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając forum znalazłem informację, że przy małym pikselu kamery stosowanie barlowa mija się z celem. Moje pytanie czy jest sens korzystać z barlowa w mojej konfiguracji. Czyli SCT 9,25, kamera ASI 178 MC z pikselem 2,4. Znalazłem kilka wzorów i dyskusję z 2013 roku na ten temat i nadal nic nie wiem. Wiem jedno, że przeskalowywanie może nic nie wnieść do wynikowej fotografii, a jedynie zmniejszy jasność obrazu. Czy jesteście w stanie wyliczyć mi jaki maksymalny barlow mogę użyć z moim sprzętem. Wiem juz jedno z własnego doświadczenia. Barlow 3x pogarsza obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ogólnie wiadomo, że

 

Powiększenie obiektów na fotce oglądanej na standardowym ekranie = (Ogniskowa teleskopu/wielkość jednego pixela matrycy ) / 3420

http://astropolis.pl/topic/56579-jak-obliczyc-powiekszenie-przy-fotografowaniu-w-ognisku-glownym/page-4?do=findComment&comment=654494

 

 

Zatem dochodzi do szaleństwa (zwiększasz licznik mimo ze masz mało w mianowniku) - uzyskujesz ogromne powiększenie tego co wpada na matryce ale matryca jest zawsze tak samo mała - zabraknie ci światła (ciemnizna).

 

Oberwiesz też od ograniczeń od seeingu (i dyfrakcji - bo nie masz gigantycznego lustra).

 

 

Ponadto tak duży power to kadr złapie mikry kawałek znanego obiektu albo musisz polować na maluśkie.

 

Hamal operuje na takich gigantycznych powerach ale ... to jest Hamal - foci armatą na jarzmie i wyszukuje najlepsze klatki jakimś tam ....

 

Pozdrawiam

p.s.

No ale ... jeśli ta kamerka zbiera fotony fenomenalnie to może "wyciągniesz" coś mimo wszystko ;)

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość kątowa (teoretycznie) dla 9,25" = 206265 arcs/rad *1.22 rad * (powiedzmy od 400 do 700) nm / 0.235m = 0.4 - 0.7 arcsec (ktoś potwierdzi?)

Tą rozdzielczość, dla 0.4 - 0.7 arcsec przydałoby się rozpiąć przynajmniej na 2 a najlepiej 3-4 pikselach, co daje pożądaną skalę: 0.1 - 0.2 arcsec/piksel.

Masz piksele 2.4 um. Wzór na skalę to 2.4um * 206 / (f = 2350mm jak mniemam) = 0.21 arcsec/piksel. Czyli zasadniczo tyle, ile chcesz. Czyli wydaje się, że nie ma sensu zwiększać skalę o więcej, niż 2x barlowem, żeby uzyskać 0.1arcsec/piksel....

Ale to tylko *czysta* teoria, może jakiś praktyk się wypowiedzieć? Barlowy chyba nie zwiększają ogniskowej bez żadnych kosztów, prawda? :)

 

Tego poniżej nie jestem już pewien, ale jeśli np. Barlow 2x pogarsza rozdzielczość też o 2x (do 0.8 - 1.4 arcsec/piksel) to może się okazać, że rzeczywiście pogorszymy rozdzielczość, bo zmniejszymy rozpiętość kątową piksela, a zwiększymy plamki Airego, przez co większy blob będzie na większej ilości pikseli. Ale to tylko zgaduję, nie wiem, czy na pewno tak jest.

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego poniżej nie jestem już pewien, ale jeśli np. Barlow 2x pogarsza rozdzielczość też o 2x

Oczywiście, że nie, jako praktyk obalam ten zarzut. Negatywny wpływ Barlowa jest minimalny. Sam fotografuję od lat pospolitym SW 2x i zdecydowanie szczegółowość obrazów z kamery jest większa z nim niż bez ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagana ogniskowa wypadkowa wynosi:

 

(D(średnica zwierciadła)*wielkość pixela kamerki/0,51lambda*550)*1000

(przyjmuje się lambda 550nm dla Jowisza ponieważ jest to długość fali która zawiera najwięcej informacji o Jowiszu).

Dla przykładu 8" (20cm) SCT f/10 + ccd z pixelem 5,6mikr.

 

200*5,6/280,5=3,99*1000=3990mm - powiedzmy 4 metry

 

Ogniskowa OTA wynosi 2m, potrzebujemy 4m - czyli barlow x2.

 

Ten sposób obliczania zawiera już w sobie pewein "myk" polegający na tym, że graniczny szczegół, jaki jest w stanie zarejestrować kamerka rozlewa sie

na dwóch pixelach (liniowo) matrycy - jest to spowodowane po prostu uwzglęnieniem negatywnego wpływu seeingu.

 

 

Zastosowae wiekszej krotności barlowa spowoduje mniejszą jasność obiektu i nie wniesie żadnych nowych szczegółów do materiału.

Zastosowanie mniejszej krotności spowoduje zwykłą utratę cześći materiału możliwego do zarejestrowania.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie znalazłem taki fajny test:

kamerka TouCam pixel 5,6 mikrometra, teleskop 8" SCT i barlow 2x oraz powermate 5x.

Autor testu zadał pytanie "czy potraficie odgadnąć które Saturny są z barlowem 2x a które z 5x"?

 

Oto wyniki testu:

6xcomposite.jpg

 

Odpowiedź można znaleźć tutaj http://samirkharusi.net/sampling_saturn.html (kliknąć na samym dole w odnośnik)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.