Skocz do zawartości

Przemieszczanie się komety C/2017 O1 (ASASSN)


Za(KS)t

Rekomendowane odpowiedzi

Celem zdjęcia nie było wyciągnięcie żadnych wniosków, bardziej mi chodziło o ciekawostkę. I z całym szacunkiem ale czy trzeba wyciągać ze wszystkiego wnioski ? Na przykład z obserwacji wizualnych nie czerpie się niczego innego niż przyjemność że widać a nikt nie robi z tego zagadnienia. 

Edytowane przez Za(KS)t
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Za(KS)t napisał:

I z całym szacunkiem ale czy trzeba wyciągać ze wszystkiego wnioski ? Na przykład z obserwacji wizualnych nie czerpie się niczego innego niż przyjemność że widać a nikt nie robi z tego zagadnienia. 

Często oglądamy dla samego oglądactwa, dla czystego nacieszenia zmysłów, ale niektórzy idą ciut dalej i oceniają kilka parametrów charakteryzujących komety jak jasność, stopień kondensacji (DC), czy wielkość głowy komety: http://cobs.si/statistics?group=comet&item=C/2017 O1

Zatem stwierdzenie, że " z obserwacji wizualnych nie czerpie się niczego innego niż przyjemność że widać" jest nieprawdziwe, chyba że niepotrzebnie wykonujemy te oceny... a mogłem przez 19 nocy dosypiać do rana, a nie wstawać o 3-4 nad ranem... :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tayson napisał:

Teraz znajac ja predkosc przemieszcznia sie nie musimy siegac do danych z neta. Mozemy wyliczyc jakie stosowac exp, aby na naszym zdjeciu jadro komety bylo jeszcze akceptowalnie punktwe, a nie podluzne.

ok. 0.04375 arcsek / sekundę

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozorny ruch komety na niebie jest kluczowy do właściwego doboru ekspozycji, aby nie trzeba było kombinować w Photoshopie :). Dla f=530mm, 3,5" sek/piksel, w ciągu 100s, kometa przesunie się o ponad piksel.... Crop z wczoraj 4x3min pokazuje w/w skali aktualny ruch C/2017 O1.

4x3min-crop.jpg.e4ef65be298b721b9555a9a2612d09ad.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Za(KS)t napisał:

@Tayson Są istotne ale prawdę mówiąc nie wiem czy przy dobrej pogodzie która zdarza się raz na tydzień bym rozdysponował ją na wyliczenia zważywszy że mamy dostępne do tego inne narzędzia  ,nie mnie jednak ciekawe :)

No bo nikt takich rzeczy nie liczy podczas dobrej pogody, tylko wcześniej, za dnia, gdy przygotowuje sie do nocki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.